1. Между морето и небето
Чувствали ли сте се някога като артист във филм от живота Ви? Сигурно всички имаме по някой епизод в земния си път, където сме се хващали за главата с въпроса “защо на мене се случи?”. Или в безпътието си неминуемо сме стигнали до спонтанно откритие и сме прогледнали? А може и да ни е показан неочакван път след инцидента?!… И когато с вдигнати ръце сме поглеждали нагоре, където… където винаги има утеха и сме се замисляли за силата на невидимото…
Едно такова неочаквано събитие за клетник като мен се случи през лятото на 1984 година, месец Август. Пътувах като трети механик на гордия флагман на 38-хилядниците в държавното ни параходство. Кораб странен, но все пак модерен за времето си, с който Партията се упражняваше да разбира от всичко до което се докоснеше. Но напук на всички проблеми с кораба и “Корсарът” – неговия Капитан, моето без-брежно вдъхновение и голямата ми мечта да обиколя света бяха отвели всички недъзи на конструктори и партийци и аз се чувствах надъхан на гребена на вълната! Можех с главата си да счупя ледовете и се борих да се докажа гледайки само напред и към целта! Исках да върша работата на всички механици, нищо не ми тежеше и мечтаех да стана най-добрият морски в света! А в сърцето ми мечти да търсиш само – колкото щеш! Дори с времето никак не забелязвам да намаляват. Затова сега си ги нося в една вехта рибарска торба – за мечти и някои спомени.
В онези години, когато започнах да пътувам по света моят морски въпросник беше безкраен. Дори много исках да живея със звездите, да се докосна и до тях! И с капитан Захари Захариев, (тогава беше старши помощник) точно на кораб “Петимата от РМС” се скитахме и със звездните митове и легенди. Не спирах с въпросите си към него. Капитан Захариев ме научи да бродя по звездните пътеки, да различавам съзвездията и да мечтая да живея дори под Южния кръст. И това се сбъдна – според вярата ми! А до ден днешен книгата за съзвездията е мое верно другарче и част от крехката ми небесна хармония.
Така с крилата на медения месец и с жена ми корабът пореше Атлантика от Гибралтар към Канада. Но вдъхновението ми секна в момента, когато скъпата ми половинка легна болна за ден-два на легло в каютата и почти не можеше да върви. Последваха няколко консултации с България – това беше времето, когато корабособстве-никът поддържаше и позицията корабен доктор. Въпреки усилията му, жена ми изпадна в безсъзнание и остана безжизнена в отрудените ми ръце. Стрес до небесата! Капитан Илия Монев направи най-смелото и разумното като поиска помощ насред океана и извика военния хеликоптер от базата на НАТО на Азорските острови. В този стрес няма как да се забравят моментите, когато почти на бегом изнесохме съпругата ми на носилката по главна палуба. Вятърът от хеликоптера ми отвя лентата на главата като в холивудски екшън, а с това и надеждата за сватбен рейс. И тогава погледнах нагоре в безсилието и мъката си, и вдигнах ръце! Потърсих небесното милосърдие в болката си и се замислих за “съдбата” с онзи непознат, който имал много време. Те спасиха живота на жена ми. Всичко това бе осмислено доста по-късно, когато осъзнах, че небето е продължението на земята. Елементарно, нали? И хоризонтът в нашите земни човешки очи дели двете страни на монетата – на видимото и невидимото, настоящето и отвъд-ното, което ни предстои…
2. След много години, на земята
Петлите прозяха утрото на разсъмване, но само веднъж и като се спотаиха, повече не се обадиха. Влажен и малко студен беше денят за мен, като за един с/пътник – и най-вече чужденец в малкото камчийско селце на Лонгоза. Бях отседнал в него отскоро единствено заради един стар наш дом и рехав спомен за него от миналия век, когато с жена ми решихме да си построим и истинска селска къща. Нямахме дори идея дали някой ден ще заживеем на село?! И тогава само успяхме да съберем подигравките на прия-телите ни. Закачките бяха най-вече от рода: виждал ли си моряк с мотика и лафа за юнака, бунака и лозето, които са сред най-популярните.
Като дете бях израснал по дворовете, а откакто се бях завърнал скоро от чужбината трудно понасях заринатия с бетон и боклуци град, упоен с газовете на грехотата ни. Не знаех колко ще остана тук на село, но поне си мечтаех да не слагам граници за престоя си, а и за мислите си. Мечтаех дори да дишам чист въздух и птички да ми пеят! А вече ми беше казано сВише най-сетне да си захвърля куфа-рите и да се закотвя в дома си. Само дето недоумявах дали ще мога да заживея по ново-му в този нов дом?
