Празник е. Никулден. Седнало на брега, гладното слънце преплита върбови клонки. Кош за риба си прави, че охъртавя от октомври. Не топли както преди месеци, но дивите патици, гнездящи в тръстиките и рибарите са му благодарни. Излезли от първи петли, владетелите на водната шир вече се връщаха с пълни лодки, че тази година Свети Никола беше щедър и добър. Постара се. Много риба наловиха и Дунавът беше тих. Чига, бяла мряна, щука, толстолоб и уклейче, в последен опит да се спасят, подскачаха в мрежите. Не липсваше и шаран, нарочен за слуга на светеца. Тутраканци тачеха люспестия, пълнеха го с лук, орехи, стафиди, девесил и магданоз и го повиваха като новородено в тесто. Правеха и обредна пита, а върху нея задължително присъстваха кръст, риба и месечина. Дунавските чеда криеха, че придобие ли владетелката на нощта форма на полумесец, рибата слепее, не вижда мрежите и сама влиза в тях. Непросветените в тайната им оприличаваха тестения полумесец на лодка тутраканка. Ето защо и днес рибарските жени бързаха да сготвят и да занесат в църквата от рибника в чест на Чудотворчето с молба за закрила.
През това време майсторите на въдицата се събраха да си избират главатар (ватаф), който да ги води. За трета поредна година избраха Колята, че за триста шейсет и пет дни беше уловил най-много риба. Веднъж се прибра с моруна, пълна, препълнена с хайвер. Четири пъти му се усмихна късметът да хване сом по стотина килограма, четири сома пренесе с каруца до вкъщи. Магаренцето му едвам креташе, а сомовите опашки висяха и се влачеха отзад – в каруцата не се събираха. Децата бягаха след магаренцето, щеше им се да го изпреварят и да дърпат мустаците на сомовете, дълги колкото реката, както казваше дядо Кърк. Стрина Никулица, Колевата жена, обаче се чудеше да пече ли, да пържи ли тлъстите риби. Обикновено раздаваше половината на стари и бедни, за да не свършва берекетът. Ако в мрежите се оплетеше шаран, тя не пропускаше да отдели шепа люспи за игра на малката си дъщеричка Николайда.
Тъй или иначе всички в Тутракан се облажиха с прясна риба и събраха костите ѝ. Някои ги изгориха, други ги закопаха в земята, трети ги пуснаха в реката, четвърти си припомниха проклятието на рибата: „ Който ме лови, богат да не стане! Който ме яде, да не се засити!“. Но никому кост не приседна и никой „гола“ риба не хапна. Не биваше на такъв личен ден – инак щеше да е на бедност.
После Никулден се сви до шаранова люспа и до кръпка по панталон на рибар. Студът се притаи в хралупата на сухо дърво, а Дунав смени цветовете си, предугаждайки настъпването на нощта. Водите му сребрееха, синееха и най-накрая посивяха. Закотвените лодки потънаха в сън и месечината изплува от черната небесна река, за да изгрее над тях – огромна колкото моруна, погълнала огън. След нея дойде забраната за улов и събота – ден за къпане и пране. В дома на ватафа ухаеше на чисто и два бакъра с вода се топлеха върху нагорещената печка, докато стрина Никулица сапунисваше главичката на петгодишната си дъщеричка. Порасналият ѝ син Никодим кърпеше стара мрежа и от време на време слагаше по някое чепато дърво.
- Диме, допълни бакъра с гореща вода и върви при баща си – нареди Никулица сина си. Никодим остави мрежата, която кърпеше, за да изпълни поръката. Сапунката, стичаща се по челото на Николайда, обаче попадна в очите ѝ. Тя тръсна мокри къдрици и изписка.
- Мамо- о‑о, люти ми!
- Дай си ръчичките! – потопи медното тасче в бакъра с топлата вода майка ѝ и изсипа малко в шепите на момиченцето. То наплиска няколко пъти очите си.
