ДАНИЕЛ ХЪРСТ Втора награда
КОЛЕДАТА НА
БЪЛГАРСКОТО МОРЯЧЕСТВО
(140 години от учредяването на „Морската част”)
Зимата на 1904-та подрани и Дунав започна да замръзва в плитчините още през декември. Тогава бях младеж, който живееше и работеше в пивоварната „Св. Петка” на братята Милде край Русенски Лом, и често ми се случваше да събирам изсъхнали клони по крайбрежието за парната машина. През мразовитото утро преди Бъдни вечер се наложи да влача шейната чак до устието на притока, където временно изоставяха бракуваните кораби. Улисан в работата навлязох по леда сред корабното гробище. Тук покоят нарушаваха единствено бездомните кучета и кресливите гарвани. Сякаш от нищото пред погледа ми изникна корпусът на двумачтов кораб, който не бях забелязвал преди. Още си личеше, че е бил красив и бърз ветроход, който гордо е разсичал с удължения си нос реките и моретата. Сега мачтите му се извисяваха оголени и самотни в небесната шир; на места металната обшивка беше разнитована, боята излющена, и едва се четяха захабените от времето букви „АСЕНЪ”. Изкуших се да се кача на борда и да огледам. Опустошението, което заварих горе ме натъжи съвсем. Неочаквано слухът ми долови нечии твърди стъпки, които зловещо отекнаха по стъпалата за вътрешността на кораба. Най-напред се подаде избелелия каскет, а под него и обветреното лице с лула в края на устните, на намръщен флотски ветеран. Погледите ни се срещнаха и откъм побелялата брада на моряка долетя гръмкото:
— Чорт! Кой вятър те довя дотук, салага1?
Да си призная, направо се сащисах от почти мистичната поява на непознатия, но събрах смелост и отговорих:
- Дърва събирам за пивоварната. Исках само да огледам гемията.
Морският скитник съзря натоварената ми шейна и очите му хитро се присвиха.
- Как ти викат, момко? – подхвана по-човешки той и подръпна от лулата си.
- Христо. А вашето име, господине?
-Ха така! Довечера си именник – въодушеви се ветеранът. – Струва ми се, че ще се разберем, младежо… Аз съм Алфред. Ще ти разкажа за кораба, а ти ще почерпиш от дървата. Става ли?
За миг се замислих, но понеже до залез беше далеч, а и на връщане можех да допълня с клони, се съгласих с предложението. Така се запознах с Алфред и необичайните метаморфози на един кораб.
С общи усилия претоварихме част от товара върху палубата и като начупихме по наръч, слязохме във вътрешността на корпуса. Морякът ме въведе в сумрачно помещение, което шеговито нарече „капитанската каюта”. Илюминаторите бяха затъкнати с остатъци от чували, а обзавеждането се свеждаше до дъсчен нар, загасваща „циганска” печка с чайник и един газен фенер за осветление. Заех се да разпаля огъня, докато Алфред се зарови в стар сандък за „някои тайни запаси”. След малко приседна и положи върху лист бакалска хартия шепа чироз и едно тенекиено павурче с „дамашная”, както се изрази. Докато чакаше водата за чая да заври откри и две тенекиени канчета, в които авторитетно заяви, че ще направи „най-съвършената напитка на света: грог от ментов чай с водка и стопена захар”. Скоро започна да майстори вкусотията и да разказва:
- Рецептата научих от един събрат, англичанин от Саут Шийлдс край Северно море, където се надявахме да ни наемат на някой кораб. Тогава бях млад и неопитен, почти на твоите години; при това новопристигнал от Балтика, който едва се справяше с английския. През 1856‑а трудно се намираше работа за моряк, затова временно се препитавах като докер на река Тайн, между Нюкасъл и Саут Шийлдс. През един прекрасен юнски ден от корабостроителницата на братя Палмър в Яроу спуснаха на вода нов параход, собственост на мистър Уйлям Райд от Уест Докс на Саут Шийлдс. Беше красиво направен влекач: морски яхтен тип, с остър нос и тъпа кърма, който имаше обща вместимост 250 т., дължина 33 м., широчина 6 м. и газене 1,2 м. Металните листове на обшивката достигаха 7 мм. Парната машина с мощност до 70 к.с. произведоха във фирмата на Дж. П. Ренолдсън в Саут Шийлдс. При работно налягане от 2,5 атм., корабът развиваше до 12 км. в час. Церемонията по наименуването на плавателния съд беше изпълнена грациозно от съпругата на корабостроителя Джордж Палмър. Когато шампанското се пръсна в корпуса и нависоко обявиха името, всички наоколо избухнаха във възторг, а аз изведнъж онемях и замръзнах на място. Над задвижващите колела с големи букви се четеше „Алфред”. Моментът се оказа повратен в живота ми.
