Стар е, от месинг с красиви стрелки. Такива вече не се произвеждат. Корабен барометър. За гостите, които идват вкъщи е една от многото вещи окачени по стените. За жена ми е още един стар очарователен предмет в дома ни, който учудващо, но все още продължава да работи. Аз и жена ми обичаме старите антикварни предмети. Намираме в тях по-голяма красота и излъчване от сегашните вещи за масово ползване. За мене обаче, барометърът е част от моряшкия ми живот или по-точно на пет месеца от него. Поглеждам го и пред очите ми веднага изплува старият кораб, на който барометърът дълги години служи вярно и безотказно, капитанската каюта и почетното място в нея, на което бе закачен, преди да се настани в моя дом вече на не толкова отговорна работа. Подарък е от последния капитан на кораб “Alfa”. Mежду нас в екипажа го наричахме дядо Иво. Капитан с дългогодишен опит, вече на възраст, аристократично изправен, слаб хърватин от Дубровник. В съзнанието ми кадър по кадър се е запечатал този отрязък от живота ми на море. Дали защото се чувствах много добре на този кораб, макар че самият той вече изживяваше последните си месеци живот и сякаш търсеше място за заслужена почивка. Дали защото до мене бе моя по-млад приятел — главния механик Джима. Или пък, защото там съдбата ме срещна с капитана дядо Иво, на когото в последствие така и не успях да кажа каква роля изигра за по-нататъшното ми развитие като механик. Нищо нямаше да е същото, ако не беше на борда и боцмана Георги и гълъба Гошо, а аз в тази петмесечна сценка от живота на борда на моторен кораб “Alfa” тогава изиграх ролята на първи механик.
Летях сам до Нови Орлеан. Самолетът бе пълен, но аз бях сам. Мразя да летя сам. Няма с кого да споделиш впечатления, да кажеш една дума, че и до тоалетната по летищата с ръчния багаж ходиш. На такива дълги пътувания имаш нужда да си кажеш две думи с някого, но хората различно приемат непознат да ги заприказва. След онзи случай в Солун с една македонка, която ме засипа с порой от обиди с такава омраза и злоба и то само, защото съм българин, внимавам със заприказването на непознати. Хубавото е, че има и съвсем други случаи, какъвто бе случаят с Томас от Сан Диего, който бе тръгнал от другия край на света за булка от Русе и пътищата ни се пресякоха на летището във Франкфурт и станахме приятели.
Корабът все още не бе пристигнал в Нови Орлеан и три дни стоях в хотел. Не в центъра на града, а до летището. На втория ден вече знаех менюто в ресторанта с различните му версии на хамбургера, хот-дога и пържените картофки. Николай или Джима, както му викат приятелите, с който се сприятелихме предната година на друг кораб вече няколко месеца бе на борда, а и в екипажа имаше още няколко българи, така че стресът от това, че изведнъж попадаш сред непознати хора и на непознато място този път бе почти никакъв. Разтоварвахме някаква руда. Обичам, когато нямам работа да сядам на пейката на палубата до вахтения моряк, да бъбрим нещо и да наблюдаваме брега. Разтоварването вървеше бавно и един ден боцманът Георги, кореняк бургазлия, се качва на кораба, държейки нещо в шепите си. Влязохме с него в талиманската с любопитство, а той нежно разтвори събраните си загрубели длани над масата. Гледаме гълъб — малък, все още тук-там с пух между перата. Върти глава наляво и надясно уплашено. Заплетен бил в храстите на брега. Властите и законите в Щатите са безкомпромисни не само за притежанието, но и за транспортирането на животни без документи. Боцманът обаче не искаше и да чуе. Някоя котка на брега, както още не може да лети, ще го пребара и изяде. Как да го остави безпомощен пак в храстите. Имаше една стара изоставена кабина на основната палуба на левия борд до половината пълна с чували с грит за бластиране на ръждата по палубата. Там настани боцманът гълъба. Кръсти го естествено на себе си – Георги, но за по-лесно моряците започнаха да му викат Гошо.
После, както се казва, службата ме грабна в машинното отделение и почти бях забравил за гълъба на боцмана. Дните и седмиците се заредиха вахта, обща работа, почивка и пак вахта. Всяка събота капитанът канеше топ офицерите в неговата кабина на офицерско парти, тоест канеше мен и Джима. Старши помощник капитанът бе по това време на вахта, а и нещо дядо Иво не го долюбваше много, та партито бе за нас тримата. Не защото старпомът бе румънец, а заради някакви професионални издънки. В смесените екипажи се срещаха всякакви, както много кадърни, така и абсолютни профани. На съботното капитанско парти изпивахме бутилка вино с мезета, приготвени от стюарда и си приказвахме за кораба, живота, семействата, миналото, настоящето и разбира се за бъдещето. Месинговият барометър ни гледаше от стената на кабината, проблясваше с голямото си сребърно око и предсказваше хубаво време.
