Plus Ultra (от лат. – “Оттук нататък”)
Аз съм Анастасий. Роден съм на острова. Не знам коя е майка ми, нито кой е баща ми. Отгледали са ме монасите. Всичко, което имам, е пръстен с двуглав орел. Даде ми го отец Натанаил, когато навърших единадесет години. Каза, че е от майка ми. Това, което не ми принадлежи, е зад прозореца на малката ми килия. Там са лодките, звездите и светът.
Това написа младият монах върху пергамент и погледна навън. Разтворил криле, самотен буревестник се издигаше високо в небесната шир и веднага след това стремително се спущаше до белите гребени на вълните. Дълго щеше да продължи двубоят между птица и море, ако не бе прекъснат от манастирското клепало. Ехото му потъна в дълбините, там, където се раждаха легендите.
Кратка беше вечерната служба. Гръмотевиците разсичаха молитвените думи, а грохотът на разбиващите се в скалите вълни се чуваше чак в Атия. Анастасий почука на вратата и влезе в стаята на игумена. Деветдесетгодишният божи човек приличаше на заспал, но щом чу стъпките на повереното на грижите му момче, отвори блуждаещи очи. До главата му гореше свещ, чиито отражения играеха по бялата му брада. Дясната му ръка, при все че беше само кожа и кости, стискаше икона. Близо до него стоеше чаша вода, а до нея чакаше смъртта.
– Викал си ме, отче игумене – изрече Анастасий с почит.
– Ела по-близо!
Послушникът застана до свещта. Светлината обходи абаносовите му коси, погъделичка очите с цвят на изгоряла захар и притихна върху черните му одежди. Високото, атлетично тяло на мъж в силата си личеше и под расото.
– Не ми остава много време…
– Не говори тъй, отче игумене! Дълги години ще си още с нас.
– Смъртта е тука. Усещам я –при тези думи свещта потрепери, като че тази, от която се страхуваха мнозина, посягаше да я угаси –Ти ще заемеш мястото ми, когато си отида.Отдавна те подготвях, изпитвах те дали си достоен. Готов си.
– Има по-подходящи от мен.
– Няма. На теб това ти се полага по право, но преди да решиш дали да станеш новия игумен, ще ти разкрия нещо. Тая тайна я знаем само аз, игуменката на женския манастир и времето. То ни е съюзник, умее да мълчи. Покажи ми пръстена, който ти дадох.
Натанаил беше пестелив на думи и не би го повикал напразно в последните си часове. Анастасий внимателно издърпа среброто от безименния си пръст. Носеше го на лявата ръка, защото отляво е сърцето . Дясната му ръка пишеше, лявата подпечатваше с мастилото на туптящото в гърдите му. Двата орела върху пръстена деляха една корона, но гледаха в различни посоки. Единият – в миналото, другият – в бъдещето. В настоящето беше скритата истина. Младият монах доближи среброто до очите на стареца, очаквайки да научи нещо важно.
– Преди осемнадесет години пак имаше буря. Грях беше станал и трябваше да се поправи. Морето беше сърдито.Изпращаше водите си навътре и ги повдигаше със страшна сила. Приличаха на великани, готови да глътнат острова. Успокоиха се едва, когато ти се роди. Поклониха ти се като на василевс. И отнесоха греха на майка ти на дъното.
– Кажи ми истината, отче. Умряла ли е майка ми?
– Жива е. Макар понякога да съм си мислел, че щеше да е по-добре да беше умряла след раждането ти.
– Щом е жива, къде е? Защо ме е оставила тук? И защо ме караше да крия пръстена, щом напускам острова?
– Ще ти кажа всичко. Майка ти е дъщеря на анхиалецаМихаил Кантакузин.
– Архонта? – озадачи се Анастасий.
– Да, той ти е дядо.
– Шейтаноглу…
– Същият. Върху пръстена ти е знакът на Кантакузините. Двуглавият орел не е за всеки. Носят го само наследници на византийската императорска фамилия. Ти си един от тях.
– Не е възможно!!!
