„… Какъв ден. Всичкият ром свърши. Нашата компания изглежда някакси трезва… Нещо се мъти между нас!… Мошениците заговорничат… Говорят усилено за разделяне… И така, отварям си очите на четири за някаква плячка… Какъв ден само! С много пиене на борда… Трябва да държи топло на компанията… топло… Нещата се подобриха отново.”
(Извадка от корабния дневник на Едуард Тийч)
Испанският капитан спокойно очакваше приближаването на търговския кораб. Плющящото на силния вятър знаме на Кастилия не оставяше и капка съмнение, че това са негови сънародници. Той даде знак за съответната маневра и тежко натовареният галеон легна в дрейф, сякаш предусещаше приятелската среща в тези недружелюбни и опасни води. Затова и слабият пукот щеше да остане незабелязан, ако кормчията не се беше строполил с пробит череп в краката му. Озадачен, той погледна отново към летящия насреща ветроход, който точно в този момент смени галса и сръчно завъртя корпуса си така, че застана с левия си борд към беззащитния галеон. Последвалият, без никакво забавяне, страничен залп нанесе сериозни щети на изгубилия управление кораб, а през растящите, образувани от барутния дим, кълбовидни облаци испанецът едва успя да види, че флагът вече… не е същият. В първия момент обърканият сеньор не можа дори да си обясни, защо на новия чисто черен фон отчетливо се мъдри приличен на скелет дявол, държащ в едната си ръка копие, недвусмислено насочено право към едно кървящо сърце, а в другата – пясъчен часовник…
При следващата смяна на галса, когато пиратският кораб се доближи странично на до безпомощната си жертва, долетяха, чертаейки зловещата си траектория, първите канджи.. С глух звук те се забиха почти едновременно на различни места в дървените части фалшборда и палубата. Притегляни от опънатите до пръсване мускули на пиратите двата кораба започнаха бавно и неумолимо да се приближават един към друг. Късно окопитилият се капитан, безуспешно се опита да организира отбраната, като крещеше отчаяно на подчинените си. Бъркотията се усилваше още повече и от падналата гротмачта, уцелена майсторски по време на артилерийския обстрел, която препречваше палубата със заплетения си такелаж.
В този момент, когато никой не можеше да каже какво точно се случва, разкъсвайки измамната плътност на ниско стелещия се барутен дим, пред погледа на ужасените испанци, се появи огромна фигура с тежка абордажна сабя в ръка. Но това не беше единственото и оръжие! В лявата си ръка тя държеше зареден пистолет, а в опасващите гърдите и пояса ремъци бяха втъкнати още четири, без да се броят и двата внушителни ножа. Но най-страшното в този въоръжен до зъби гигант бяха святкащите изпод продраната триъгълна шапка очи, както и бумтящият му басов глас, с който командваше абордажа. Впечатлението се усилваше от горящите краища на фитилите, вплетени допълнително заедно с панделките в малките плитчици, „оформящи” буйната му дълга смолисточерна брада и коса, и от мощният му налудничав смях, съпровождащ атаката. За повечето от опитните испански моряци вече нямаше съмнение, че неумолимата съдба ги беше срещнала с „Ужасът от Ада” – Едуард Тийч, известен още като „Черната брада”.
Вялата съпротива на испанците доведе бързо до безусловната им капитулация. След като всички бяха щателно проверени за укрити ценности, екипажът и пасажерите бяха натоварени на няколкото свободни лодки и пуснати да си търсят спасителен бряг. Останалите на кораба пирати го претърсиха и сръчно прехвърлиха плячката на своя плавателен съд със странното име „Отмъщението на кралица Ана”. После и двата кораба насочиха курса си към Северна Каролина…
Смята се, че англичанинът Едуард Тийч е роден в Бристъл, вероятно преди 1690. Известно е, че като млад моряк е служил на английски капер, базиран в Ямайка. Вече обяснихме в предишните глави, че каперите са били частни въоръжени бойни единици, лицензирани да нападат кораби и имущество на противника. Кралица Ана дава патент на капера, на който служи Тийч, да напада френски и испански кораби по време на войната с Испания и Франция, а и да задържа, според действащия закон, част от плячката за себе си. Тийч придобива необходимия опит под командването на капитан Бенджамин Хорниголд и към края на войната се присъединява окончателно към съсловието на свирепите карибски пирати. От 1716 до 1718 Черната брада тероризира водите, миещи източния американски бряг.
По това време златните години на Испанския Мейн са към своя край. Легендарните пирати, като Томас Тю, Хенри Ейвъри или капитан Кид, отдавна вече не са сред живите. Поради зачестилите оплаквания на Източноиндийската компания и края на войната с Испания издаването на каперски разрешителни е преустановено и най-накрая във водите на Червено море, Индийския океан, както и в самото Карибско море, настъпва относително спокойствие. Търговията се стабилизира и сякаш пиратите остават само лош спомен. Корабите кротко си превозвали предимно зърно, меласа, дървен материал, въжета, муниции или бъчви с ром. На пръв поглед изглеждало, че сякаш пристанищата на Нова Англия не можели вече да си осигуряват традиционните печалби от продажбата на пиратска плячка. Но Едуард Тийч явно е имал нюха на добър бизнесмен и организатор, защото бързо се ориентира в ситуацията. Намерил достатъчно на брой нечестни търговци и високопоставени чиновници както във Вирджиния, така и в Северна, и Южна Каролина, които пласирали безпроблемно крадените стоки.
Въпреки всичките ужасяващи истории за него, едва ли може да се твърди, че е бил отчайващо смел или че е извършвал действия от голям мащаб. Сведенията сочат, че той рядко е напускал базите си в Северна Каролина, за да рискува живота си в неравни битки. От самите му действия става ясно, че е предпочитал да напада слабо въоръжени и беззащитни морски съдове, като се държал с тях приятелски чак до последния момент, когато издигал на мачтата си пиратският флаг. Много често изненадвал жертвите си, като ги нападал призори или на свечеряване, когато е било много трудно да бъде забелязан. Чудеса от храброст и смелост, граничеща с лудост, е показвал, само когато се е наливал с ром или се намирал натясно.
„Съдружникът” на Тийч – Стид Бонет, бивш майор от барбадоската милиция, също е бил доста странна птица. Говорело се, че бил принуден да започне пиратската си дейност, защото „не можел да търпи повече кавгите на жена си”. През 1717 барбадоският плантатор си купува 60-тонен слуп, наема 70-членен екипаж на заплата — нещо нечувано дотогава в пиратските среди — и се впуска в морето. Тъй като бил абсолютно „бос” в навигацията, той разчитал предимно на щурмана и на помощниците си. Това естествено не работело в полза на неговия капитански авторитет. Воден от временния си късмет, още в началото на пиратската си кариера, близо до бреговете на Вирджиния, в залива Чесапийк, корабът му „Отмъщение” успява да плени четири морски съда и да опожари барбадоския „Турбет”. Следва пленяването на още два, близо до Ню Йорк, и впоследствие на още три. След това Бонет опъва платна към Насау, където се намирала прочутата пиратска база на остров Ню Провидънс. По пътя, при една нещастна среща с испански военен галеон, едва успява да се откопчи с цената на големи поражения. Неопитният капитан е ранен, а „Отмъщение” е в жалко състояние. Само с половината оцелял екипаж едва успява да се добере до спасителното пристанище. В Насау той среща Едуард Тийч за първи път и тяхното „сътрудничество” започва. Бонет предава командването на току-що ремонтирания „Отмъщение” в ръцете на Тийч и, тъй като все още се възстановявал от раняването си, пътувал като гост на собствения си кораб. Много скоро обаче той усетил, че с това сътрудничество си е вкарал таралеж в гащите, защото опитният Тийч използвал веднага благоприятната възможност и успял да примами на своя страна голяма част от екипажа. Доводите били, че под негово командване ще има повече плячка и че Бонет е аматьор в мореплаването – изявление, нелишено от основание. И наистина, „Отмъщение” под едноличното командване на Тийч се отправя към залива Делауър, където успява да плени 11 кораба! При завръщането си отново в карибски води на 17 ноември 1717 „Отмъщение” заедно с още един пиратски кораб атакуват 600-тонния „Конкорд”, плаващ под френски флаг. След два успешни залпа и несрещнали почти никаква съпротива, хората на Тийч се прехвърлят на пленения кораб и се отправят към Гренадинските острови, където веднага го преименуват. Новото име на бившия роботърговски кораб, оборудван с четиридесет оръдия, представлявало причудливо словосъчетание със загадъчна семантика – „Отмъщението на кралица Ана”.
За известно време Тийч и Бонет се разделят. В западната част на Карибския басейн „Отмъщение” среща 400-тонен хондураски търговски кораб, „Протестантът Цезар”, който успява да избяга и това още повече разклаща съмнителния авторитет на Бонет сред собствените му хора. При следващата им среща Бонет с горчивина разбира, че все повече от тях се прехвърлят на страната на партньора му. Той отново е принуден да „гостува” на борда на флагмана „Отмъщението на кралица Ана”, защото неговият „Отмъщение” (по нареждане на Тийч) е поет от капитан Ричардс. Именно под ръководството на новия командир пиратите успяват да пленят ямайският едномачтов „Адвенчър” с капитан Дейвид Хериът, който също се присъединява към тях. Едуард Тийч вече разполага с три кораба, освен „Отмъщението на кралица Ана”, и смело се отправя към Чарлстън, където блокира пристанището, взима знатни заложници и принуждава гражданството да плати откуп за живота им под формата на… медикаменти. Въпреки ужасяващата си репутация, Тийч оставя без последствия няколкократното нарушаване на сроковете за донасяне на откупа, определени от самия него и не убива никого. Когато получава необходимите лечителни средства, той мирно и тихо отплава, като оставя заложниците чисто голи, както ги е майка родила, но живи и здрави.
Многобройни са историите, затвърдяващи репутацията му не само на безмилостен бандит, но и на интересен чешит. Разказват, че когато веднъж един от пленниците отказал да свали ценен пръстен с диамант, Черната брада без да се замисли му отрязал пръста и прибрал спокойно желания предмет. Много често са го чували да казва, че ако от време на време не застреля един-двама от екипажа, дисциплината се разваляла. Въпреки легендите, доста от тези истории са измислени и не почиват на реални факти. Вероятно самият Тийч прекомерно обичал да парадира със своята внушителна осанка и старателно подхранвал митовете за собствената си жестокост.
Една от тези истории, която със сигурност се е случила, е особено популярна заради едно друго действащо лице – Израел Хендс. Стопроцентов пират, той е оригиналният прототип, използван от Луис Стивенсън за основа при сътворяването на един от най-живите персонажи в легендарния „Остров на съкровищата”.
Една нощ Тийч заедно със своя приятел и топчия Хендс пиели и играели карти в капитанската каюта, когато изведнъж Черната брада духнал свещите и стрелял напосоки под масата. Куршумът улучил нещастника в коляното и го осакатил за цял живот. За самият Хендс тази случка би могла да се определи като своего рода късмет, защото окончателно го „пенсионира” от пиратския занаят. Въпреки мизерния живот, който води впоследствие в Лондон, той все пак успява да избегне въжето, на което увисват доста от неговите другари, като усърдно доносничи против тях. Да не забравяме, че получава и своята частица слава чрез световноизвестния бестселър на Стивънсън, където се подвизава под оригиналното си име.