- Щипе ми още – мрънкаше детето, седнало в коритото.
- Нищо ти няма – изплакна косата му майката.Тя не търпеше глезотии, изля три-четири тасчета върху крехкото телце, уви го с чиста кърпа и го понесе към леглото. После започна да суши немирните детски къдрици, но Николайда се дърпаше.
- Ийй, бе мамо, скубеш ме!
- Стига се лигави! – скара ѝ се Никулица.
Докато в коритото плуваха мехурчета и парата, овлажнила прозорците, потече на струйки, Колята майстореше лодка в работилницата. Поръчките бяха толкова много, че не сварваше да ги изпълнява, добре че Никодим му помагаше. Бащата възлагаше големи надежди на сина си и от малък го учеше на всичко, което знае. Шестгодишен беше, когато му показа как се плете мрежа, на десет вече чистеха риба и гребяха заедно, а сега, навършил седемнадесет, вече вадеше риба с мрежите наравно с баща си. Целият им род беше рибарски. Дядо му и прадядо му бяха рибари, после баща му и чичовците му, сега беше негов ред. После неговите синове щяха да се борят с риби – чудовища, а след тях и внуците му, додето синее Дунавът.
Сит и доволен, на първия ден след празника си, Свети Никола разтърси брада и заваля сняг. Снежинките поръсиха заледената улица Рибарска, после, опитвайки да ходят по вода, се сляха с реката. Покриха и Никодимовата глава на влизане в работилницата. Приведен над длетото, баща му се усмихна.
- Вчера му беше денят, днес му е снегът, тате – изтръска белоликите от косите си момъкът.
- Светецът си знае работата – съгласи се Колята – настава време за кайсиева ракия и маринован толстолоб. Пък и още три лодки имам да правя.
- Дай да довърша греблата на тая! – предложи синът му.
- Добре, аз утре ще я катраносам и ще почна друга.
Колята беше известен лодкостроител. Доказателство за това беше поставеното в рамка майсторско свидетелство, на което дошлите от близо и далеч спираха поглед. Наследил работилницата от баща си, той сглобяваше и заклинваше така, че лодките да са дълбоки четиридесет и два сантиметра по рибарския закон, който се спазваше строго. Дойдеше ли голямата риба, лодката да се наклони и да загребе малко вода. Така рибата сама влиза в нея. Катраносваше лодките да издържат, кога порят вълните с голяма скорост, но богат не стана ни от тях, ни от уловената риба, макар да търгуваше с дошлите от Австрия, Франция и Русия кораби. За да съхрани уловеното, редеше ред осолена риба, ред коприва в дървени сандъци. Парливата коприва стягаше рибното месо и го запазваше, за да може да бъде пренесено до далечните пазари. Жена му пък сушеше опашатата и я пълнеше в чували, които после разменяше за брашно. Колкото и да се стараеше, обаче Колята, силите му стигнаха до това да вдигне още един кат на къщата, в който да се прибере с Никулица, Никодим и малката Николайда. Въпреки това, щом седнеха да се хранят, виждаха реката през прозореца и бяха доволни, че са здрави и имат печена щука и мамалига на масата. Само спътницата му от време на време промърморваше, уморена от работа и от слушане на небивалици за внезапно забогатели дунавски чеда. Тя знаеше наизуст рибарските истории за уловени сомове, погълнали злато от римско време и открити в блатата каменни лъвски глави, които вървяха от къща на къща и нямаше изгледи да спрат.
До късна есен в града, славещ се с най-красивите залези, спираха кораби и тутраканци бързаха да ловят и осоляват моруни с дължина осем-девет аршина. Това не беше лесна задача, че тия речни страшилища можеха да потопят лодките, докато се опъват. Ала владетелите на дунавската шир им знаеха цаката, оставяха ги да се влачат дълго, докато се уморят със забити сапкъни в гърбовете им. Щом моруните отмалееха, ги изтегляха в лодките, а черният им хайвер носеше радост за цялото семейство. И така докато зимата засвиреше с ледена флейта.