– Теодора, майка ти, е неземна красавица. Такава красота веднъж на хиляда години се ражда. Като че не е от плът и кръв, а от мляко, мед и рози. Беше познала жарта на мъжката ласка без брак. Заточена от баща си, за да роди тайно, тя остана при монахините четири месеца. Знакът на рода висеше над нея досущ дамоклев меч. Забранено ѝ беше да напуска острова, можеше да се разхожда само в неговите предели. Много пъти я виждах, сядаше на брега, до купчините с мидени черупки и гледаше към Анхиало.
– Кой е баща ми? – нетърпелив бе да узнае всичко младият монах.
– Това никой не знае. Тя тъгуваше, но мълчеше с оная горда надменност, присъща на императриците. Нищо не ѝ липсваше. На два дни идеше лодка с плодове, месо и сладкиши. Дядо ти щедро снабдяваше с храна и двата манастира – и мъжкия, и женския, в който живееше Теодора. Направи и библиотека. Три дни след раждането дойдоха пратеници, да я отведат преди да се е привързала към теб. Откъснали са те от гръдта ѝ. Кракът ѝ повече не стъпи тук. Шейтаноглу не ѝ позволи, но изпращаше дарения, за да те гледат монахините. Кръстиха те Анастасий, на името на покровителката на острова. Светицата Лечителка да те закриля. Те идваха да вземат козе млякоот нас , за да те хранят. Когато навърши пет години, игуменката те повери на моите грижи. Даде ми родовия пръстен, за да ти го предам, когато станеш единайсетгодишен. Така заръчала майка ти.
Анастасий стоеше безмълвен. Беше приел монасите за свое семейство, а манастира – за дом, но много пъти си бе задавал въпроси за произхода си. Кой е? Как се е озовал на острова? Защо е сред светите братя? Не знаеше кога е рождението му, нито има ли близки по кръв. Отговорите бяха скрити далече, далече, там, където не можеше да достигне. Сега, обаче, знаеше истината и тази истина, прилична на светкавица, го смазваше.
– Знаеш ли какво е станало с майка ми, отче? – осмели се да попита младият Кантакузин
– Чух, че я омъжили за мъж от друг богатски род, който няколко години след сватбата починал. Родила му син Теодосий. Той е твой брат.
– Къде са сега? Къде живеят?
– Имат дворец в Месемврия, но живеят при дядо ти. Защо питаш?
– Имам право да познавам майка си и брат си. Няма да ѝ диря сметка. Искам само да ги видя.
– Не бива да ги търсиш! Ако това мислиш, избий си го от главата!
– Защо?
– Дядо ти е жесток човек с голяма власт. Може да ти навреди.
– Не ме е страх от него!
– Мнозина се боят от него, Анастасе. Разправят, че бил необуздано алчен. Търгувал с кожи, зърно, вино и риба и натрупал огромно богатство. Само дворецът му в Анхиало струвал 20 000 дуката, а имал такъв и в Истанбул.
– Как е постигнал това? Едва ли по честен път…
– С интриги и коварство. Приближен е на великия везир Мехмед паша Соколович. Заграбвал солници, подкупвал везири и гръцки владици, издигал и свалял вселенски патриарси. Обещай да не заставаш на пътя му!
– С него работа нямам! Но държа да видя тази, която ме е родила.
– Съдбата е отрязала пъпната ти връв. Сега си един от нас, нищо че си Кантакузин.
– По кръв може да съм, но не и по живот. Все още не.
– Не отивай в Анхиало! Ще страдаш! Като син те имам и ти казвам, че твоето място е тук. От днес ти ще пазиш иконата на светицата – каза Натанаил, усещайки, че му остава малко живот и подаде лика на Фармаколитрия в ръцете на младостта.
– Ще я пазя, отче игумене!
– Остави ме сам сега! Искам да се помоля.
Стискайки иконата, младият монах напусна килията на игумена. Смъртта, приседнала на постелята вече беше нетърпелива. Духна свещта и тънък дим изпълни мрака. Бурята вилня цяла нощ, отнасяйки Натанаиловата душа и се умори, но бурята в сърцето на Анастасий не стихваше. Дълго се взира в очите на закрилницата си, пита я безгласно как е правилно да постъпи,ала светицата мълчеше.Стягаше го отвътре това, че беше нежелан и незаконно роден, без благословия и майчина обич.Пипаше нервно пръстена, въртеше го на пръста си, а двуглавият орел беше готов да излезе от вдлъбнатината на среброто и да полети към града на анхиалците. Покоят дойде с решението да види майка си, без да разкрива кой е, без да претендира за наследство и да дели власт с брат си.
