Подбуждан от журналистическото си любопитство разсеяно преглеждах чуждестранните публикации в мрежата, когато попаднах на интересно заглавие: „Успешно приключи експерименталното плаване на група ентусиасти по древния воден път между Каспийско и Черно море”. В изложението се изреждаха иманата на седмина специализанти от Азербайджанската Държавна морска академия в Баку. От тях четирима бяха азери, двама руснаци и съвсем неочаквано за мен един българин. Беше записан под името Данило Христофоров от Варна, при това бе ръководител на младите пътешественици. Историята ме впечатли, тъй като за първи път смелчаци бяха преодолели предполагаем маршрут със собственоръчно изработена реплика на древен кораб. Набързо прерових наличната информация в „Нета” и намерих необходимата ми връзка с българският представител. Уговорихме си среща във Варна през юли и така лично се срещнах с нашенския Тур Хейердал. Сравнението не е помпозно! Ще разберете, когато ви запозная с историята на този забележителен човек.
Срещнахме се в Морската градина и докато присядахме на пейката нетърпеливо му зададох няколко въпроса. Данило се оказа приятен разказвач. Появата му на този свят беше продукт на интернационална любов, приключила с дълготраен брак. Досегашният му живот беше протекъл повече в Баку отколкото във Варна. Бащата Александър Христофоров придобил славата на добре платен специалист от Националната Нефтена компания на азерите, така че отрано се постарал да насочи сина си в правилната посока. Данило обаче пренебрегнал бащините завети и послушал повика на сърцето си. В Морската академия придобил солидно образование и през миналата година продължил да специализира. Докато осъществявал професионалните си въжделения, съдбата го дарила с трайната и ненарушима дружба на шестима приятели.
- …Отначало бяха петима – непринудено поясни Данило: — Аслан, Тамир, Гядир, Сергей и Владимир. След това се присъедини Мусадик Агаев: най-влиятелният от всички ни; баща му беше много гъст с градоначалника на Баку. Без него щяхме да си останем единствено с мечтите. С Мусадик се запознахме, докато разглеждахме петроглифите на Гобустан. Изключителен културно-исторически паметник! Скални рисунки на възраст между ІІ и VІ хилядолетия: коне, елени, ловци и пр., но за нас най-важното, за което бяхме пропътували около 45 км. на югозапад от Баку, бяха слънчевите кораби. Представляват две средно-големи изображения на древни плавателни средства без мачта, като върху извитата им кърмова част се открояват лъчезарните изображения на слънчеви дискове. Мусадик придружаваше очарователната си приятелка Катя, от Центъра за български език и култура към Славянския университет в Баку. Тя беше просто обсебена от петроглифите и щом дочу бурните коментари около корабните изображения се намеси с присъщата й енергичност:
- За какви лодки говориш! – подразни я определението на Вова, който защитаваше своя концепция за рисунките. – Това са кораби, не виждаш ли очертанията! Изобразени са корабни ребра, корпус, слънчево украшение и седем човека екипаж. Според Тур Хейердал и редица историци, тук са открити най-древните изображения на кораби в света!
- Не може да има кораби с ребра, преди повече от пет хилядолетия! – възмути се Владимир. – Тогава е имало само тръстикови салове и лодки. Самият норвежки пътешественик го доказа на практика. Тези изображения са на по-малко от четири хиляди години.
- Виж, Вова – намесих се, за да парирам надигащата се буря у Катя, — наистина виждаме изобразени корабни шпангоути, но това не означава, че наборният скелет се появява едва във времето на аргонавтите. Както е известно „Арго” има мачта с платно, а тук липсва какъвто и да е рангоут и такелаж. Това е така, понеже още не е изобретен. Посочената датировка от 6000 г. за корабните изображения е достоверна и вярвам, че всички сме наясно по въпроса.
Вовата неохотно се съгласи, но все пак неустоя и заядливо попита:
- А как ще обясни специалиста по корабостроене толкова ранната поява на корпусен набор, ако допуснем, че рисунките са сътворени през ІV-хилядолетие пр. Хр. Науката отдавна е доказала, че сложните корабни конструкции са продукт на развити цивилизации, каквито са Египетската и Минойската, но това е едва през ІІІ-хилядолетие пр. Хр.
- Не съм съгласен – неочаквано взе думата въздържащия се досега Мусадик Агаев. – Ето изказването на Тур Хейердал, което ще цитирам по памет: „Навигацията е възникнала преди цивилизацията. Ние погрешно вярваме, че цивилизацията е на първо място и едва когато хората развиват достатъчно високо ниво започват да строят лодки. Това просто не е вярно! Напротив, хората първо построяват стабилни плавателни съдове, които им позволяват да се свързват помежду си, за да могат да търгуват и да се учат един от друг. Именно чрез контакти и сътрудничество се развива обществото.”*
Неопровержимият авторитет на норвежкия изследовател накара всички ни да замълчим. Реших да парирам неловкото положение и примирено се изказах:
- Разбира се, че е така, приятелю. Ще припомня само, че в древен Шумер също са използвали тръстикови и кожени лодки за търговия по реките. Двуречието е сравнително близо до Каспийско море и никак не е изключено знанията за корабоплаването и корабостроенето да са проникнали по тези места още през V‑хилядолетие пр. Хр.
