МЕЧТАТА НА БОЦМАНА
Навлязла в силата си, пролетта щурееше из морския град. В един от кварталите, сред множество жилищни кооперации, на един ъгъл се бе сгушил малък рибен ресторант. Целият оцветен в синьо и бяло, и особено с трите кръгли филистрина при кухнята, ресторанта трябваше да напомня за кораб, но овехтял и схлупен, той събуждаше по-скоро съжаление у минувачите. Пред входа на ресторанта имаше малко място, на което бяха разположени две метални маси, заедно с няколко сгъваеми стола, още от времето на социализма. Вероятно от още по-древно време, на единия стол бе заседнал боцмана Райчо, обграден от двама квартални пияндурника. Те носеха колоритните имена Зъбчо и Рунгела, бяха на неопределена възраст и пиеха всичко, с което ги почерпеше някой наивник. Пред боцмана стоеше изпотена каничка айрян и наполовина изпита чаша с мастика. Пред пияниците нямаше нищо, но те знаеха начин, с който да си изкарат пиенето. Почесвайки се по небръснатата от седмица мутра, Зъбчо наклони глава и с жални като на куче очи, помоли:
— Боцмане, ще ни разкажеш ли някоя от твоите морски истории?
— Ама, да е на живот и смърт! — включи се и Рунгела.
Райчо ги погледна с премрежен поглед, пусна усмивка на една страна и запита:
— Толкова ли я закъсахте, пичове? Значи, до мен опряхте да ви черпя?
Двамата едновременно се засегнаха и я удариха на честолюбие. Зъбчо се удари по гърдите като орангутан:
— Знаеш, колко много те уважаваме, боцмане! Ако разполагах с пари, веднага щях да те почерпя! Обаче заради тоя глупак — посочи към приятеля си — загубихме поне сто кинта от вторични суровини!
— Спри да плачеш, де! — отвърна намусен Рунгела — Вчера цял ден събирахме метали из квартала, но вечерта изглежда някой ни е видял, къде ги скрихме. Тази сутрин искахме да ги върнем и щяхме да изкараме бая лев, но някой ни бе преварил! Майната му!
Райчо почука с нокът по чашата с мастика и след миг от ресторанта излезе въздебела, мустаката сервитьорка.
— Ленче! — пресипнало рече Боцмана — донеси на тия пичове по една малка наливна бира и по една голяма водка!
— А нещо за мезе? — примижа сервитьорката.
— Няма нужда! — с широк жест на ръката обяви Зъбчо — Ние сме морски хора и пием на голо!
— Да хване по-бързо дикиш! — допълни Рунгела.
Райчо тупна с длан по масата и изгледа строго сервитьорката:
— Не ги слушай тях! Донеси чиния пържена цаца, но да е с връх като на Килиманджаро!
Сервитьорката лениво се фръцна и рече:
— Слушам, боцмане!
Зъбчо се изпъчи доволно, подръпна замърсената си и лекьосана моряшка фланелка и се облиза:
— Ше слушаш, ами! Тука боцмана командва! Тя сигурно дори не е чувала за Южна Америка, камо ли за Килиманджаро! Нали, боцмане?
Райчо се засмя:
— Като гледам и ти толкова си слушал в училище! Килиманджаро е планина в Африка, умнико! На танзанийски, най-високия връх се нарича Ухуру, което преведено значи свобода!
Зъбчо се плесна по главата:
— Сбърках, Боцмане! Имах предвид Кордилерите! Те са в Южна Америка, нали?
— Те не са само в Южна, но и в Северна Америка! Тръгват от Аляска и стигат чак до Чили! Впрочем, в Латинска Америка се наричат Анди.
— Разбра ли бе, келеш? — плесна Зъбчо по главата, на свой ред и Рунгела — Тръгнал с мечка, мед да яде! Къде сме ний, къде е боцмана, дето е изръшкал половината свят по море!
Сервитьорката приближи с две запотени от студ халби бира в едната ръка и две чаши водка в другата. Сложи ги пред двамата прошляци и смигна:
— Наздраве!
— От здраве да не се отървеш! — отвърна Зъбчо и изля водката в бирата.
Рунгела го последва, после двамата едновременно вдигнаха чашите, като се стараеха лактите им да стоят хоризонтално на масата. Боцмана взе своята чаша, чукна се с двамата и каза:
— Ще ви разкажа една случка, която действително бе на живот и смърт! Обаче като свърша искам да ме запитате, каква мечта имам!
— Дадено, боцмане! — с примижани от удоволствие очи изръмжа Зъбчо, който още не бе свалил чашата от устата си.
Боцманът притвори очи, сякаш за да си спомни по-добре и започна:
— Трябва да е било към края на седемдесетте и началото на осемдесетте години, миналия век. Бачках за БМФ-то и тъкмо бях слязъл от един японец-рудовоз, който си бе супер кораб за времето си. Ако не се лъжа, беше “Руен”. Качих се на малък, двехилядитонен моторен кораб за генерални товари, който сновеше между Владивосток в тогавашния Съветски съюз и пристанище Кобе, в Япония. От руснаците товарехме дървен материал, а обратно карахме бензинови резачки и генератори. В пристанище Владивосток така ни товареха, че трупите стърчаха до пет метра над капаците на хамбарите и при вълна корабът не бе много устойчив. Споделих това с капитана, но той ме успокои с факта, че с толкова дървесина в трюма можем спокойно да отворим кингстоните и пак да пристигнем по живо, по здраво в Япония. Аз за всеки случай почуках на дърво и се заех с пряката си работа. Не знам дяволът ли ни бе подслушал или що, но като наближихме остров Цушима, през нощта нещо удари левия борд и до сутринта трюма се напълни до половината с вода. Корабът забави ход и ако не бе пълен с дървен материал, наистина щяхме да потеглим към дъното. Капитанът обяви аврал, но нито помпите можеха да помогнат, нито екипажа. Някъде тук бе станала голямата битка между японската ескадра и руския военен флот.
— Не ни върви на нас славяните по тия места, Кептън! — отбелязах със свита душа аз — В началото на века руснаците ядат бой тук от японците, а сега ние се клатим като шамандура, пълна с вода!
Видимо притеснен, капитанът посочи към машинното:
— Виж главния механик и дежурния моторист да не се отделят от машината! Докато се движим, макар и бавно няма проблем! И не изключвай проклетите помпи! Да теглят, докато им се стопят лагерите! Тъй или иначе, все някак ще се дотътрим до Кобе!
Боманът спря за момент, отпи от мастиката и продължи:
— Дори не помня два ли, три ли дни се влачихме, докато зърнахме първо планината Роко, а после и прочутата червена кула на пристанището в Кобе. Капитанът се свърза с японците и те пратиха два буксирни катера, да ни помагат. Трябва да призная, че в цялата си морска практика не съм брал толкова страх, момчета! Наистина положението бе на живот и смърт, но изкарахме късмет тогава!
Забравили да пият, омагьосани от разказа на Боцмана, двамата прошляци уж гледаха пред себе си, но духом се бяха пренесли при полупотъналия кораб.
— Ленче! — отново почука с нокът Райчо — Донеси още по един ред на момчетата!
Сервитьорката надникна от вратата, махна с ръка и отиде да изпълнява поръчката. Зъбчо и Рунгела побързаха да опразнят халбите и едва тогава посегнаха към пържената риба. Докато мляскаше с беззъбата си уста, през единствения стърчащ зъб отпред, Зъбчо отбеляза:
— Щеше да ни казваш мечтата си, Боцмане!
Райчо обгърна с шепи лицето си, разтърка очи и въздъхна:
— Може да не вярвате момчета, но най-много ми се иска, всички хора по света да бяха богати! Да няма бедни, болни и нещастни хора, защото парите са добър слуга, но лош господар! Щом ги имаш, ти дават свобода, но ако непрекъснато се стремиш към тях, те превръщат в роб! Значи мярката трябва да е тук, в главата ти! — почука се с показалец по главата той.
Рунгела изгледа накриво Зъбчо и рече:
— Виждаш ли, как говори един умен човек?! Не като теб, непрекъснато да се оплакваш от липса на пари! Ако трябва да бъдем честни, трябва да се оплакваш от липса на акъл, приятелю!
Без да отвърне, Зъбчо се изправи и козирува на Боцмана. След него щръкна и Рунгела, с вдигната за почест ръка. Към тях приближи сервитьорката, с нови халби и чаши в ръцете. Изгледа тримата един миг, после остави чашите на съседната маса и козирува, но с лявата си ръка. Забелязъл това Боцманът се разсмя тъй гръмко, че няколко гларуса, кацнали на покрива на ресторанта изкрякаха и литнаха тревожно към небето.
0 Коментара
Отговори
Трябва да влезете в профила си, за да коментирате.