Времето и сега вървеше към разваляне. Новороденият сняг посипваше мочурливите тръстики и нанизите със сушени чиги и есетри, приканвайки хората да мислят за безделие и веселби. Само ватафът не беше зазимил кошовете, въдицата и харпуна си. Дори замръзнала, реката го теглеше като първа обич и той се замисляше да остави чука и триона и да седне в лодката. За големите му, загрубели ръце риболовът не беше препитание, а живот. Навикнали да гребат, калени в пек и студ, те заплитаха и свободолюбивите коси на вятъра в мрежите си. Затова и днешният снежец никак не притесни Колята. Заедно със сина си довърши започнатата работа и се прибраха на топло.
Никулица окачи прането до печката и захвана да готви. Обикновено простираше отвън, та дрехите да станат по-светли, но ако ги намяташе на въжетата сега щяха да замръзнат мигновено и да минат дни, докато изсъхнат. Долепила чело до запотеното стъкло, малката Николайда гледаше как снежинките танцуват и си мечтаеше до сутринта да натрупат толкова, че батко ѝ да я тегли с шейната. За да залъже глада ѝ, майка ѝ и даде шепа сушени сливи и начупени орехи, докато стане мамалигата. И синкавият здрач забули Дунава, а врялото царевично брашно се отлепи от стените на черния тиган в очакване на мъжете. Никулица спържи нарязана сланинка с червен пипер и поля мамалигата. Скоро четирите дървени лъжици загребаха, а везаната русалка от ковьорчето отсреща сякаш размаха опашка, за да обади на стопанина, че брашното намалява. Лятос Колята беше твърде зает да дебне сомове в подмолите и нагазил до кръста да издърпва пълните мрежи и не успя да смели брашно за студените дни, макар караджейките да кръстосваха нашир и длъж. От години все така беше, среди зима ходеше до съседни села за хлебородното. Утре щеше да прати Никодим. Голям беше вече, скоро семейство щеше да създаде. Тая мисъл го бутна да я изрече.
- Диме, ще ти търсим ли булка тая зима? – засмя се ватафът – Или вече си я избрал?
- Може и да съм я намерил, тате – уклончиво отвърна момъкът. Не беше сигурен как родителите му ще посрещнат момичето, което си бе избрал. Румънка беше, от отсрещния град Олтеница. Щом успееше да се отскубне за малко от риболова, Никодим тайничко отиваше да види очите, които сънуваше нощем. Очите на Сорина, дъщерята на Мирча Кодрут.
- Е, кажи коя е, де – намеси си майка му – Кажи да видим дали е подходяща за тебе.
- Подходяща е, мамо. Като му дойде редът ще ти кажа!
- Да не е от земеделците? – опита се да отгатне баща му, едва прикривайки досадата си при мисълта за заселниците от Северна Добруджа. Рибарите почти не говореха със земеделците, не се женеха помежду си. Едните играеха „ земеделско хоро“, другите – „ рибарско“.
- Добро е момичето – опита да успокои страстите Никодим – Ще ви хареса.
- Не се знае. Да не е щерката на Твердо, печатаря? – продължи да упорства Никулица, с надежда да узнае истината по-скоро.
- Не е!
- Да не е Стоя, на кърджията Ефтим? Тъкмо човек да станеш, сметките му да оправяш.
- Не е!
- Само да не си хвърлил око на Самунджи Елена! Баща ѝ опече хляба и сяда да пие, майка ѝ все мете – пръст не остана в двора ѝ. То колкото една рогозка двор има, де, Не ща я Елена!
- То мъж да не пие, има ли? – засмя се Колята – Освен баща ти.
- И Елена не е, мамо. Стига си ме питала – стана му неприятно на Никодим.