- И кой е доказал как са построени и докъде изобщо са плавали тези лодки?! – не се сдържа другият руски колега Серьога, но на момента Катя припряно го засече:
- Ами какво чакате? Нали се имате за новатори. Бъдете мъже и вземете пример от подвига на норвежеца. Построете кораб и проверете докъде ще стигне!
Тогава думите й ни развеселиха, което сложи край на темата. Продължихме деня с други развлечения, но след време нещо се случи. Търсех някакви научни публикации из „Нета”, когато се натъкнах на снимка с предполагаем макет на слънчев кораб, при това изработен от плетена тръстика по идея на Тур Хейердал. Репликата приличаше повече на кошница със соларна фигура за украса, което ми се видя несериозно и ме провокира да се замисля. Как ли древните са решили въпроса с непромокаемостта на обшивката, била тя от тръстикова рогозка или от щавена телешка кожа. Та нали след няколко месеца в солената вода и най-плътния гьон се просмуква и практически става негоден. Реших да потърся в специализираната литература каква суровина са използвали древните, за да направят плетените си лодки водонепропускливи. Резултатите бяха трагични! Обикновено се споменаваха различни видове разтопена дървесна смола и понякога животински мазнини. Изтъкваните суровини нямаше как да ме удовлетворят, поради следните причини: дървесните смоли са твърде трудоемки за добиване и с времето ставаха чупливи, а животинската мазнина беше скъпа, имаше малък срок на годност и изискваше постоянно външно и вътрешно омазване на коженото корабно корито. Тогава се сетих за още един материал, който е загатнат в Библията и то в книга първа Битие. Там пише смола, но за пустинните райони на Близкия изток под смола вероятно са разбирали свободно бликащата от земните недра петролна кал. Оставаше да се отговори на въпроса, каква е била древната технология по запечатване на корпуса с този природен битум? Налагаше се да споделя проблема с приятелите си, като преди това се постарах да направя технически чертеж, според изображенията на корабите от Гобустан. Заложих на професионалните си знания и личната си визия за бордовите детайли и с надежда представих идеята си за одобрение.
Спомням си, че когато отворих чертежите всички онемяха. Шестимата сякаш бяха чакали някой да се престраши и да направи първата стъпка. Обсъжданията започнаха веднага, без никакви резерви към проекта:
- Чудесно! Но, разбира се! – разпалено се възхищаваше Мусадик Агаев, който обикновено беше сдържан. – Лодката ще е достатъчно лека и здрава и ще позволява издърпване по суша. Можем да пробваме срещу течението на р. Кура. Чувал съм че в миналото е била плавателна до Тбилиси. Оттам ще се пуснем по поречието на Риони в Черно море. Така ще преминем кавказкото направление по пътя на коприната.
- Скоро минавал ли си по тези места? – риторично го запита Гядир Алиев, който беше родом от пограничната с Грузия планинска част на страната. – В горното си течение Кура представлява малко поточе. Освен това пътят до Кутаиси преминава през 66-километровия планински проход Сурами. Ще са необходими големи усилия.
- Аз също съм на това мнение – подкрепи го неговият земляк Аслан. – В древността търговския маршрут между Каспийско и Черно море е осъществяван чрез смесен превоз. При Тбилиси са прехвърляли стоката от лодките върху мулета, камили и прочее добитък. Сухопътният преход до гр. Кутаиси и р. Риони е продължавал няколко дни, след което отново са претоварвали, но вече на черноморски кораби. Данните са за ІІІ-хилядолетие пр. н.е., когато в Китай възниква копринарството. Преди това не е много ясно с какво са търгували.
- Аз съм информирана – демонстрира превъзходството си в областта на историята Катя. – Артефакти от глинени чирепи подсказват връзки между култура Варна с Намазга-депе и Алтън-депе, сега в Туркменистан. Освен с керамика, са търгували с кожи, платове, украшения от мед, седеф, нефрит и пр. Нали разбирате, че пренасянето на еднотипните керамични съдини и вещи през две морета и една планина е ставало не само по суша…
За да погаси създалото се напрежение се намеси Тамир, най-възрастният от азерите:
- Хайде да не слагаме талигата пред мулето! Маршрутът не е най-важното в момента. Можем да плаваме и покрай брега на Каспия, на север, като правим почивки по крайбрежието и избягваме лошото време. Приоритетно е да построим този древен кораб. При това се налага да използваме суровини, материали и инструменти съпоставими с познанията от преди VІ хилядолетия.
