По крайбрежните скали се отразяваха сенките на гларусите, а кряскането им нарушаваше спокойствието на рибарите. Старите морски вълци димяха с лули и кърпеха мрежи след последния улов. Изобилен беше. Тая година морето щедро даряваше благата си. Пълнеше лодките с риба, без да се замисля, че няма да му остане. И рибата сякаш нямаше свършване. Идваха търговци, изкупуваха я и плащаха добре. Рибарите им пълнеха скумрия, лефер и сафрид в тенекии, правеха им планини от миди и благославяха безбрежната шир. Намираха се мераклии и за попчетата. Мнозина заделиха по някоя пара настрана, с мисълта, че ден година храни. Несебърлийки пържеха и печаха риба, сушаха скумрии за чироз. Не смогваха да изчистят рибата и включваха в отговорната работа и децата си. Даваха им по едно ножче и им поръчваха да си пазят пръстите. А децата приемаха всичко за игра. Смееха се, стържеха коремчетата на мълчаливките и не плачеха, когато драскаха ръцете си. Градът посребря от люспи. Посребря и се разтопи от удоволствие и юлският следобед, дочувайки стъпките на Василики. Малките ѝ сандали напевно потропваха по калдъръма от турската баня до къщата с красивата статуя на бог Аполон. След нея се носеше аромат на чисто, на рози и жасмин. Домът ѝ бе в началото на провлака, че беше от заможните несебърлии. Денка, слугинята ѝ, я усети отдалече и припна да ѝ угоди. Усмихната отвори вратата и ѝ подаде ветрилото и копринения шал. Силното слънце все още гореше кожата и гъркинята наметна раменете си с коприната, която съпругът ѝ, капитан Панайот ѝ, бе донесъл от далечно плаване.
– Направи ли бадемовите сладки? – попита тя.
– Обелих бадемите и ги смлях. Ронливи станаха сладките, както ги обичате – отвърна слугинята.
– И да извадиш хубавия сервиз, Дено! Искам да му е драго на Георгиос. Той не е научен на простоватост. Изтънчен е, знаеш, с вкус към красивото в живота.
– Ще го извадя, господарке.
– На кафето ще сложиш щипка сол, да се подсили вкусът му! И две зрънца кардамон.
– Добре, господарке.
И днес очакваше тоя, който от два месеца живееше в Несебър и почти от толкова беше влязъл в сърцето ѝ.
Красив, широкоплещест, със строга брадичка и тъмни очи – това беше Георгиос Карас , собственик на десет кораба, най-големият от които управляваше съпругът ѝ. Карас търгуваше с жито, подправки, месо и кожи. Беше наел къщата на Анастасия за цялото лято. Скри от Василики, че има семейство, което го чака в Гърция. Всъщност това дори не беше нужно – тя бе толкова запленена от него, че не го разпитваше за нищо.
Няколко пъти ходи уж на гости в тази къща и му се отдаде тялом и духом. Георгиос целуваше тялото ѝ така, сякаш няма да я види никога повече и под напора на чувството си тя обърка страстта в очите му с любов. После пиеха кафе под смокиновите дръвчета в градината. Разправяше ѝ за Акропола, за танцуващите сиртаки, за влюбените, които хапват баклава с шамфъстък, за маслиновите горички и свежия бриз, който роши косите и краде сламени шапки. Тя го гледаше в очите и слушаше жадно, молейки го да я заведе там и да бъдат щастливи заедно. И неусетно смокиновите листа ѝ заприличваха на човешки грехове.
На портата се похлопа и Дена отиде да отвори. Беше Карас, който влезе почти като стопанин и се насочи към градината, където Василики четеше книга. Целуна ѝ ръка и я погледна дълго и многозначително.
Слугинята сервира кафе с две чаши вода и бадемови сладки и попита:
– Ще желаете ли нещо друго?
– Не, Дено. Върви си в кухнята! Нужно ли е, аз ще те повикам – отговори Василики.
Слугинята послушно се оттегли. Свикнала беше да не сплетничи и да си държи езика зад зъбите, каквото и да вижда. Не одобряваше това, че господарката ѝ върши нередности зад гърба на капитана, но мълчеше, за да си запази работата, че ѝ бяха нужни тия пари, които получаваше. Пращаше от тях на болните си родители на село. Мълчеше и за това, че господарят ѝ се бе прибрал, докато жена му беше на баня и се бе затворил в малкия параклис в двора. Поръчал ѝ беше да си мълчи и тя мълчеше. Досещаше се Панайот, че нещо се мъти, че жена му е различна и искаше да разбере причината. Живееха заедно, но нещо не беше, както трябваше да бъде. Невидими стени се издигаха помежду им. Всеки си седеше в своята крепост и никой не правеше крачка към другия. А морето час по час връхлиташе тези стени с вълните си. Сякаш съдбата си беше навила на пръста да ги раздели, но Панайот реши да ѝ попречи. Откакто се сънува цял потънал в кръв и се стресна, той започна да се прибира изненадващо, да наблюдава и слуша обичната си дали, докато спи, няма да изрече нещо. Кръвта означаваше, че ще научи истина. И капитанът беше готов да я научи. Подозираше, че Василики се оставя да я галят други ръце, че устните ѝ приемат с охота целувките от други устни и много скоро се увери, че това е точно така. От разговора, който чу, остана втрещен. Стискаше зъби, за да не се покаже и да свърши нещо непоправимо.
– Знаеш ли кои са шестте вида любов според древните елини, Василики? –закачливо зададе въпрос хубавият грък.
– Не, Георгиос. Моля те, кажи ми – отговори Василики.
– Първият е Ерос. Това е страстта, желанието да се слееш с другия, или иначе казано най-опасната любов. Вторият вид е филиа. Това е приятелството, привързаността – нея изпитват най-вече братята помежду си и войните, които се сражават заедно. Следва лудус. Лудус е игривостта, първите трепети, да танцуваш с непозната и да я гледаш в очите. Четвъртият вид любов е агапе – безкористната любов, любов, даряваща съчувствие и сила. Петият е прагма. Има я в дългогодишните семейства. Казват ѝ още разбирателство и търпение. Ние хвърляме толкова енергия в това да се влюбим, а имаме нужда да научим и как да оставаме влюбени. Прагма е точно за това – да полагаш усилия да даваш любов, вместо да очакваш да я получаваш. Последният е филавтия – любов към себе си. Но тя има две разновидности – може да те превърне в нарцис, но може да ти даде и силата да обичаш себе си така, че да увеличиш любовта, която даваш на околните. Ти коя предпочиташ?
– Може би лудус. Тя дава живец. А може би ерос. А ти?
– Агапе. Най-застрашената от изчезване любов.
– Хммм…
– А може ли човек да изпитва едновременно и шестте?
– Едва ли. Не, не мисля.
– На мен пък ми се струва възможно.
– Аз търсех лудус, ерос, агапе и филиа в една жена. Но сигурно няма толкова съвършено създание, щом досега не съм я срещнал.
– Ще ми се да ги виждаш в мен – наведе поглед Василики – Но явно за теб съм само ерос…
– Не е точно така. А какво е за теб Панайот? Или ти е трудно да отговориш?
– Напротив, лесно е — прагма и филиа.
– И само това?
– Да, само това. Повече не мога да му дам. А неговата любов към мен е агапе.
– