ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА — извадка
Данъчно задължени лица
Чл. 3. Данъчно задължени лица по този закон са:
1. местните и чуждестранните физически лица, които са носители на задължението за данъци по този закон;
2. местните и чуждестранните лица, задължени да удържат и внасят данъци по този закон;
Местни физически лица
Чл. 4. (1) Местно физическо лице, без оглед на гражданството, е лице:
1. което има постоянен адрес в България, или
2. което пребивава на територията на България повече от 183 дни през всеки 12-месечен период, или
3. което е изпратено в чужбина от българската държава, от нейни органи и/или организации, от български предприятия, и членовете на неговото семейство, или
4. чийто център на жизнени интереси се намира в България.
(2) За целите на ал. 1, т. 2 лицето се смята за местно за годината, през която пребиваването надхвърли 183 дни. Денят на излизане и денят на влизане в страната се смятат поотделно за дни на пребиваване в страната.
(3) За целите на ал. 1, т. 2 периодът на престой в България единствено с цел обучение или медицинско лечение не се смята за пребиваване в България.
(4) За целите на ал. 1, т. 4 центърът на жизнените интереси се намира в България, когато интересите на лицето са тясно свързани със страната. При тяхното определяне могат да се вземат предвид семейството, собствеността, мястото, от което лицето осъществява трудова, професионална или стопанска дейност, и мястото, от което управлява собствеността си.
(5) Не е местно физическо лице лицето, което има постоянен адрес в България, но центърът на жизнените му интереси не се намира в страната.
Задължения за данъци на местните физически лица
Чл. 6. Местните физически лица са носители на задължението за данъци за придобити доходи от източници в Република България и в чужбина.
Резюмирайки горната извадка, можем да твърдим, че доходът на всеки моряк, получен следствие на положен труд на кораб под чужд флаг, подлежи на облагане наравно с дохода на всеки друг български гражданин, независимо колко дни морякът е бил зад граница.
Единствената възможност за различно третиране на дохода на моряка от работата му на чужд кораб дава чл.75 от същия закон: “Когато в данъчна спогодба или в друг международен договор, ратифициран от Република България, обнародван и влязъл в сила, се съдържат разпоредби, различни от разпоредбите на този закон, прилагат се разпоредбите на съответната данъчна спогодба или договор.”
Имайки предвид горния текст, трябва да подчертаем, че моряците, подписващи контракти с чужди корабопритежатели, е необходимо да знаят, че от особено важно значение по отношение на облагането с данък на доходите им е мястото на управление (регистрация) на корабопритежателя (работодателеля). Имено по тази причина в индивидуалния трудов договор трябва да е посочен ясно и точно адреса на управление на корабопритежателя.
Страните, с които България има спогодби за избягване на двойно данъчно облагане и метода на облагане, са дадени в таблица на последната страница на декларацията за доходите на физическите лица от чужбина, която може да бъде снета от сайта nap.bg .
Поради редица особености при декларирането на дохода и при прилагане на спогодбите за избягване на двойно данъчно облагане, както и нееднаквата компетентност на редовите данъчни служители, ви предлагаме в случай на необходимост от информация, или при възникване на проблем, или в случай на данъчна проверка, да посетите нашия офис. Тук ще получите ясна и точна информация и ще ви дадем насоки за бъдещи действия. Освен това ще обясним как да подходите относно декларирането на дохода от чужбина.
Когато адресът на управление на корабопритежателя е в страна, с която нямаме спогодба за избягване на двойно данъчно облагане, морякът дължи 10% данък за дохода си от чужбина у нас.