ВОЖДА НА СИУКСИТЕ
Сиуксите са индиански народ зад океана, открит за първи път от европейците през 17‑и век на територията на днешния щат Минесота в САЩ. А Седящия бик е най-известният индиански вожд. Има го по филми и в книги.
Колкото и да е странно, и у нас в едно по-отдавнашно време също имаше индианци, по-точно същите тези сиукси. Във флота на стражевия кораб така наричаха матросите от минно-торпедната бойна част. Те също имаха свой вожд. Вожда на сиуксите, наричан за по-кратко само Вожда, бе едно бичме от третия набор. Дори към края на службата не бе удостоен и с една хамсийка на пагончето с две букви – ЧФ, докато половината от наборите му вече бяха я старши матроси, я дори старшини втора степен. Той бе неофициалният тартор на матроските чинове в бойната част, че и на целия кораб. Пред него не пееха командирите на отделения, предпазливо се зъбеше на старшините, пред офицерите се правеше на вода ненапита.
Цялата тази работа с племена, вождове, прякори и други още по-недопустими от Корабния устав особености на подпалубния живот не бе достояние на началниците. До тях сравнително неуспешно се домогваха спецовете и замовете, но едва когото в редки случаи въшката излизаше на челото, се сипеха наказания „по командна линия“ – от конкретните виновници до командира на кораба. Така стана и в този случай…
Сиуксите имаха свой традиционен ритуал, през който един по един минаваха всички млади матроси. Ритуалът неофициално и тайно разнообразяваше живота на момчетата, защото знайно бе, че в сравнение с пехотата морската служба бе по-тежка, но затова пък по-дълга с цяла една година. Не че покрай плавания, стрелби, дежурства, ремонти и безброй други тежести на службата, нямаше прищипани в седмичното разписание развлечения като отпуски, художествена самодейност и спорт, но все по-друго си бе да се роди нещо автентично от низините.
В обявения на ухо ден, обикновено след вечеря, вместо да гледат задължителната емисия „По света и у нас“ на синия екран, сиуксите се събираха тихо и мирно в кубрика на поредния празник на племето. Вожда седеше по турски на долната койка, наобиколен от наборите, от горните койки подаваха глави салагите. Бледоликият, придържан внимателно от двама асистенти, за да не се съпротивлява, се явяваше в центъра на спектакъла. Днес негов герой бе Мухата – дето се вика, едно джезве кокали, пръкнало се в едно село и изкласило някакъв техникум в златната Добруджа.
Вожда на сиуксите постави няколко формални въпроса, колкото да изясни сивито на новобранеца, и премина по същество:
– Я сега кажи ни ти на нас защо ти викат Муха? Да не би защото си половин порция? Че ти и за комар не ставаш!
Мухата мълчеше. Отстрани подвикваха:
– Качвай, казвай – вероятно искаха да му спестят униженията…
– Ами… така ми остана от техникума.
– Добре – заключи Вожда, без да подозира колко добре щеше да направи, ако си беше изяснил нещата в дълбочина.
Настъпила бе кулминацията. Вожда постави съдбовния въпрос:
– Я кажи ни, Муха, ти е.аваш ли старото куче?
– Не! – отвърна новобранецът.
– Чухте ли? – Вождът се обърна към публиката. — Мухата не е.ава старото куче! Грешка, груба грешка… А сега внимавай, поставям същия въпрос. Внимавай да не сбъркаш пак! Кажи, Муха, ти е.аваш ли старото куче?
– Да – отвърна Мухата.
– Нова грешка! Как може един новобранец да е.ава старите кучета. Това дори в Корабния устав го пише. Но е казано с други думи и се нарича старшинство. А всеки, който нарушава корабния устав, се наказва!
Всички знаеха какво наказание предстои. По командата „Разчохли!“ виновникът трябваше да свали кепето, при „Подложи!“ – да се счупи в кръста и да наведе главата си напред. По нея Вожда нанасяше силен удар с юмрук. Той не оставяше забележими рани и отоци, вероятно предизвикваше леко мозъчно сътресение, но поне наместваше чакрите на приобщения към племето.
При командата „Разчохли!“ Мухата не стори нищо. Някой изотзад услужливо ускори нещата – замахна над главата му и кепето отлетя нанякъде. И на „Подложи!“ бледоликият не реагира. Публиката го подканяше, защо знаеше, че колкото повече се инати, юмручният парен чук щеше да е по-силен. Вожда повтори и потрети командата.
Най-после Мухата отговори:
– Няма!
Вожда се видя в чудо. Това не му се бе случвало, откакто оглави племето. Авторитетът му се рушеше с всяка секунда. Изчерви се, огледа публиката, като че ли търсеше подкрепа. Настана тишина, в която накъде далеч назад бръмчеше агрегат. И реши да потърси опора в това, което дръзко нарушаваше:
– Ти чуваш ли какво ти казвам? Подложи! Това е заповед!
– Няма!
Мухата все пак поназнайваше Военния закон и Корабния устав. Представи си, че за демонстративно неизпълнение на заповед може да гние в дисципа. Но пък Вожда не му бе пряк началник, и той като него бе гол пагон. Какво ли още се въртеше в главата му. И го измисли бързо…
Добруджанското юмруче с все сила попадна право в лицето на Вожда на сиуксите. Чу се рев, шурна кръв, която обля всичко наоколо. Някои се опитваха да извадят Вожда от нокаута. Друг побягна към лазарета да повика Бацила. Така наричаха корабния санитарен инструктор, който в отсъствието на доктор Бром играеше ролята на линейка. Бацила дойде начаса с медицинската чанта и се залови да лекува Вожда. Той стенеше тихо, докато напоения с някаква жълта течност памук обикаляше окървавената му физиономия, а два тампона щръкнаха в ноздрите му. Бацила успокои кибиците, че предните зъби са съвсем леко разклатени, долната устна е малко сцепена, но може да мине и без шев, а дали носът е счупен може да покаже само утрешната снимка в болницата.
Случката се разчу нагоре „по командна линия“, но спря само до командира на Военноморската база, защото ако отидеше по-нагоре, формулирана като побой или извращение на дисциплинарната практика, щеше да влезе като ЧП (както се обозначаваха извънредните произшествия) в министерска заповед. Докторите бяха посъветвани да не шумят за счупения нос. Началниците получиха поредното си „мъмрене“.
В онези години по театрите се играеше „испанската“ пиеса на Димитър Димов „Почивка в Арко Ирис“. Според флотския жаргон Вожда и Мухата получиха по петорка в Арко Ирис, което преведено означаваше, че по пет дни ще си почиват на наровете на гарнизонния арест.
Вожда на сиуксите горко съжаляваше защо не бе разкрил своевременно етимологията на „мухата“. Защото дребосъкът бе придобил прозвището си покрай бокса, който в категория „Муха“ тренираше в техникума. Още по-тъжно му бе, че на кораба веднага смениха гордия му индиански прякор с нов, по-актуален, с който си отиде и в цивилизацията – Счупения нос…
0 Коментара
Отговори
Трябва да влезете в профила си, за да коментирате.