Времето навън се бе намусило. Канеше сякаш да завали. Въпреки това в постоянно променящия се птичи хор трепетно забелязах, че една птичка имитираше нашия сигнал изсвирван с уста — онзи сигнал от дивното детство, когато се викахме и събирахме на улицата или по дворовете. Когато живеехме и играехме заедно! Това бе сигналът ни на улица “Петко Каравелов”. Стори ми се много чудно и докосващо! После селското безгри-жие бързо ме отнесе. Всичко наоколо на пръв поглед беше стихнало, сякаш се таеше по къщята и никой не се виждаше по дворовете. Обичам безвремието, което ме разделя с този свят. Усещах, че съм на кръстопът. Бях отру-ден и доста изморен от светуването, което сякаш ме задръстваше. Съседите ми тук идваха рядко. Нямаше постоянно пребива-ващи. Другарувах наоколо най-вече с двете кучета на съседните места. Истината беше, че те често ме разбираха повече от хората, даже и без думи. А едното куче – Чоча, най-радостно махаше опашката, когато чуваше моето, — чичо те обича, да-а‑а, много те обича! И двете кучета бяха изкарали късмет – всеки ден бяха нахранени, а те в замяна вярно ни пазеха района. Бях видял доста кучета в този свят, които ме познаваха в много земи от близо и далеч. Но когато скъсвах с миналото и скитането си имах и своите страхове — да не си остана чужд и в това село. Все пак се канех да се заселя тук. В това село, с този дом мина част от младостта ми, но си тръгнах изведнъж, както и спонтанно бях дошъл. Така исках да си почина поне за малко на тази спирка от живота, да се преобразя както в отношенията с хората, така и с природата. Надявах се да намеря мир и утеха. Бях насъб-рал много и се бях напатил като повечето хора на планетата, стигнал до простата исти-на, че съм беден и грешен.
3. Добра среща
Есента вече красеше селските баири и горите наоколо, рисуваше със замах и сякаш подвикваше на по-сърцатите в този век: — има ли художници-и‑и? Като за поредния панаир на пейзажите. Кукувицата не чакаше дълго и още преди обяд като заехтя тъжно съвсем откъсна селцето от века в който се спотайваха жителите му. Тукашният мир сякаш ни кане-ше в един оазис на онова далечното, където само вечността можеше да ни извика и чуе. А ние да я разберем, ако ни е писано.
Тогава изкарах вехтата торба с мечти и спомени, стар приятел в добро и лошо. Беше последната рибарска торба на баща ми. Отво-рих я и се отнесох отново през годините. Няколкото поизмачкани снимки от нещаст-ното Атлантическо лято на 1984-та се бяха съхранили в нея. И след като се заговорих с тях за малко, после се понесох към безкрая на селския пезаж. Дори се запитах – коя ли мечта ще ми се сбъдне най-скоро?! Извадих още от пожълтелите снимки. Едната беше трудно обяснима на пръв поглед, но явно е била снимка спонтанна — мама Тинчи пече пипер в чушкопека на двора до старата ограда край улицата, малкият ни син позира със земния глобус, а тати Вали – моя милост, с пампурджийски колорит се радва и на двама-та. Явно е имало за какво! Но димът на чушкопека се пренесе сякаш незнайно как и в стаята на къщата, защото вече напираше от селската ми печка. Сигурно заради влажните дървета. Въпреки досадата, стаята потъна в тайнство и ме разсея. Не се притесних много от дима. Та нали за мен мъглата или димът си останаха символ на омаята на Изтока!
Връщането ми на родна земя стана повече от неочаквано. Ей така, като на шега, без да имам идея какво ще правя. Предчуствах, че коренът ми в Родината е изсъхнал и се готвех за сблъсъка с една друга реалност в която да съм пришълец в поредната ми житейска сага. Все пак с чиста съвест се завърнах у дома и спях без угризения на съвестта.
Приклекнах да си подредя и разпалки-те и печката. Топлината събуди тишината в селската къща с пукането на дървата. Наслаждавах се на уюта и топлината на дома! После си налях от домашния коняк на мама и татко – последният останал от 1985 г. Замезих с орехите на съседката и се отпуснах на дивана. Липовият чай с мед ме пренесе в близост до природата с тръпката на гост и кандидат-селянин в един нов и търсен свят.
