В България има две сдружения на моряците, членове на ITF. Това са Моряшки професионален съюз (Bulgarian Seafarers’ Trade Union) и Моряшки синдикат (Bulgarian Seamеn’s Syndicate).
Моряшки професионален съюз e основан на 10 януари 1990 година, основно от моряци, работещи на корабите в Параходство БМФ, като независимо сдружение. По-късно през лятото на 1990 г., след като бяха обособени двете национални конфедерации КНСБ и Подкрепа, на Общо събрание отново бе потвърдено решението на учредителите да бъдем независими и да не се присъединяваме към нито една от националните конфедерации.
Тогава бяха приети изменения на устава, съгласно които, присъединяване към други професионални структури в страната стана почти невъзможно, понеже изисква и в настоящия момент допитване до всички членове. Тогава се взе и решение за членство единствено в Международната Федерация на Транспортните Работници (ITF). През есента на 1990 г. се опитахме да осъществим контакт с ITF, с цел да подадем молба за членство, но поради грешка от пощата във Варна не ни беше предоставен отговора от Федерацията.
По-късно през лятото на 1991 г. разбрахме от представител на Федерацията, г‑н Дейвид Кокрофт, който по-късно стана Генерален секретар на ITF, че от федерацията са останали изненадани от нашето мълчание. Тогава веднага подадохме молба и бяхме приети за член на ITF в началото на месец октомври 1991 г. Така, въпреки закъснението станахме първия член на ITF от България.
Моряшки синдикат е наследник на Общофлотската профсъюзна организация, в която до края на 1989 г. членуваха задължително всички работещи в Параходство БМФ. След като Българските професионални съюзи се преименуваха в синдикати и се учреди КНСБ, като техен наследник, Общофлотската профсъюзна организация се преименува в Моряшки синдикат.
Така те наследиха финансовите средства, събирани до този момент принудително от моряците, а освен това продължиха да събират членски внос от моряците, преустановили членството си в тяхната организация и заявили членство в новоучредения Моряшки професионален съюз. Това естествено не можеше да става без ежедневното съдействие, оказвано им от Ръководството на БМФ, докато новоучреденият Моряшки професионален съюз беше трън в очите им, защото се бореше за потъпканите права на моряците и за по-високо заплащане.
Така възникнаха първите противоречия между двете сдружения. След като Моряшки професионален съюз стана член на ITF, Моряшки синдикат, в страха си да не загуби членове, решиха и те да подадат молба за членство. Една година по-късно и Моряшки синдикат стана член на Федерацията.
През 1993 г. още едно моряшко сдружение стана член на ITF. То обединяваше моряци от Океански риболов. Първоначално се наричаше Моряшки професионален съюз – Бургас, по-късно Моряшки синдикат – Подкрепа, премина през Моряшки синдикат – Промяна,
Моряшки синдикат – Бургас и накрая Моряшки синдикат – България. През 2000 — 2001 година ITF замразиха членството им, а по-късно ги изключиха, поради неспазване на критериите за членство във Федерацията.