Сладкодумният ми домакин наля по канчетата от готовия грог, отпихме и замезихме, след което се зае да презареди лулата си. Напитката беше хубава, а историята допълнително я подправяше, затова го приканих да продължи:
- Тогава се зарекох да направя всичко по силите си, за да плавам с този кораб – замислено промълви Алфред. – Струваше ми се, че влекачът ме призовава с името си! Сякаш ми казваше: „Ела с мен! Създаден съм да работим заедно”. Бога ми, какво ли не направих да стъпя на борда с останалите от командата! През есента се разчу, че мистър Райд е поканил да присъстват на изпитанията много важни особи от Ориента. Гласяха продажбата на влекача в Истанбул и бързо осъзнах, че имам шансове да стана член на екипажа. Мнозина от наетите моряци почнаха да се отказват, тъй като работата по тези ширини никога не е за предпочитане. На следващата година се отвори място за огняр и веднага приех. Отплавахме за Истанбул през лятото на 1858‑а. Героично прекосихме на собствен ход Биская и Средиземноморието, но предимно покрай брега. Бункерите на „Алфред” не бяха пригодени за повече от 50 т. въглища и след 120 часа работа трябваше да се зареждат наново. Без големи затруднения акостирахме край Босфора в началото на септември, а през октомври сделката окончателно се осъществи. Новият собственик на „Алфред” се оказа богатия гръцки търговец и ерудит Георгиос Левидис, член на аристократичната Йонийска фамилия Левидис. Първоначално „Алфред” започна да издърпва шлепове между пристанищата Калафат, Браила и Галац на Дунав и бързо си извоюва славата на най-силен от буксирните параходи. След няколко години безмилостна експлоатация дойдоха и проблемите. Механизмите се скапваха, а доставка на оригинални части липсваше. В резултат мощността на машината падна до 60 к.с. Честите ремонти доведоха до понижаването на първоначалния клас А1 на влекача.
Морякът въздъхна натъжено, отпи от канчето и полегна удобно в едната част на дъсчения нар; след това продължи, като от време на време одимяваше с лулата си:
- Вероятно това беше причината Левидис да продаде кораба на търговска къща „Васиоти” в Браила. Съотечественикът му Георгиос Васиоти развиваше впечатляваща дейност и не случайно го титулуваха Кралят на Дунава. Този „надут пуяк” щом придоби „Алфред” промени името му на „Юлия”, но това остана единствената новост. Скоро австрийската конкуренция сложи край на надеждите на Васиоти и той банкрутира. Поради неизплатените му дългове „Юлия” се падна на братята Нигропонти от търговска къща „Фоскал и Сие” в Галац. Промяната ме обнадежди, че най-после някой ще се погрижи за стария труженик, но не бе писано! Тези се оказаха още по-алчни от предишните гърци, но иначе не пропуснаха да променят името му – този път на „Екатерина”. Така, едва кретайки, я докарахме някак си до войната между Русия и Турция.
- Участва ли във войната? – съвсем наострих уши аз и допълних дърва в печката.