След малко излязох на двора за дърва и тъкмо се канех да ги насъбера, когато в нис-кото на баира, откъдето почваше гората, отсреща съзрях двата силуета. Изчаках търпеливо да се приближат, докато се очертаха двете жени. Те отново не бързаха и на пръв поглед бяха леко облечени. — Като ги погледнеш за по-дълго си мислиш, че сякаш носят топлина! Топлина и даже утеха! – си помислих пак. Тази трудова активност като сеченето на дърва на село вече я бях намразил заради робията и физическите мъки по корабите. Физическата работа ме затормозя-ваше. Малко блуждаех с фокуса си, защото с едното око гледах надолу по баира, а с другото трябваше да внимавам да не се контузя с брадвата. Такова събитие, да минават двете дами в тази самота не е за изтърване, ха-ха-ха… Като малък празник е! – възкликнах в себе си. И за моя радост, те отново се носеха някак феерично право към мен.
— Лека работа! — поздравиха жените, когато наближиха, – как върви?
— Добра Ви среща! Върви, по малко… като на село… Май студено ще става, да нацепя малко дърва… “– Красиви са наистина!” – забелязах с възхита и дори бързо ги сканирах по мъжки, от петите до главата. Бяха на очарователната средна възраст. Едната беше дама облечена с достолепие, в един различен, сдържан синкаво-черен цвят на наметалото си. Труден за определяне цвят, защото при движение сменяше нюансите си вълно-образно. Имаше някаква магия при движението му. Зад привидно младоликото ѝ лице прозираше сериозност, дори мъдрост. Втората дама имаше видимо по-свеж, почти розов образ и по-весели дрешки, преливащи от розово до бяло — нетипично за сезона есен. Беше по-жизнерадостна. Не таеше сякаш в сърцето си чертите на нашия век. Носеше стилно розово шалче, което си играеше с ветреца, и розова плисирана пола. Преди да спрат до мен забелязах пъстрите ѝ играещи очи и попитах:
— А Вие тук на разходка ли?
— Да… минаваме да разгледаме; и хора искахме да видим… Много Ви е спокойно селото. Татко ни изпраща пак.
Малко се смутих. Жените усетиха душевната ми тревога и избягнаха паузата с продължението:
— Не Ви е лоша къщата. Май може да живеят повечко хора в нея?
Зачудих се какво да правя или какво да кажа и с първото което ми дойде в главата подхвърлих:
— А защо не влезете?… да пийнем… да изпием по един чай? Ще се постоплите. Като Ви гледам, така не Ви ли е малко хладно с тези дрешки?
Жените не отговориха, а само се спогле-даха закачливо и благодариха за поканата. Наведоха се и взеха по две-три дървета, за да ми помогнат.
Така усетих нетипичния стил на дамите – още мама ми беше казала като малък, че трябва да бъде кавалер с главно К и че трябва да съм по-учтивият и да помагам на дамите. А тези как не се посрамиха да ми носят дърва-та? Бре, да се чудиш! Добре, че поне не се изцапаха. Много непривично, особено за века в който живееха хората…
4. Пътеките неведоми
Гостенките огледаха няколкото портре-
та на родословието ни по стените на къщата. Портретите гледаха добродушни; смирени и искрени, пресекли земи и граници от Дунава до Беломорието и Вардарска Македония. Хора балканджии и земеделци. Имаше и занаятчии, хамали и винари, а други дори работили за народното благо и просветата – родолюбци, възрожденци. И преди да се опитам да кажа по нещо повече за миналото им, реших първо да донеса от мазата сладко от малини, което събираше прах от по-миналото лято — беше ми дар от съседа Тош-ко. Тогава между другото ми се счу малко от разговора им в коридора:
— Ето това е дядо Васил, който е довел набързо жена си от Тулча…
Наострих уши, защото дядо ми Васил наистина беше закарал във Варна много неочаквано баба ми Фросина от Тулча. Тази същата Тулча, която е била българска и възрожденска още преди Освобождението ни от турците. И там някъде най-първо са посрещнали руските войски около Дунава.
Докато прислужвах на гостенките, усетих трепета от присъствието им. А те явно бяха идвали и преди в този дом, дори не се чувстваха като на чуждо място.
— Явно тук търсите нещо различно, което този свят досега не Ви е дал? Затова ли сте избрали селото? – започна разговорът жената в черно.
