ДЕКЛАРАЦИЯ на Управителния Съвет на Моряшки професионален съюз

Меж­ду­на­род­на­та мор­с­ка орга­ни­за­ция обя­ви 25.06.2012 г. за ден на моря­ка. Моряш­ки­ят про­фе­си­о­на­лен съюз днес, в деня на моря­ка, пуб­ли­ку­ва насто­я­ща­та дек­ла­ра­ция, целя­ща да обър­не вни­ма­ние на пра­ви­тел­с­т­во­то да взе­ме мер­ки, относ­но шоко­ви­те усло­вия на труд, на кои­то са под­ло­же­ни моря­ци­те, рабо­те­щи на кора­би, екс­пло­а­ти­ра­ни пре­об­ла­да­ва­що в реги­о­на на кора­боп­ла­ва­не в Чер­но море.

Дек­ла­ра­ци­я­та е част от съв­мес­т­на­та ини­ци­а­ти­ва на ITF и при­ятел­с­ки про­фе­си­о­нал­ни съю­зи от Бъл­га­рия, Гру­зия, Русия, Румъ­ния, Тур­ция и Украйна.

Док­ла­дът “Чер­но море — море на сра­ма” е изгот­вен в вза­и­мо­дейс­т­вие с посо­че­ни­те орга­ни­за­ции и може да бъде видян в сай­та на ITF, как­то и в наши­ят сайт тук

Той е пред­наз­на­чен да под­по­мог­не про­фе­си­о­нал­ни­те съю­зи на моря­ци­те да поста­вят проб­ле­ми­те на кора­боп­ла­ва­не­то в Чер­но море пред съот­вет­ни­те пра­ви­тел­с­т­ва. Започ­вай­ки от днес 25.06 – деня на моря­ка, ние алар­ми­ра­ме за лошо­то със­то­я­ние на неща­та в този район на плаване.

Ние заявя­ва­ме, че оста­ре­ли­те кора­би, неп­ла­ща­не­то на запла­ти навре­ме, как­то потъ­ва­не­то на кора­би и коруп­ци­я­та са широ­ко раз­прос­т­ра­не­ни в райо­на на Чер­но море.

Г‑н Иван Вел­ков, пред­се­да­тел на Моряш­ки про­фе­си­о­на­лен съюз заяви, че тези проб­ле­ми са били пре­неб­рег­ва­ни годи­ни наред, но е край­но вре­ме неща­та да изля­зат на свет­ло. Ние при­зо­ва­ва­ме наши­те чле­но­ве да се борят сре­щу тези непо­но­си­ми усло­вия на труд. Тази ситу­а­ция тряб­ва да бъде прекратена.

Сти­вън Котън, коор­ди­на­тор на ITF по кора­боп­ла­ва­не­то и моря­ци­те каза, че Чер­но море е истин­с­ки ката­лог на сра­ма. ITF инс­пек­то­ри­те и проф­съ­юз­ни­те чле­но­ве посто­ян­но са сви­де­те­ли на човеш­ка­та цена, коя­то се пла­ща за нео­бе­зо­па­се­но­то и оста­ря­ло кора­боп­ла­ва­не в райо­на, цена­та, коя­то се пла­ща за менидж­мънт, кой­то счи­та еки­па­жи­те за нену­жен лукс и при­щяв­ка, цена­та, коя­то се пла­ща от лип­са­та на основ­ни про­тек­ции за еки­па­жи­те като напри­мер заст­ра­хов­ка живот и нетрудоспособност.

Това е нача­ло­то на дълъг про­цес, кой­то навяр­но ще отне­ме годи­ни, за да се про­ме­ни това скан­дал­но­то със­то­я­ние на нещата.

Ние вър­вим в посо­ка да нака­ра­ме пра­ви­тел­с­т­ва­та да убе­дят кора­бо­соб­с­тве­ни­ци­те и мени­джъ­ри­те, че не тряб­ва да при­нуж­да­ват моря­ци­те да рабо­тят при таки­ва ужас­ни усло­вия на труд. Още пове­че Mор­с­ка­та тру­до­ва кон­вен­ция 2006 ско­ро ще зада­де рамката/модела, към коя­то те тряб­ва да се стремят.

Спо­ред ITF в Чер­но море се опе­ри­рат 2400 кора­ба, като пре­об­ла­да­ват 20 годиш­ни­те, а 800 от тях са над 30 годи­ни. Изпол­з­ва­не­то на мал­ки и ста­ри кора­би, рабо­те­щи над тех­ния нор­ма­лен живот и пре­воз­ва­щи нис­кос­той­нос­т­ни това­ри, е основ­на при­чи­на за сери­оз­ни инци­ден­ти и пер­ма­нен­т­на зло­у­пот­ре­ба по отно­ше­ние усло­ви­я­та на труд на моряците.