- Участвах и то как! – погледна ме с чувство на превъзходство ветеранът. — Тогава параходът претърпя първата си съществена метаморфоза… Още в началото на април 1877 г., русите наченаха скрити преговори с Нигропонти и други корабособственици за закупуването на най-различни, годни плавателни средства. Спомням си, че за влекача беше договорена цена от 3000 ф.стр., или 3700 златни лв., но имаше условие! Нигропонти трябваше да доставят кораба и два шлепа, до устието на р. Прут, след което да извършат необходимите поправки по машината и да предадат документацията на кап-лейт. Беклешов. Същият командваше Черноморския флотски отряд и се оказа много взискателен началник. След ремонта инспектира изцяло влекача, заприходи го към отряда и по този начин промени изцяло предназначението му – от граждански във военен кораб на Н. И. В. Александър ІІ. И както е редно, даде му ново, бойно име – „Взрив”. Моя милост бързо се ориентира в обстановката и след надлежна молба до командването ме зачислиха за редови матрос от състава на влекача. Бойното ни кръщене започна още в края на април, когато трябваше да се минира Дунав под Браила. За съжаление не мина гладко! Поставихме минното заграждение и тръгвахме да се оттегляме, когато тягата на машината рязко падна. Течението ни грабна и понесе към току-що поставените мини. Веднага пуснахме котвите и се заехме да отстраняваме повредата. Слава Богу, успяхме преди турците да се усетят и да ни пленят. С това премеждие, сякаш изкупихме всичките си грехове и до края на войната имахме повече късмет. Изпълнявахме всякакви задачи между Русчук и Сулина чак до април 1879 г. Едва тогава руското командване разпореди поетапното изтегляне на флотилията към Николаев. По същото време се разнесе и мълвата, че някои от корабите ще останат на Дунав в Русчук. Настъпваше момента на особено важна промяна в съдбата на „Взрив”. Щеше да е сред избраните да служат на Княжество България.
- Значи, затова си тук! – не сдържах младежкия си възторг аз и го затрупах с куп въпроси. Той изчака да се успокоя и спокойно, сякаш говореше на себе си, продължи:
- Да‑а… Така станаха тези работи! Руският император и правителството бяха решили да предоставят на новото княжество 5 колесни парахода, 1 шхуна, 7 парни катера, 1 баржа и 5 лодки. За командващ на българската „Морска част” определиха кап-лейт. Александър Конкеевич. Иначе екипажите, с малки изключения, останаха същите – бяха приети на обучение и български доброволци. Нареждането за корабите и щата стана на 1 август 1879 г.2, а смяната на националните флагове се изпълни на девети по обед, в най-тържествена обстановка на брега на Дунав край Русчук. Екипажите бяха строени и имаше много народ. След приключването на церемонията и заглъхването на пушечните салюти, чух някои от зяпачите да коментират: „Я, вече си имаме наши вапори! Че то кой ще ги води?”, а други добавяха: „А бе, доскоро си нямахме държава, а вече имаме флота!”, после цъкаха с език и викаха „Да живей Русия! Да живей България!”. Аз обаче си мисля, че българите трябва да благодарят най-много на любимия си „батюшка–началник” Конкеевич. Най-важните му дела за четирите години началстване бяха, че до януари 1880-та успя да обучи млади български моряци и огняри, които да заменят постоянно овакантяващите се щатове. На следващата година учреди Машинната школа за подготовка на нови кадри. Преобрази и някогашната турска работилница в „Портови завод”, за да има условия не само за ремонтиране, но и за корабостроене. След 25-годишна служба „Алфред” най-сетне получи финансиране за основна поправка в Будапеща. За съжаление новата машина се оказа неудачна и скоростта му падна. Въпреки това бе полезен и през войната със Сърбия. Много шлепове с войска и муниции издърпахме от Русе до Арчар. После, офицерският бунт обтегна отношенията ни с Русия и през 1887‑а, със заповед на регентите, заличиха руското му име и го кръстиха „Асен”.