Камбаната възвести раждането на новия ден и смъртта на игумена. Опечалените монасиНиканор, Вартоломей и младият Кантакузин го приготвиха и изпратиха до там, където започва безвремието. Животът им в името на Бога продължи по същия начин – в молитви и труд.
Малко беше земята на острова, преобладаваше духът. Първите заселили се монаси бяха пробвали да сеят жито, следващите бяха бучнали лозови пръчки, Натанаил беше от третите – направил беше кошери за мед. Никанор (нали беше кръстен на светец Никола) – ловеше риба, а Вартоломей береше билки, лапад и коприва от ранна пролет, та до късно лято. Сееха кромид и зелен боб, чиито стъбла протягаха зелени пръсти до женския манастир. С останалото се снабдяваха от сушата. Всеки четвъртък Анастасий ходеше с лодка до нос Чукалята, за да разменя мед и восък за брашно и риба – за зехтин и сол. Така живееха – простичко и свято. Сутрин с лъжица мед, на обед – с рибена чорбица, подкиселена с оцет, вечер – с копривена каша. Прекръстваха водата, освещаваха храната с молитва, хапваха надве – натри и се заемаха със задачите си. Превеждаха богослужебни книги, правеха свещи и дялаха иконостас в пълна отдаденост към Този, който бе създал океаните, моретата, земята и ходещите по нея човеци. Смирението личеше и в мислите, и в делата им. Четирима бяха, трима останаха. Най-младият следваше хода на слънцето и не беше сигурен дали иска да остане.
А художникът слънце топеше огнени пръсти в боите и рисуваше небето в лимонено, охра, оранжево, прасковено, червено, додето стигна теменужено и изпусна палитрата си в морето. Нощта облече мантия на василевс и от дълбините повя хлад. Хладна беше и утринта, макар че бе юни, ден четвъртък – ден за снабдяване с провизии. Морската повърхност беше огледално гладка и навярно мравка вода пиеше някъде в тоя час. Поне така казваха аполонийците. Анастасий скри пръстена и изкара лодката, но вместо към Чукалята пое към Анхиало – кръвта го зовеше.
Тази кръв пулсираше лудо във вените му, напрягаше го да гребе по-силно, за да стигне час по-скоро мястото, където живееше майчицата му. В детските си години си я представяше красива като мадона, със сърце, препълнено с доброта и нежни, любящи ръце. Понякога я сънуваше ухаеща на лайка и розмарин, стряскаше се и се будеше. Друг път мечтата му да я види и говори с нея беше толкова настойчива, че почти добиваше плът. Ала накрая се случваше едно и също – мечтата се пукаше като сапунен мехур, сънят свършваше и той оставаше сам. Но ето, показаха се бреговете на Анхиало и най-накрая мечтаното от сърцето му щеше да се сбъдне. Окъпан в светлина, градът беше приказно красив. Като че нечия невидима ръка беше изсипала ситен маргарит по улиците му. Няколко големи кораба чакаха да бъдат натоварени със зърно, кожи и дървен материал. Ранобудните рибари отдавна бяха излезли с лодките си, надявайки се на богат улов. Само един побъркан старец кърпеше мрежа и си говореше със Сироко. Вятърът премина през дупките на мрежата му, усука конеца, грабна избелялата му шапка и я запокитив морето. Докривя му на старика, но след малко с любопитство погледна към монаха, който завърза лодката си за кея. Млад беше, а расо беше сложил…Приличаше му повече да работи на пристанището, да товари кораб, да плава до непознати земи и хубавица да го чака вкъщи. Такива мисли влязоха в белокосата му глава, ала монахът ги прекъсна с въпрос.
– Дал Бог добро, дядо! Да са пълни мрежите ти всякога!
– Дал Бог и на теб, отче! Тебе комай Сироко те довя…
– Да те питам нещо, бива ли? Как да стигна до двореца на Кантакузин?