— Ами да… Всъщност се наситих се да обикалям по света. Но друг избра вместо мен да си дойда в България, колкото и да не го мислех и желаех. Дори още не знам дали тук това е моят дом? Само чух неговия глас какво ми каза. Дотогава никога не съм си и помис-лял, че ще се върна да живея в родния дом. А домът най-вероятно е там, където… където си пиеш кафето с радост и си четеш вестника, където си щастлив с това което правиш, нали… Където всъщност си намерил баланса в житейския си път; нещата са просто като на един обикновен кантар. Но всички вероятно сме слушали за неведомите пътеки. Все си мислим или мечтаем за едно, после често искаме да направим нещо друго, а накрая изведнъж всичко се преобръща с главата надолу и ето ме на село. Явно затова ни е било казано да съградим този дом преди тридесетина години още когато сме били с жена ми млади и зелени. И доста наивни. И не сме знаели дори защо го правим…
— Само не е хубаво дето си самичък – вметна дамата с бяло-розовите одежди. — Сам човек не може да се стопли, нали… Последва пауза. — Защо не вземеш и жена си?
“Минахме на ти. Добре знаят, че съм женен. Говорят за дядо ми…?” – все пак тук съм отскоро. Малко се замислих. После се чукнахме за здраве. Жената с наметалото продължи:
— Ако сега пред теб е картата на света и имаш възможност да избираш, къде би останал да живееш? Сто процента си имал възможност да го направиш. Така ли е?
Не мислих много преди да им отговоря.
— Действително, всеки има и своите пропуснати шансове, несбъднати мечти, но понякога много късно стигаме до истината. В този свят всичко ни е дадено, но често не можем да стигнем до него и ще си отидем с тъгата на познанието. Все пак моята мечта за живеене ще си остане далече на Изток. Там явно ми е хвърлен пъпа! Така завещах и на детето ни – едното му око да гледа винаги на Изток. Оттам изгрява слънцето и заедно със зорницата започва денят. A на Запад залязва не само слънцето. Преди време бях изпратен да поживея на Изток. Толкова империи видях там във възход и падение и накрая ми се каза: щом всички империи и царства са от ден до пладне, ето има едно Царство, което ще пребъде във вековете! Иначе страните от Тайланд надолу до Френска полинезия винаги са ми стояли много на сърце; там където приказното и светлината са повече от злобата на деня и користолюбието. Там хората често пеят, събират се заедно и още се гледат в очите. Може би затова повече танцуват и се радват на живота. А и морето, и небето над тях са различни. И дълго съм си мечтал да живея някъде там. Истината е, че най-много исках да живея на остров… Но не се сбъдна.
— Вярно, но ние знаехме, че така е по-добре за теб и за роднините ти, да се върнеш при тях. Няма случайни неща! И татко така ни каза. Дори птиците, които пеят са част от небесния хор.
И докато се размислих за последното, отвън отново чух сигналът на детството.
— Един ден ще разбереш всичко, защото на всеки пътят му е предначертан. Хората наричат това съдба, но земните дела и съдби се решават от небесните сили. Знаем, че имаш и много несбъднати мечти, нали?
— Да, така е, — отвърнах и ги погледнах в очите. Засмяхме се и продължих: — Несбъднатите мечти също ни хранят. Те ни крепят във вярата и ни дават сили да живеем в бъдното сега. И да останем човеци в този живот. Като противоотрова са за несъвър-шения свят в който често се лутаме и много страдаме…
Вдигнах да отпия пак от коняка и тогава образите на дамите-видения се размиха пред очите ми. Останах отново сам в стаята. После изпратих силуетите им надолу по баира към Лонгоза — дамата на “съдбата”, която се отнесе в ниските кълбести облаци и сестра ѝ — дамата на милосърдието, която търсеше подслон при миролюбците. Те ми бяха напомняли много пъти за вдигнатите ръце в Атлантика. Те спасиха и семейството ми, и жена ми, дариха ни с дете още когато само вървях по майката-земя и недовиждах до облаците и небесните дела. Трудиха се за нас без го да разбираме, за да направят мъдростта наша сестра.
Бях затворил вече торбата си с мечтите
и с овехтялите снимки от онова трагично лято, когато в болката си потърсих небето. А сега? Сега вече бях влязъл в почивката си, приласкан от топлината ѝ и се надявах да пожъна в радост след толкова мъки и лише-ния.
Навън кукувиците отново огласяха селото и шарената горичка на Лонгоза. Екнещата самота търсеше онази Любов, която ни смирява и напомня като в приказките, че всичко в този свят започва и завършва само с нея. Някой сякаш чукаше на вратата ми. Беше кълвачът зад сачака на дворите в спонтанния ми дом. Идваше краят на деня, когато лъчите заходиха в западния златоструй под вечер-ницата. Благодарих за новия дом и новото начало, за всичко което имам и което нямам. Отпих от конячето с топлината му блажена, защото сърцето ми биеше трепетно в очакване на поредното и навярно предпос-ледно преображение.
Валентин Петранов
Поощрителна награда
0 Коментара
Отговори
Трябва да влезете в профила си, за да коментирате.