- Като този ветроход ли? – спомням си, че наивно възкликнах аз, а той меланхолично ми заяви:
- Седиш в същия кораб, синко, само че след най-голямата промяна в съдбата му. Влекачът продължаваше да е има проблеми с машината и се заговори за бракуване. На 13 юни 1891 г., със заповед №90, беше заличен от списъците на флотилията, като негоден за военна служба. Мнозина от офицерите се застъпиха за ветерана и се взе решение да се преправи на ветроход. Основната тежест за тази последна и най-грандиозна метаморфоза на стария „Алфред” легна върху плещите на началника на „Портовия завод” – инж. полк. Константин Божков, както и неговите подчинени. Сред тях се наредих и аз. Преустройството от параход във ветроход е твърде сложно, затова работата по „Асен” беше най-значимото постижение на новороденото българско корабостроене. Всичко се извърши с наличните средства и без чужда помощ; с голям ентусиазъм и всеотдайност. При това само за около 29 300 лв. Без сътресения „Асен” се превърна в грациозна бригантина, която след боядисването веднага се пусна в реката. По този начин беше разрешен проблемът с липсата на учебен ветроход за младите български моряци. През ноември 1897‑а дойде и указът за разделянето на Флотилията. Дунавската част остана в Русчук, а Морската преместиха във Варна. Първоначално ветроходът продължи да се числи към Русенската част, но през 1900-та откриха „Машинно училище при флота във Варна”. Морската школа в Русчук беше съкратена и преименувана на „Минно-огнярно училище”. Това предопредели ветрохода да бъде базиран във Варна, за да подготвя млади офицери за флота. Романтичният период на „Асен” продължи около 3 години. Износеният му корпус не издържа на бурните води и отново го преместиха в Русенската част. И така до тази година, когато взеха окончателно решение да бъде бракуван. След 47-години непрестанна служба на хората, оголиха ветерана и го захвърлиха тук, където окончателно ще изчезне. Виждаш ли, синко! – промълви по бащински натъжено той. – Такава е съдбата на този забележителен, железен приятел.
Разказът ме увлече и разтърси, така че бях загубил представа за времето. Когато се опомних и погледнах навън, дневната светлина беше намаляла. Набързо си взех довиждане с Алфред и побързах да се връщам. След Новогодишните празници реших отново да посетя ветерана, но забелязах командата от Портовия завод да разглобява ветрохода. Попитах един от работниците за Алфред, а той учудено ми отговори:
- Скитникът ли! Не знам къде е. Когато дойдохме нямаше никой.
Повече не видях приятеля си. Сигурно се беше върнал в северната си, балтийска родина. Скоро изчезна и корабът, който от стапела носеше името му. Металните части щяха да бъдат претопени и наново изградени, за да станат част от някой друг плавателен съд. Оттогава духът на „Алфред” и неговия верен матрос, заживяха в мен и ми помагаха. Водната пустош и корабите с години щяха да определят съдбата ми.
- Салага [рус.] – новобранец, юнга.
- Стар стил, т.е: 12.08. 1879 г.
Литература:
1*. Божков, Конст. Бележки и спомени по Морската ни част. – В: Военноисторически сборник., г. VІІ, кн. 13, ч. 1. – С., 1933, с. 110–160; и Военноисторически сборник., г. VІІІ, кн. 16, ч. 2. – С., 1934, с. 84–121.
2*. Иванов, Сава. По случай 60-годишнината на Дунавската на Негово Величество флотилия. – В: Морски сговор., г. 16, бр. 7, Варна. 1939, с. 126–130.
3*. Панчелиев, Кал. ALFRED –„ВЗРЫВ“–„АСЕНЪ“.– В: Pan.bg и сп. “Клуб ОКЕАН” (ел. публ.).
4*. Тодоров, Илия. Българските кораби. – С., 1981, с. 40–42.
0 Коментара
Отговори
Трябва да влезете в профила си, за да коментирате.