Нормативни документи от българското законодателство за арест или задържане на кораб в българско морско пристанище.
Кодекс на търговско корабоплаване
Проверка на условията за труд и почивка
Чл. 100б. (Нов — ДВ, бр. 113 от 2002 г.) (1) След получен писмен сигнал или жалба Изпълнителна агенция “Морска администрация” е длъжна да извърши проверка на условията за живот и труд, периодите на работа и на почивка на екипажа на кораб, намиращ се в българско пристанище.
(2) (Изм. — ДВ, бр. 109 от 2013 г.) При констатиране на нарушения след извършената проверка по ал. 1 Изпълнителна агенция “Морска администрация” дава задължителни предписания за отстраняването им, адресирани до капитана на кораба. Изпълнителна агенция “Морска администрация” може да задържи кораба в пристанището до отстраняване на недостатъците, за което уведомява администрацията на държавата на знамето.
(3) (Изм. — ДВ, бр. 87 от 2005 г., изм. — ДВ, бр. 85 от 2010 г.) Условията и редът за извършване на проверката по ал. 1 се определят с наредба на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Разрешение за отплаване и задържане на кораб (Изм. — ДВ, бр. 109 от 2013 г.)
Чл. 363. (Изм. — ДВ, бр. 41 от 2001 г., изм. — ДВ, бр. 113 от 2002 г.) (1) (Доп. — ДВ, бр. 92 от 2011 г.) Отплаването на всеки кораб се разрешава от капитана на пристанището или оправомощено от него длъжностно лице.
(2) (Доп. — ДВ, бр. 87 от 2005 г., изм. — ДВ, бр. 109 от 2013 г.) Капитанът на пристанището или упълномощено от него лице може да задържи всеки кораб в следните случаи:
.….……
13. при нарушаване на условията за живот и труд, периодите на работа и на почивка и осигуряване с провизии на екипажа на кораба.
.….….…
(4) (Предишна ал. 3 — ДВ, бр. 55 от 2004 г., изм. — ДВ, бр. 109 от 2013 г.) Задържането продължава до отстраняването на причините, които са го предизвикали.
Арест на търговски кораб, който се намира в българско морско пристанище
Чл. 364а. (Нов — ДВ, бр. 109 от 2013 г.) (1) Търговски кораб, който се намира в българско морско пристанище, независимо от знамето, под което плава, може да бъде арестуван само за обезпечаване на морски иск по смисъла на чл. 1, ал. 1 от Международната конвенция за арест на кораби, съставена в Женева на 12 март 1999 г. (ратифицирана със закон — ДВ, бр. 7 от 2001 г.) (ДВ, бр. 10 от 2012 г.).
.….….….….….
(3) Арестуването и освобождаването от арест на кораб се извършва от капитана на пристанището, в което се намира корабът, в изпълнение на съдебен акт.
(4) Арест се постановява при спазване на условията, предвидени в Международната конвенция за арест на кораби, от:
1. първоинстанционния или въззивния български съд, пред който делото по морския иск е висящо;
2. окръжния съд по местонахождението на кораба — при обезпечаване на бъдещ морски иск.
(5) Освобождаването от арест се постановява при условията и по реда на чл. 4 от Международната конвенция за арест на кораби.
.….….
МЕЖДУНАРОДНА КОНВЕНЦИЯ ЗА АРЕСТ НА КОРАБИ, 1999 Г.
Член 1
За целите на тази конвенция:
(1) “Морски иск” означава иск, който възниква на едно или повече от следните основания:
.….….….….
(b) смърт или телесна повреда на суша или по вода, които са в пряка връзка с експлоатацията на кораб;
.….….….….
(o) заплати и други суми, дължими на капитана, офицерите и други членове на корабния екипаж, свързани с тяхната работа на кораба, включително разходи по репатриране и суми за социално осигуряване, плащани от тяхно име;
.….….….…
НАРЕДБА № 12 ОТ 16 ДЕКЕМВРИ 2010 Г. ЗА ПРОВЕРКИТЕ ПО РЕДА НА ДЪРЖАВНИЯ ПРИСТАНИЩЕН КОНТРОЛ (http://www.marad.bg/page.php?category=24&page=1)
В тази наредба има клаузи свързани с проверка условията на труд и живот на корабите под чужд флаг намиращи се в български пристанища на основание на чл.100б от КТК.
Позиции на проверка съгласно Морска трудова конвенция 2006 и Наредба 12
Минимална възраст
Медицинско свидетелство
Квалификации на моряците
Моряшки трудови договори
Ползване на услугите на лицензирани или сертифицирани, или регулирани частни служби за набиране и настаняване на моряците
Работно време и почивки
Окомплектоване на кораба с екипаж
Жилищно настаняване
Съоръжения за отдих и възстановяване на борда
Храна и сервиране
Безопасност на труда и предотвратяване на злополуки
Медицинско обслужване на борда
Процедури за разглеждане на жалби на борда
Изплащане на трудови възнаграждения.
От посочените нормативни документи става ясно, че за проверка на условията на живот и труд е необходимо да бъде подаден сигнал или жалба до съответната Дирекция „Морска администрация” в пристанището, където се намира кораба.
Жалбата може да бъде подадена пряко от моряка, от професионален съюз на моряците или от инспектор на ITF в държавата, където се намира кораба.
Инспектори от държавния пристанищен контрол извършват проверка на посочените в сигналаили в жалбата несъответствия. Те могат да поканят по време на проверката представител на професионалния съюз или инспектора на ITF, като консултант. Ако в проверката се натъкнат и на други несъответствия, те могат да направят задълбочена проверка, включваща всички позиции на проверка съгласно Морска трудова конвенция 2006 и Наредба 12, посочени по-горе.
Ако несъответствията са достатъчно сериозни, инспекторите могат да постановят задържане на кораба до отстраняването им.
Съгласно международната конвенция за арест на кораби, при неизплатени възнаграждения, обезщетения и други дължими суми на членове на екипажа, корабът може да бъде арестуван по решение на компетентния съд. За целта е необходимо, упълномощен адвокат да подаде искова молба от името на потърпевшите до компетентния съд и да се внесе парична гаранция за ареста на кораба. Адвокатският хонорар представлява процент от иска и може да бъде договарян, както по отношение на сумата, така и по отношение на момента на плащане, преди делото, след делото или след спечелване на делото.
Моряшки професионален съюз е в състояние да помогне на всеки моряк, който пристига или се намира в българско пристанище, както и да съдейства на български моряци, членове на съюза, чрез инспектората на ITF в чужди пристанища, в случай на нарушаване на техните трудови права.