– Близо е той – прерови мислите си побърканият, мъчейки се да отговори правилно –Тия кораби всичките са негови. Богатее от солта.
Един от моряците, работещ на най-близкия кораб, нададе ухо, чу разговора и приближи до монаха.
– Що ти е Кантакузин? – подозрително попита той.
– Не търся него, а дъщеря му – отвърна дошлият от острова.
– Коя от двете?
– Теодора – смутено произнесе името на майка си Анастасий, давайки си сметка, че не знае нищо друго за семейството ѝ. Натанаил не му каза, че майка му има трима братя и сестра.
– Тя живее в двореца на баща си, но едва ли ще те пуснат там.
– Трябва да ѝ предам нещо – за пръв път излъга отдаденият на вярата.
– Е, щом е тъй…може и да влезеш. Виждаш ли малката улица ?
– Виждам я.
– Тръгни по нея, после ще завиеш наляво, ще повървиш малко и ще видиш тържището. От тържището пак наляво и ще видиш сарай, какъвто не си и сънувал.
– Сполай ти, моряче! – поблагодари монахът и пое по пътя си.
Много пъти бе усещал коприненото докосване на тишината до рамото си, но сега разбра, че има нещо по-хубаво от нея – сладкото вълнение на очакването. Вълнението беше пита, от която капеше пресен мед и душата му се навеждаше, за да изпие всяка капка. После стъпваше подсладена и разсъждаваше каква привилегия е да се родиш Кантакузин и да станеш галеник на съдбата, но не смееше да произнесе византийската фамилия след малкото си име. Беше част от нея и в същото време не беше. Беше грях.
По следите на греха вървеше Анастасий и не след дълго пред очите му се разкри дворецът, хвален от търговците на шарените пазари в Истанбул. Отдалеч приличаше на голям лебед, притаил се грациозно, отблизо – беше приказка.Анхиалци често надничаха, за да видят градината, на която завиждаше и султанът. Имаше защо. Цветна мозайка, мраморни колони, статуи на богини и фонтан, в който плуваха червени рибки се съчетаваха прекрасно сред аромат на цъфнал жасмин. А олеандрите, о, Боже, олеандрите…Градинарят на Кантакузин сигурно беше преобразен магьосник, щом под пръстите му се раждаше такава красота в червено, бяло, жълто и розово.Младият монах се доближи още повече и тогава видя тази, която му бе дарила от кръвта си. Струваше му се, че отново сънува и се надяваше този сън да не свърши. Теодора Кантакузина седеше в сянката на стара смокиня с книга в ръка, а около нея благоухаеха олеандрите. Четеше и леко се усмихваше като ангел с криле от цветя, забравил как се лети. Вместо ореол, златна диадема блестеше върху абаносово черната ѝ коса. А дълга до глезените роба от синя коприна покриваше нежните извивки на тялото ѝ. Наметало със сърмена везба се виждаше до нея. Близо до сърцето ѝ трепкаше малко кръстче и привличаше слънчевите лъчи. До този миг Анастасий не бе виждал ангел да чете. Виждаше ги изрисувани до светците, в пламъка на свещите, но не и в реалността. Този ангел бе в разцвета на силите си, заобиколен от разточителство и разкош, но в очите му с цвят на горена захар прозираше тъга. Дълбока тъга, която не минава колкото и години да я бележат. И ако кръчмарите бележеха с резки по тезгяха изпитите чаши, то тази красива жена бележеше с резки годините, откакто роди за първи път, тайно, скрита от хората на острова на Фармаколитрия. Осемнадесет бяха. Невидими за другите, тези резки не успяха да бъдат заличени от раждането на втория ѝ син.
Синът ѝ, облечен в расо, стоеше и я наблюдаваше зад красивите високи двери от кована мед и сърцето му щеше да изхвръкне от вълнение. Биеше толкова бързо, заплашващо да разкъса гърдите му, за да излезе навън, че Анастасий вдигна ръцете си, за да му попречи. С ръка на сърце го видя майка му и остави книгата си. Сандалите ѝ забързаха към входа на двореца, за да се притекат на помощ на младия свещеник. Не го позна, не ѝ подсказа майчината кръв, ала у нея трепна човещината, желанието да помогнеш другиму.