- Бре, коя ще е тази? Тутраканка ли е? – не преставаше майка му.
- Бате, аз харесвам кака Дена – улови се за ръката на батко си малката Николайда – Тя ми дава ябълки и е добра. И все ме пита дали си отишъл за риба.
- Дена? Ще ти дам аз една кака Дена – сети се Никулица за комшийското момиче и настръхна. Опичай си акъла, Диме! Едно време дядо ти ми викаше: „ Кулице, не вземай рибар! Кундурджия, берберин вземи! Или с Русчуклията да станем сватове, синът му –терзия, все по градската мода ще ходиш. Кеф ти Русе, кеф ти Виената.“ Ама аз не, та не, рибар. Ей, на рибар! Мокър ходи, на тиня мирише – посочи дрехите, които бавно съхнеха майка му.
- Що ми е? – весело му стана на Колята от женското мъмрене.
- Ох… – махна с ръка жена му.
Напразно пустосваше късмета си. Никой не ѝ беше крив, че взе мъж, сраснал се с въдица. На рабош си записваше уловеното, с резки пишеше, но беше добър и беше научил няколко мъдри думи, които казваше на място. Нямаше кому да се сърди, че застана до него и му роди деца. Мислеше го всеки път, щом излезеше с лодката и за свое си успокоение си казваше, че реката го обича и му е повече от майка. Ала знаеше, че Дунавът е и коварен. Влачеше коренища, паднали дървета, пясък, камъни. И от плитчините хоп в дълбоките води можеше да се озове човек. Самият Коле няколко пъти бе спасявал давещи се. Единият път беше с него. При спомена Никулица затвори очи и попита:
- Помниш ли като спасява дядо Кърк?
- Преди две пролети беше, как да не помня. Ти беше с мене тогаз – потвърди Колята.
- Я разправи, тате – каза синът му – че само куйрука на случката зная.
Никулица стана да раздига масата, а Николайда се настани в коджака на баща си.
- В края на март времето беше отпуснало. Дунавът се бе размразил и водите му бързаха към морето. С майка ви излязохме да наловим, че се беше изяло всичко в мазето – ни сирене, ни мас, ни маринована риба беше останала. Пък надениците отидоха още по Коледа. По някое време се разминаваме с дядо Кърк. Шаран на жар му се приял. Излязъл сам да лови.
- Сам не бива. Нали, тате? – попита малкото му момиченце.
- Не бива, Лайдо. Всичко се случва, поне двама – трима трябва да са в лодката.
- Не е шега работа, Дунавът, мъниче! – вмъкна се в разказа и Никодим – Лесно не се преплува. Не стига, че е широк към километър, ами течението му е силно – паднеш ли, повлича те.
- Нали брегът е близо? – учуди се детето.
- Лайдо, то не е да седиш на нашия бряг и да хвърляш камъчета, че да скачат като жабки. Не е толкоз близо. Озовеш ли се във водата, отсрещният бряг ти се струва като края на света. Водата става студена. Но тутраканци са му намерили чалъма – падне ли някой, отпуща се на гръб. Течението все някъде ще го изхвърли. Дишане му е майката, ама без да гълташ мътна вода – обясни бащата и продължи разказа си.
- Та разминаваме се с дядо Кърк, лодките почти допират муцуни и му викам на стария къде е тръгнал сам. Сертликът му беше голям, по-голям от Дунав, отвърна ми да не се кахъря и да си гледам рахата.
- Крив си е Кърк като орехите в двора – продължи Никулица – Но на шарана му разбира – на чамова жар го пече.
- Крив ами, не се вижда, че е торба с кокали, иска сянката си да прескочи. Таман камбанката потрепери, че нещо се е уловило в мрежите и гледам лодката на стария се отдалечава към мястото с подводни ями. Не щеш ли пробойна имало в дъските, почнало дъртото корито да се пълни. Забелязах, че дядото изхвърля вода и обърнах да му помогна. И котва беше хвърлил на всичко отгоре. В коренищата се оплела, не може я измъкне. Не му стигна умът да извади ножче и да я отреже. Да дърпа, да дърпа да я изтегли, падна.