Дълго време хората са вярвали, че в образа на Черната брада се е преродил самият дявол. Дълго време майките са плашели децата си с него. И наистина, ако си го представим в целия му огромен му ръст, стърчащ над квартердека, въоръжен с пистолетите и ножовете си, с коса и брада осветени от пламъците на горящите фитили, смеещ се демонично, като истински психопат, няма начин да не изпитаме, подобно на многото нещастни очевидци, ледено-сковаващото чувство на страха. От своя страна, самият капитан Чарлз Джонсън дооформя портрета на ексцентричния Едуард Тийч, разказвайки следната пикантерия:
„Преди да отплава към своите авантюри, той се оженил за младо същество на около 16 години… и така, както бях осведомен, тя става 14-тата жена на Тийч… След като лежал с нея цяла нощ той имал навика да покани на брега петима или шестима от грубите си спътници, като я карал насила да проституира с всички тях подред пред, лицето му.”
Докато бил на върха на славата си Тийч се радвал на свои бази както на Бахамите, така и в Северна и Южна Каролина. В Насау са го наричали магистрат на каперската република, а губернаторът на Северна Каролина Чарлз Идън е получавал част от заграбената плячка, като в замяна неофициално е прикривал пирата. Нахалството на Черната брада стига дотам, че когато кралският губернатор Уудс Роджърс пристига с възложената му великодушно от Английската корона мисия в Насау – да опрости греховете на всички местни пирати, той отплавал демонстративно и по този начин публично отказал кралската милост. Така кратката, почти двегодишна кариера на Черната брада бързо отивала към своя логичен край.
Непосредствено след нападението над Чарлстън Черната брада и Стид Бонет търсят удобно място, за да ремонтират корабите си. Те се спират на залива Топсейл, където поради нещастна случайност „Отмъщението на кралица Ана” засяда на плитчина. След като оставят там и останалите три кораба, Тийч и Бонет се отправят по суша към Бат (столицата на Северна Каролина). Там и двамата, въпреки всичките си прегрешения, получават официално опрощение от ръцете на губернатор Идън по силата на гореспоменатия Акт на милост, подписан от самия крал Джордж. „Опростен” Тийч бързо се завръща в Топсейл, а Бонет остава да чака разрешително, за да посети датската колония Сейнт Томас, където се надявал да си купи lettre of marque и да продължи с преследването на испанските кораби. Известно е, че Идън най-накрая успява да му уреди това разрешително и доволен Бонет се отправя към Топсейл.
Изненадата при пристигането му е била голяма, след като разбира, че всъщност е изигран за пореден път от своя партньор. В негово отсъствие Тийч прибира по-голямата част от провизиите на малката пиратска флотилия, натоварва цялата плячка на „Адвенчър” и с най-верните си хора изчезва в неизвестна посока. Вбесеният Бонет остава с напразните си надежди, неизползваемо разрешително, без почти никакви провизии и с малочислен екипаж…
Разположен комфортно в собствената си база в Окракоке след получаването на официалната кралска прошка, Тийч сякаш няма за какво да се тревожи. Силно обезпокоен, обаче, е губернаторът на Вирджиния Александър Спотсууд, който явно не желае да живее в съседство с размирния пират. Решава да елиминира Тийч на всяка цена, като за миг не се поколебава да превиши собствените си пълномощия.
Въпреки това задачата не била толкова лесна, защото предпазливият Тийч оперирал предимно в крайбрежните води и тази немаловажна подробност правела невъзможно използването на големи военни кораби. Затова два малки слупа били наети и отдадени под командването на лейтенант Мейнард от Кралските военноморски сили. За да се спази законът, на двете корабчета — „Рейнджър” и „Джейм”, било дадено временно кралско разрешително за преследване на пирата. А екипажите на кралските военни кораби „Пърл” и „Лайм” били прехвърлени временно на току-що мобилизираните малки морски съдове.