– Добре ли си, отче? – загрижено го попита тя.
– Причерня ми. От горещината ще е, Ваша светлост– отвърна Анастасий, макар юни да не беше чак толкова жежък.
– Влез вътре, отче! Ела на сянка!
– Ефросино, вода! Бързо! – заповяда Теодора.
Ефросина, прислужницата, остави платото със смокини и грозде и донесе чаша вода. Монахът я пое с трепереща длан. Милион пъти се беше молил да види майка си, а сега седеше до нея на каменната пейка. Усещаше дъха ѝ, долавяше парфюма ѝ от амбър и мускус и не знаеше в кой свят се намира. В Ориента ли беше или в древна Византия? В Анхиало или някъде, където свършва земята и започва небето? И най-дребното нещо наоколо загатваше за живот, за какъвто жадуваха мнозина, като се започнеше от кехлибарените гроздови зърна до фигурките от слонова кост върху масата, на която стоеше разтворената книга.
– Отче, лицето ти е по-бяло от кости на светец! Ял ли си днес? Вземи си от смокините, те лекуват сърцето! Или Ефросина да донесе хляб и маслини?
– Не съм гладен, Ваша светлост – каза синът ѝ. Не чувстваше глад, нито жажда, само радост в душата си.
– Не съм те виждала в църквата. Откъде идеш?
– Ида от остров Света Анастасия. В тамошния манастир живея.
Теодора усети как тръпки полазиха кожата ѝ при споменаването на острова. Вгледа се в лицето на Божия служител, но не откри нищо в тях. Очите с цвят на горена захар много приличаха на нейните и годините на свещеника видимо съответстваха на годините на първия ѝ син, но… Наистина ли? Не, не беше възможно! Три дни бе държала детенцето си на ръце, три дни ѝ позволиха да го кърми, а после я отведоха и ѝ казаха, че е умряло. Да, заблудила се е…Така си помисли дъщерята на архонта.
– В тукашната църква ли ще останеш на служба, отче?
– Не, трябва да предам нещо и ще се връщам. Но да вървя, става късно – надигна се от пейката сина ѝ. Притесняваше се, че дядо му ще се покаже от някъде, а не искаше да го среща. Нямаше как да знае, че е Шейтаноглу не е в Анхиало този ден – Благодаря за гостоприемството, Ваша светлост! Бог с Вас!
– Бог с теб, отче! – подобаващо отговори Кантакузина, без дори да стане от пейката, за да изпрати свещеника.
Той направи кръстен знак към изтънчената ѝ красота и бавно се отправи към вратата. Едва обърнал гърба си и брат му излезе от покоите си. Анастасий го чу да се сопва на Ефросина да почисти червената му далматика. Беше също толкова надменен, безцеремонен, алчен и отмъстителен, колкото дядо си. И сигурно след няколко години щеше да подпечатва писмата си със същия родов пръстен.
Монахът се обърна за последно да погледне майка си. Слънцето галеше диадемата и малкото ѝ златно кръстче, после пируваше в ъгълчетата на устните ѝ. В разгара на своето житейско лято, тя стоеше достолепно и разгръщаше страниците. Прислужницата ѝ донесе кафе с кардамон. Без да вдигне глава към нея, Теодора продължи оттам, откъдето бе спряла все едно нищо не е станало. И никой не разбра, че Атанасий вместо към църквата тръгна в обратна посока.
Бързаше на идване, но сега всяка стъпка му беше мъчна. Пътят до лодката му се стори тежък, колкото Велики пости. Мислеше за четящия ангел, премисляше раждането си с плюнка на челото и безрадостната си съдба. До преди малко сърцето му бе по-меко от масло, но сега трябваше храбро да понесе отново кръста си. Докато отвързваше лодката, видя побъркания старик на брега.
– Хей, Божи човече, прибирай се! Леванти започва да духа. Големи вълни ще предизвика – предупреди го старешкият му ум и започна да прибира скъсаната мрежа.