Така около два месеца. После нещо капаците на хамбарите започнаха да правят проблеми. Излязохме с Джима на палубата да видим какъв е проблема. Той доволно потриваше ръце, защото ако не върти нещо на струга и не прави някакви заварки, не е той. Намирахме се в открито море. Синевата на небето преливаше в спокойното синьо на океана. Изчаках малко очите ми да привикнат от изкуственото осветление на машинното отделение към яркото слънце, огряващо палубата. Тогава видях на капака на пети хамбар гълъба Гошо. Красавец със сиво-синкава окраска и зелени оттенъци на врата. Няма ги вече пухчетата между перата и за да покаже, че вече е голям литна, направи един кръг над кораба и кацна на същото място на капака. От този ден започнах да го наблюдавам по-често. Боцманът не го държеше затворен в кабината с грита. Вратата винаги бе отворена. Гошо обичаше да обикаля моряците, когато чукат с чукчета ръжда по палубата и по капаците на хамбарите. Не се страхуваше от летящите навсякъде парчета ръжда, дори от любопитство се доближаваше опасно близо. Понякога някой от моряците замахваше с чука към него да го подплаши да се махне, но от някъде долиташе строгия глас на боцмана „Остави гълъба на мира!“. Усетил закрилата му, Гошо минаваше няколко пъти по почистеното от ръжда място, оглеждаше го като за инспекция и отиваше към следващия моряк. После те му свикнаха на номерата и го оставяха спокойно да си направи инспекциите, а през това време взимаха глътка въздух в жегата, пък и за къде да бързат — тя ръждата на стария кораб няма край. Пристанищата се редуваха едно след друго и винаги след отплаване, тъкмо когато отписвахме гълъба Гошо от екипажния списък, той настигаше кораба точно в момента, когато брега вече едвам се виждаше. Кацаше на капака на пети хамбар и поглеждаше гордо нагоре към мостика сякаш да каже „Споко, тук съм!“.
На едно от съботните партита на дядо Иво стана на въпрос защо на тази възраст все още не съм главен механик. Наистина повечето ми съвипускници отдавна не само бяха стъпили на това стъпало, но и имаха солиден стаж. „Ами, така ми се разви живота, а и мисля, че вече съм изтървал влака.“ — казах с крива усмивка и бялото вино ми се видя кисело. „Виж какво, вие с Николай сте приятели и се разбирате прекрасно, но не може на всеки кораб да ходите заедно. На следващия кораб ще ти дойде началник, хем по-млад, хем с по-малко стаж и хем по-некадърен, а ще трябва и да му изпълняваш тъпите заповеди.“ Замълчах и само поклатих глава. Действително през последните месеци в компанията навлязоха „специалисти“, на които да се чудиш как са се дипломирали.
Бракуваха кораба и го закарахме в Карачи за скраб. Тъжна работа. Машината бе добре, но корпусът не издържа на проверките, а годините и ръждата си бяха свършили добре работата. На рейда в Карачи останахме шест човека да засилим кораба за нарязване на брега. В камбуза имаше продукти за месеци. Аз и Джима готвехме. И двамата обичаме кулинарията, та се надпреварвахме в приготвянето на различни манджи. Така седмица. Един ден дойдоха екипаж пакистанци, приеха кораба и ние поехме към летището. “Гледам, че всеки път се заглеждащ в барометъра – ето, заповядай за спомен и да ти напомня какво сме си говорили за първата степен.” — на слизане от кораба, каза капитана, подавайки ми барометъра.
Кацнахме в Амстердам. Всички имахме по няколко часа на разположение до следващия полет. Стояхме заедно сякаш все още сме екипаж. “Отиваме на бара, аз черпя!” — решително каза дядо Иво и ни подбра пред него към близкия бар. “One for the road!” — каза капитанът и чукнахме първите халби с холандска бира. Броих ги до пет one for the road‑а и после вече им загубих броя. Помня, че изпратихме дядо Иво за самолета, помня, че ние изтървахме нашия и добре, че след час имаше друг, помня, че вече в нашия самолет се обяснявах в любов на нашите стюардеси и че с пиянска настойчивост ги убеждавах, че са най-красивите стюардеси на света и после, че заспах. След месец записах курса за първа степен, взех изпита и веднага ме пратиха в Лондон за промоция. От тогава съм твърдо убеден, че никога за нищо не е късно, стига да вярваш в себе си и в своите способности и най-важното да не се примиряваш и да не зацикляш в едно положение. След една седмица в офиса в Лондон, ме одобриха и с билет в ръката за Токио, отивах да чакам там първия си кораб като главен механик. После той пък взе, че заседна на риф край Индонезия. Но това е вече друга история.
Поглеждам стария барометър на стената у дома. Красивите му стрелки показват хубаво време. Да, време е. Време е за отплаване.
*ЕДНО ЗА ИЗ ПЪТ
Петър Петров
Трета награда
0 Коментара
Отговори
Трябва да влезете в профила си, за да коментирате.