Настъпва нощта на 21 ноември 1718, когато Мейнард съзира закотвеният кораб на Тийч в малкото заливче на остров Окракоке. Той и хората му решават да нападнат сутринта. Цяла нощ над водата се носи шумът от поредния пиратски гуляй. Независимо че са знаели за грозящата ги опасност, хората на Черната брада, начело с шефа си, цяла нощ пият и се веселят в тъмнината. Навярно те са се чувствали премного уверени в себе си, защото познавали отлично както акваторията, така и собствените си възможности. На зазоряване Черната брада потегля към вътрешността, като примамва след себе си преследвачите. Курсът, който следва пиратския капитан, води директно към плажа и изглежда, че неминуемо корабът му ще се разбие на брега, когато в последния момент прави ловка маневра и успява да провре „Адвенчър” в тясното пространство между две плитчини. Хората на Мейнард нямат време да реагират и носовете на корабите им заорават в невидимата пясъчна ивица. Незабавният страничен залп изстрелян от амбразурите на пиратския кораб изважда от строя по-малкото корабче, като убива на място капитан Хайд заедно с шестима други мъже и поврежда мачтата. Опитният Мейнард нарежда да изхвърлят незабавно котвата и част от оборудването в морето и по този начин успява да освободи своя плавателен съд от прегръдката на пясъчния нанос. През това време на пиратския кораб отчаяно се опитват да вдигнат платната, но самите те попадат в плен на друга пясъчна ивица. Мейнард извиква на Черната брада да се предаде, но Тийч бълва ругатни и проклятия срещу всеки, който би молил за пощада. Нов, добре прицелен страничен залп удря корабчето на Мейнард, като убива и ранява около двайсет души. В очакване на неминуемата ръкопашна схватка, той нарежда на останалите живи трийсетина моряци да се скрият и да не се показват. Когато димът се разнася, на палубата са се виждали само Мейнард и неговия кормчия. Черната брада преценява обстановката като сравнително безопасна за абордаж и скача на чуждата палуба, следван от хората си. Капанът се затваря и скритите моряци нападат пиратите от всички страни. Битката е описана в детайли на страниците на „Бостън нюз”, подобно на съвременен боксов мач:
„Самите Мейнард и Тийч влизат в двубой, като използват сабите си. При едно мушкане от страна на Мейнард острието на сабята му среща една от паласките за куршуми на Тийч и се извива на дъга по цялата си дължина. Тийч успява да счупи ефеса на сабята му и отчасти да го нарани по пръстите. Мейнард отскача бързо назад, като изтегля пистолета си и изстрелът му ранява Тийч. Демелт успява да се озове между тях и да нанесе удар със сабята, прерязващ гърлото на Тийч. Междувременно и двете страни се бият на кораба на Мейнард. По-късно, докато се опитва да зареди пистолета си, Тийч най-накрая умира от загуба на кръв.”
Въпреки усилията на пиратите и неуспешния на опит един от тях да взриви „Адвенчър”, след смъртта на Черната брада, битката приключва. В доклада е отбелязано, че Тийч е имал пет огнестрелни рани и е бил намушкан със сабя над двадесет и пет пъти преди да бъде обезглавен!
Мейнард окачва главата на пирата на бушприта на своя кораб и победоносно се завръща. Въпреки трудностите при изпълнението на задачата и дадените жертви, той получава само първоначално обещаните за главата на Тийч мизерни 100 лири стерлинги…
Думите на авторитетния пиратски биограф, капитан Чарлз Джонсън, сякаш са най-подходящи за негов епитаф: „Това беше краят на един смел и брутален тип, който, ако се биеше на страната на добра кауза, можеше да мине за един от героите на нашия свят.”
Откъс от книгата „Пирати”
Джордж Маринър
Специална награда 2021
0 Коментара
Отговори
Трябва да влезете в профила си, за да коментирате.