- Капка пръски не вдигна, потъна като камък – каза Никулица, която бе държала фенера със светилна газ – Тате ви пое дъх и скочи във водата. След малко се показа на повърхността да поеме дъх за втори път и пак се гмурна. Оживя ми страха, докато не се показа. Викам си: край, отиде си човекът ми…
- Ти пък… Пресметнах къде долу горе е потънал старият и се потопих да го търся, но ми свърши въздухът и изплувах да си поема дъх. На второто гмурване напипах крак. С триста зора измъкнах дядо Кърк и заедно с майка ви го вмъкнахме в нашта лодка. Нагълтал се бе с тиня, що дишане уста в уста му правих, еле съвзе се.
- А с лодката му какво стана? – попита Николайда.
- Потъна. Важното е, че спасихме торбата с кокали – звънко се засмя Колята, в потвърждение на това, че няма богат рибар, но има весел рибар.
- За дядо Кърк из рибарската улица разправяха, че зиме по налъми газил ледовете, от труд не си доспивал и дояждал, че затуй прилича на греда от лодка. Рибарлъкът му е в кръвта. Седмица след като го спаси баща ви, донесе голяма риба. Сребриста, седефена… риба –аристократ.
- Ами лодката? – пак попита дъщеричката. Щеше ѝ се не само дядо Кърк да е спасен, ами и посестримата му.
- Кога се стопли и луната стана голяма, колкото жълта диня, мъжете се събраха и разчистиха дъното от дънери и нанос – довърши историята бате ѝ – С кораб измъкнаха лодката на стария. Катранът я бе запазил що годе. Дотътриха я на брега, обърнаха я по корем като голяма чига и я поправихме с тате. Запушихме дупката, сменихме ѝ дъските.
- За втори път извади късмет дядото. Стародумец е, староверец е, затова го опази съдбата.
Снегът започна да трупа. Клоните на кайсията в двора натежаха от сняг, а Дунавът едва се виждаше зад ледената пелена. След часове утрото щеше да рине до кокошките и небесен белушко да им стопи да пият. Обедът щеше да скълца лук за рибена кавърма, а вечерта – да свари царевица в котел и да заплете дантелени слънца, лаленца и гълъбица с маслиново клонче на две куки. Следващият ден щеше да зарови джезве с турско кафе в горещата пепел и да замирише на опечена с дилаф наденица. По-следващият да се хване на опашата рибарска лъжа. Докато на двайстия ден на декември се спусна такъв студ, че Дунавът почна за замръзва. Живакът в термометрите се смъкна под минус десет градуса. Задържеше ли се тъй седмица, щеше да има ледоход от бряг до бряг и реката, облякла бял кожух, щеше да се превърне в спяща мечка. Опасно беше това време, защото ледените късове щяха да растат, да се сливат, да се блъскат по пътя си с грохот, а реката нямаше да пуска никого. А задуха ли онзи луд североизточен вятър, „козицата“, можеше да довлече и вълците. Някога леденият Дунав е бил вълче вървище и място, гдето се срещали белите карпатски вълци със слизащите от планината сиви. Всичките еднакво настървени да нападат. Такава беше и тая мразовита зима на 1929г.
В началото на големия студ ледът беше тънък и сивееше, но ледената кора ставаше все по-дебела и по-дебела. Тутраканци си пиеха пелина, само Никодим бе оклюмал нос. Чакаше ледените късове да се съединят и да види Сорина. Дори сънува как ходи по замръзналата река, ледът се пука и започва да гори, а на отсрещния бряг го чака любимата му. Ала и друг не го свърташе на едно място. Хем знаеше, че риболовът в ледоход е много опасен, хем го сърбяха ръцете люспи да чисти. Наблюдаваше как огромните ледени късове се блъскат в брега или в други ледове, чупят се или остават изправени, затиснати от други прииждащи ледове, сякаш не бяха река, а ледена гора.