Признах, че този проблем и на мен ми се виждаше непосилен. Изискваше се майсторство да построиш кораб само с медни брадви, ножове и шила. Поне това са известните на археологията метални инструменти за периода. Когато конструирах детайлите по корпуса, трябваше да се съобразявам и с материалите за изработването. През халколита са използвали дърво, тръстикови рогозки, коноп, вълна, както и обработена кожа. Технологията щеше да ни затрудни и поради още една немаловажна причина: не биваше да употребяваме никакви гвоздеи, като за скрепяване на елементите допускахме само дървени клинове, сглобки и връзки от коноп. На първо време се разбрахме да изработим медните инструменти и същевременно да разучим методологията. Мусадик пожела да ангажира баща си за съдействие с доставките, но му трябваха сравнително точни цифри за количествата телешка кожа, конопени платна и въжета, камъшени рогозки, а и заради разрешителното при отсичане на определен брой дървета. След като разпределихме задачите, се заехме да ги решаваме. Изчисленията показаха прилични стойности по отношение цената на проекта. Бащата на Мусадик се оказа на ниво, както впрочем и Катя от Българския културен център. Тя спретна такава рекламна кампания, че даже ректора на Морската академия се заинтересова. Неговата подкрепа се оказа много важно за нас. Оптималните разчети за корпуса бяха на база 7‑членен екипаж с повече място за товара, отколкото за лични нужди. Условията предопределяха дължината да е малко над 8 м., ширината 2,7 м., газенето до 40 см. при плоско дъно и 1,3 тона товароподемност. Захващането на изработените от цели клони ребра можеше да се осъществи чрез сглобки към вътрешния кил, който да се издяла от един дървесен ствол. Следваше здраво пристягане на цялата скелетна конструкция с конопени връзки и дървесни чопове. Спомням си, че имаше дълги спорове и много прочетена литература, докато стигнем до консенсус за обшивката на корпуса. Тя трябваше да е трипластова: 1.) вътрешна – от рогозки привързани към ребрата, предназначени за основа на следващите пластове и за заздравяване на междуребрените пространства; 2.) междинна – от двоен конопен плат, който след пришиване щеше да бъде импрегниран с битумна кал; 3.) външна – от телешка кожа, която да играе ролята на шит при влаченето на кораба по сушата. С общи усилия работата напредваше и след година пренесохме на ръце древната реплика до пристанището на Баку. Наближаваше часът на истината, когато корабът не само трябваше да плава, но и дълго да устоява на неблагоприятните условия при експлоатацията. Първите изпитания около залива показаха добри качества, но за открито море се налагаше да натоварим около 250 кг. камъни за баласт. Щом се увериха в годността на плавателното средство, администрациите на Пристанището и Морската академия тържествено го кръстиха „Прото-Арго”; после ни снабдиха с необходимата документация и налични средства за посещаване на руските портове и ни пожелаха „успех”. Допълнителен стимул за нас се оказа решението на ректората да признае проекта за „задължителна практика при специализация”. Накратко, одобреният от ръководството план включваше плаване на север до устието на Волга и, ако обстоятелствата позволяват, да продължим срещу течението до гр. Камишин. Само 15 км. равнина деляха този руски град от селището Петровал на р. Иловля, която беше ляв приток на Дон. Топографските данни показваха, че някога там е имало мочурище, което представляваше най-удобното място за извличане на корабите към водната връзка по р. Иловля – Дон и Азовско море. Целият набелязан маршрут от Баку до Керч възлизаше на 2500 км. и при преминаване щяхме да докажем използването на речно-морския път в дълбока древност. Отне ни почти 7 месеца, но успяхме да го направим.
Слушах и записвах със затаен дъх разказа на Данило и когато замълча нетърпеливо го подканих да продължи. Той само се усмихна и любезно поясни:
- Е, нататък вече писаха по вестниците и се знае. Спирахме за почивки и през цялото време ни пресрещаха симпатизанти. Известни трудности имахме при преодоляването на тези 15 км. суша, както и през плитките води в горното течение на Иловля. Наложи се да изхвърлим баласта, за да не тежи. После по Дон и до Керч беше лесно. Древният ни кораб издържа! Според мнозина специалисти така е осъществявана една от търговските връзки между халколитните култури от Западното Черноморие, Волга и Каспийско море. Подробностите около експедицията ще намерите в пътеписа, който скоро ще издам.
Поздравих го за идеята и неохотно изключих записа на диктофона. Интервюто приключи и скоро се разделихме. За мен експериментът беше забележителен, но непълен. Трябваше да се преодолее и участъка, между Варна и Керч, но влошената политика между Русия и НАТО не позволяваше. Може би щяха да се намерят смелчаци да пробват южния маршрут между Варна и Поти, покрай Анадолското крайбрежие. Кой знае! Историята чакаше да бъде потвърдена от следващия Тур Хейердал…
(В памет на Тур Хейердал (1914 – 2002)
Данаил Стойчев – Хърст
Трета награда
0 Коментара
Отговори
Трябва да влезете в профила си, за да коментирате.