Док­ла­дът “Чер­но море — море на сра­ма”, кой­то е начал­на точ­ка в обе­ди­ня­ва­не­то на проф­съ­юз­ни­те изслед­ва­ния и раз­след­ва­ния на проб­ле­ма, е илюс­т­ри­ран с неот­дав­наш­ни слу­чаи, в кои­то ITF инс­пек­то­ри­те са били във­ле­че­ни. Тези слу­чаи включ­ват мно­жес­т­во зася­да­ния, изос­та­вя­ния на кора­би и др. Напри­мер на пост­ро­е­ния през 1977 мото­рен кораб “VERA”- флаг Кам­бо­джа заги­на­ха 8 моря­ка, кой­то потъ­на през фев­ру­а­ри 2012 г. “OGAN BAY” флаг Пана­ма потъ­на през декем­в­ри 2009 и отне 4 човеш­ки живо­та. Това най-чес­то са ком­па­нии от типа “една ком­па­ния — един кораб”, няма­щи P&I покри­тие за изпла­ща­не на обез­ще­те­ния. Тези ком­па­нии оста­вят семейс­т­ва­та на заги­на­ли­те без ника­къв шанс за компенсация.

Този док­лад пред­по­ла­га че: В бъде­ще същес­т­ву­ва веро­ят­ност за ряз­ко уве­ли­ча­ва­не на инци­ден­ти­те, като зася­да­ния и потъ­ва­ния на кора­би в Чер­но море. Това пред­по­ло­же­ние се бази­ра на широ­ко­то изпол­з­ва­не на мал­ки кора­би, рабо­те­щи под стан­дар­ти­те за безо­пас­ност и зачес­ти­ли­те слу­чаи на ряз­ко вло­ша­ва­не на мете­о­ро­ло­гич­ни усло­вия в този реги­он, как­то и на геог­раф­с­ки­те му особености.

В райо­на ще про­дъл­жат проб­ле­ми­те: лип­са на инвес­ти­ции и лоша под­дръж­ка по при­чи­на на сбър­кан ико­но­ми­чес­ки модел, кой­то не под­дър­жа и мини­мал­ни стан­дар­ти по безопасността.

Къде­то се появи инци­дент, там се появя­ва и проб­ле­ма с лип­са­та на P&I (заст­ра­хо­ва­тел­но) покри­тие. Тази лип­са, ком­би­ни­ра­на от ком­па­нии от типа “един кораб — една ком­па­ния”, регис­т­ри­ра­ни в дър­жа­ви като Cayman islands и St Vincent and Grenadines, предопре­де­ля невъз­мож­ност да се тър­си ком­пен­са­ция за загу­ба на живот. По този начин тра­ге­ди­я­та на семейс­т­ва­та на заги­на­ли­те се уве­ли­ча­ва мно­гок­рат­но, тъй като те вина­ги са изос­та­ве­ни след нещас­т­ни­те случаи.

Прак­ти­ка­та на неп­ла­ща­не или заба­ве­но пла­ща­не на въз­наг­раж­де­ния е харак­тер­на чер­та на Чер­но­мор­с­ка­та кора­боп­ла­ва­тел­на индус­т­рия. Сбър­ка­ни­ят ико­но­ми­чес­ки модел при­нуж­да­ва кора­бо­соб­с­тве­ни­ци­те да опра­вят балан­са си, като не пла­щат запла­ти, а в допъл­не­ние се нару­ша­ват и усло­вия на труд и живот. Това е тотал­но неза­чи­та­не на основ­ни човеш­ки пра­ва. При насто­я­щи­те усло­вия, отно­ше­ни­я­та работ­ник — рабо­то­да­тел са край­но нефун­к­ци­о­нал­ни и като резул­тат моря­ци­те са при­ну­де­ни да пра­вят стач­ки, да завеж­дат иско­ве, а в някои слу­чаи да пред­при­е­мат по-край­ни мер­ки, като глад­на стач­ка например.

Усло­ви­я­та на труд и живот на моря­ци­те под стан­дар­ти­те е тежък удар, как­то вър­ху тях, така и вър­ху тех­ни­те семейс­т­ва и не може да бъде пове­че под­це­ня­ван. Умиш­ле­но­то неп­ла­ща­не на тру­да е рав­нос­той­но на роб­с­тво и е немис­ли­мо през 21 век. Послед­ва­ща­та неси­гур­ност за семейс­т­ва­та на моря­ци­те е недо­пус­ти­ма и е в про­ти­во­ре­чие с меж­ду­на­род­ни­те кон­вен­ции за човеш­ки­те пра­ва. На инди­ви­ду­ал­но ниво подоб­ни усло­вия са вред­ни, как­то за физи­чес­ко­то, така и за душев­но­то здра­ве на моряците.

Тъй като Mор­с­ка­та тру­до­ва кон­вен­ция 2006 ско­ро ще вле­зе в сила, то ситу­а­ци­я­та в Чер­но море не тряб­ва пове­че да бъде толе­ри­ра­на. Ние насто­я­ва­ме, при тран­с­по­ни­ра­не­то на тази кон­вен­ция в наше­то зако­но­да­тел­с­т­во, пра­ви­тел­с­т­во­то да зада­де така­ва зако­но­ва рам­ка, коя­то да не допус­ка пре­неб­рег­ва­не пра­ва­та на моря­ци­те и на тех­ни­те семейс­т­ва от стра­на, как­то на бъл­гар­с­ки­те, така на чуж­дес­т­ран­ни­те корабособственици,

Упра­ви­те­лeн Съвет

0 Коментара

Отговори