Преди силата на плаващите ледени късове да се удвои дотолкова, че да мачкат кораб, Колята облече брезентова ватенка и цървули с калци, и изкара лодката. Знаеше, че в най-студеното се лови много риба, но се искаше голяма опитност. Ватафът беше храбрец и се осмели да влезе в реката. Никулица не можа да го спре, запали кандилцето пред иконата на Чудотвореца и се помоли да варди бащата на децата ѝ.
Тръпката поведе Колята с ясното съзнание, че си играе със смъртта и с лекото предупреждение, че някой ден може да не успее да я надхитри. И вярно, баш главатарят на рибарите да се удави щеше да е голям резил. Удряше с дина и сечеше изпречилите се на пътя му ледове. В средата на реката лодката опря в голяма ледена буца, изтегли я върху нея, влачи я, стигна до вода, пак я спусна. Ледът не беше еднакво дебел и някъде беше като хартия, но вероятно след часове щеше да стегне така, че коне да минават по него. Толкова беше студено, че Колевите вежди замръзнаха, а дрехите му станаха „ на кокал“. На два пъти пропада, но успя да се хване за лодката, иначе гибелното течение щеше да го завлече под леда. Два пъти му се размина, но на третия се озова между ледени късове, които след миг щяха да се сборят. От удара им лодката отхвръкна и рибарят падна в мразовитите води. Риташе, махаше с ръце и крака, опитвайки да се спаси. Най-накрая се добра до лодката с премръзнало тяло. Започна да разтрива сърцето си, за да се раздвижи кръвта му.
През това време Никодим се прибираше, натоварил шейната с брашно от най-близкото село. Заедно излязоха с баща си, а него го нямаше. Свари майка си угрижена, а кандилото пред иконата на светеца мъждеше. Малката Николайда седеше до прозореца и гледаше боричкането на ледовете.
- Още ли не се е прибрал тате? –попита момъкът.
- Не се върна. От час го няма, Диме – личеше страха за живота в майчиния му глас.
- Тате не е вчерашен. Ще видиш, че ще се прибере невредим.
- В ледоход малцина оцеляват…
- Аз ще ида за него, мамо.
Забравил за миг любовта и речните страшилища, Никодим изкара нова лодка, взе секач и въже и забърза към водите. Всяка секунда щеше да е важна, пък баща му можеше да няма и секунда… Видя лодката му в далечината и опита да стигне до нея възможно най-бързо. Ледовете се чупеха под дъските и не се знаеше колко ще издържи дъното. Мокър и премръзнал, баща му чу, че някой си проправя път към него, но не можеше да стане от дъното и вдигна ръка. Това бе зовът му за спасение. Синът му достигна до него в решителен миг, преди замръзнало чудовище да смаже лодката заедно с баща му. Направи примка, заметна и улови носа ѝ. Стигнаха му силите да измъкне баща си в своята лодка и заедно да стъпят на брега. А там, на брега ги чакаха дядо Патап, бай Кунчо Пуканката и Стефан Тучалията, бащата на Никулица, с каручка и дебели ямурлуци, че уплашената, че ще загуби и син, и мъж жена ги бе помолила за помощ. Тримата мъже докараха Колята увит и по-бял от снега в дома му. Наложи се с нож да разрязват дрехите му и да разтриват сърцето му до печката. Като видя скованите му крака и ръце, малката Николайда се разплака. Кандилото вече не гореше, а покровителят на въдичарите наслояваше лед върху лед по Дунава.
- Тате, нали няма да умреш? – бършеше сълзички момиченцето до леглото на баща си.
- Лайдо, иди да си играеш – рече батко ѝ и я дръпна в другата стая.