Анастасий кимна в знак на признателност и хвана греблата. Дълго греба. Нито веднъж не обърна очи към двореца. Бляскав Анхиало се превърна в точица под приглушения тътен на вълните. Показаха се скалите на острова, където бе истинският му дом, а монасите, макар да не му бяха братя по кръв, бяха неговото семейство. Никанор и Вартоломей го чакаха. Разбрали, че не е натоварил стоките, които трябваше да разменя, те се опасяваха, че го е стигнала беда и нито един от двамата не отвори дума да му се скара. Помогнаха му да прибере лодката на сушина и го оставиха да се оттегли в килията си.
През това време, обаче бедата идеше към тях с малък пиратски кораб. Наричаше се Зейн. Вместо да си пожелават попътен вятър капитан Органа и екипажът му изричаха името на плаващото корито и бяха сигурни, че ще им върви. Тия брадати и мръсни същества, имащи се за господари на моретата, бяха казаци от Днепър. Кръстосваха Черно море, ограбваха кораби и крепости, нямаха насита на скъпоценности. Балчик и Калиакра бяха пропищели от свирепите им набези. Гърмяха срещу тях с оръдия и ги наричаха „черната смърт“. Нападали многократно Аполония и Месемврия, сега страшните пирати стремително настъпваха към острова.
Твърдо решен да препълни Зейн със злато, Органа пазеше под дрехите си карта на съкровище, рисувана върху овнешка кожа. Единствено той можеше да я разчете. Доверие имаше само на Батой, който го бе спасил от намушкване със сабя. Заедно бяха печелили много битки, убиваха безпощадно, деляха заграбеното докатолошата им слава стигна до ушите на султана, който обяви награда за главите им. Двамата му се надсмиваха и планираха да открият скритото на Света Анастасия имане, запазвайки го за себе си.
– От колко време плаваме заедно, Батой? –попита капитанът и се почеса по брадата.
– Шест години, Органа – каза другарят му по съдба.
– Този път плячката си струва! Три сандъка лежат заровени и ни чакат на острова на богомолците. Картата на Елдар ще ни помогне да ги открием.
– Осем пълни луни минаха от смъртта му. Сигурен ли си, че ще намерим златото му, капитане? Предишния път се прибрахме празни.
– Е, чак без нищо не беше… Забрави ли хубавицата, която Чебул отвлече от Одесос?
– Това не се забравя. Заради една жена толкова левги минахме! В чувал я напъха глупецът. Качихме я на борда, мислейки си че злато носим и като отвързахме канапа – фуста.
– Що бой изяде Чебул на брега от Дебелата вежда…
Дебелата вежда си имаше и друго име, но пиратите отдавна го бяха забравили. Плътната растителност над очите му беше дала прякор на най-коравосърдечния на борда. След този случай той зорко следеше жена да не припарва до кораба, защото нежното присъствие носеше лош късмет. Дебелата вежда чу, че говорят за него и доближи.
– Капитане, наближаваме. Бреговете са каменисти. Може да влезем само от югозапад.
– Там ще пуснем котва. Гответе се! – заповяда Органа, въпреки че вятърът свиреше в платната.
– Времето се разваля. Задава се буря – притеснено каза Батой.
– Спокойно! Много пъти ни е застигала, ще се справим и тоя път. Вземаме сандъците и отплаваме към Чукаля, докато трае бурята.
– Свийте платната! Дебела вежда, Сондоке, Златен зъб и Трипръстия, вие ще нападнете манастира.Габас и Вонящия ще чакат тук, готови за незабавно отплаване. Беркут и Кучето ще търсят двете подземия. Куче, неслучайно те нарекохме така. Ще трябва да „душиш“ бързо. Входът за подземията е добре маскиран. Под вода е невъзможно да се търси в това време, но търси пещера в скалите! Гледай къде пада сянката на кръста! Елдар разправяше, че на точно определен ден в годината, Еньовден, сянката указва точното място. Днес е Еньовден, ден на билкоберците.
– Ами ти, Органа? – попита Дебела вежда.
– Батой и аз ще проверим кладенеца на острова – лукаво отвърна капитанът.