Издържало шока от студената вода, Колевото сърце се стопляше постепенно. Никулица, бдяща над него, мълком благославяше светеца, че не се е пръснало и не се е удавило. А отвън снегът захвана отново да трупа. В кръчмата мъжете спореха кой по-хубава рибена чорба прави и какви подправки ѝ се слагат. За една стиска лющян се изпокараха. Ненчо Куката даже разтърва двамина да се сбият. Обеща им напролет да сготви така, че имената си да не могат да кажат от вкусотия. Повярваха му, той дума на две не цепеше, откакто кука му раздра бузата. След тази злополучност рибарите носеха джобни ножчета, за да прерязват с тях куки или мрежи, повличащи ги към дъното. Ненчо поръча кайсиева за всички и сред тютюневия дим тръгнаха рибарските легенди. Дотолкова се увлякоха мъжете, че останаха да нощуват в кръчмата, затрупани от падналия сняг, а когато се събудиха преспите бяха стигнали покрива.
Ледът стана дебел и файтоните тръгнаха от единия до другия бряг. Глутниците карпатски вълци също минаха по леда и започнаха да пакостят. Спрелите лодки чакаха търпеливо жадният Дунав да се напие със сняг и да отпусне примката си, а тутраканци излязоха да карат кънки и да се снимат. От Олтеница пристигнаха лаудари и в Рибарската махала настана голяма веселба. Пелинът в бъчвите поразпали страстите, та някои прекосиха реката и си доведоха румънски булки. Ледените сватби се вихреха, каруците се носеха по Дунав в облаци снежен прах и младоженците топлеха ръце в пазвите на жените си. Никодим отиде пеш до Влашко и се върна със Сорина. Месечината беше на разсип по това време, но макар старите да заръчваха, когато месецът старее и заприличва на вехта свещ, ново да не се захваща и сватба да не се вдига, в къщата на ватафа посрещнаха снаха. Никулица трудно свикна с нея, но малката Николайда много ѝ се радваше. Сорина знаеше и български, че баба ѝ беше българка от Силистра и учеше момиченцето на буквите. Чуждоземната домъкна мастилница, напълни я и натопи в нея кокичета. След минути белите цветчета се оцветиха със сини линии. Капваше и капка мастило в чаша с вода и наставаше красота. А как пееше…Можеше да преживее зимата с песен. Постепенно свекърът и свекървата ѝ погледнаха с друго око на нещата, а синът им направи първата си лодка и я нарече на слънцето, което спеше до него. Затъжи ли се за родния си край да отиват на гости.
Признателен на Свети Никола, че го спаси в ледовете и че напътства сина му да продължи достойно стария занаят, Колята отиде при русчуклийски майстор и му поръча да изработи малък кораб от сребърен филигран. Занесе го в църквата, с благодарност към светеца. От тогава всяка година по това време ватафът даряваше десет риби за курбан и никога повече не влезе сам в реката.
Месец по-късно мразовитата риза на Дунав се скъса. Щуките, заслушани в топенето на ледовете, хвърлиха хайвера си в плитчините. Но нехайна към тия хищни твари, зимата изпрати още няколко виелици. Снежинките им се удряха все едно ситни камъчета по прозорците и ледените ветрове заплашваха да изкъртят вратите, но реката не замръзна повече. Стопли се и пеликаните се завърнаха в езерата. По върбовите клони се появиха сиви пухчета, от които се родиха жълтеникави съцветия и рибарите приготвиха мрежите си. А най-доволни от всички бяха водните кончета, прелитащи над тръстиките. Прозрачните им крилца оцветиха априлските дни в синьозелено, златисто и червеникаво. И тръгнаха лодките да примамват сомове с кльонк и звезди да ловят нощем. В най-хубавата лодка се целуваха двама млади и бързаха към другия бряг.
Ивелина Радионова
Специална награда
0 Коментара
Отговори
Трябва да влезете в профила си, за да коментирате.