Останалите от екипажа знаеха, че има две тайни подземия, пълни с несметни съкровища, оставени там от други пирати с намерение да ги вземат по-късно, ала само те двамата бяха виждали картата на Елдар. В суматохата, докато другите избиват монасите и търсят тайните подземия, те смятаха да се спуснат през кладенеца в сърцевината на острова. Той водеше до тайна врата, а зад нея бяха сандъците. Веднага след това щяха да отплават до Чукаля. Наложеше ли се, щяха да убият другите там, но Елдаровото злато щеше да се дели на две.
Това планираше Органа, но съдбата имаше друг план, който щеше да изпълни чрез Анастасий.
Когато остана сам, младият монах извади пръстена. Двете глави на орела продължаваха да гледат в различни посоки, но вече не искаха да излязат от среброто, за да полетят. Бездушието и буйността на Анхиало вече не мамеше притежателя им. Напротив – отблъскваше го. Съзнаваше, че знакът на Византия е едничкото, което го свързва с предците му. Те го бяха зачеркнали, ограбвайки бъдещето му. И макар да бе равноправен наследник, той нямаше да претендира за власт, влияние и пари. Нека брат му заеме мястото, полагащо се на първородния! За него оставаше пътят на вярата и извисеността над делничното. Нима това не беше достатъчно? Анастасий излезе навън, за да може Леванти да издуха мислите му и видя как вълните издигат сини туловища.Сред тях се носеше малък кораб с черно знаме. Монахът видя човек да виси от въжетата на мачтите и настръхна. Досети се, че са пирати и скоро ще нападнат острова. Хукна към манастира да предупреди монасите.
Минути по-късно тревожен камбанен звън се разнесе над обителта. Оставени на милостта на Бог, Никанор и Вартоломей започнаха да се молят, а Анастасий тръгна към брега с иконата, която му повери игуменът. Братята му по вяра последваха буйната му кръв. Корабът приближаваше.
– Казаци са! – позна Никанор – Идат, за да грабят и убиват.
– Тогава първо през мен ще трябва да минат! През мен и през светицата – откри гърди младият Кантакузин, вдигайки иконата над главата си – Анастасия, светице, стори чудо! Закриляй ни!
Фармаколитрия, закрилницата на болните, бедните и нещастните, чу молитвите им. Вдигна покровителствена десница над Божията земя, за да я предпази и завихри буря, каквато нямаше от незапомнени времена. Морето отвори синя паст точно, когато пиратите хвърляха котва и потопи кораба им, все едно беше детска играчка. Казаците станаха храна на рибите, Зейн се вкамени, а животът на острова продължи в мир, пост и смирение.
Лятото си отиде, откъсвайки последните стръкове лайка. На негово място дойде есента, после зимата и пролетта. Новото лято облече далматика от смокинови листа и надникна в килията на младия монах, който редеше думи върху пергамент.
Аз съм Анастасий. Роден съм на острова. Зиме тук бушуват ветрове, а от силния прибой скалите побеляват. Лете се въдят щурци. И те, като мен, живеят с монасите, гледат Портата на слънцето и вълните, които ваят малката ни вселена. Единственият, който знае чия кръв тече във вените ми, е погребан на Гъбата. Скалата ще пази мощите на Натанаил и тайната ми, докато морето не я глътне.
Някога имах дядо. Обесиха го пред двореца му заради предателство към султан Мурад III. Имам брат. Венча се на острова. Аз изрекох брачната благословия. Една кръв сме, но не ме познава. Имам и майка. Понякога я сънувам. Държи в ръцете си жито, ябълки и шепа пръст. Земя е. После става ангел с криле от цветя и изчезва завинаги.
Аз, кръстеният на светицата, разпъван между грях и святост, избрах да остана тук. Всичко, което имам, е пръстен с двуглав орел. Това, което не ми принадлежи, е зад прозореца на малката ми килия. Там са лодките, звездите и светът, който отреди майка син да не познава и брат брата да не брани…Мога да живея с тази болка, защото имам силата на вярата си и достойнството на рода си, пък и кой знае дали няма да дойде ден, когато те ще ме потърсят за добро…
Ивелина Радионова
Първа награда 2021
0 Коментара
Отговори
Трябва да влезете в профила си, за да коментирате.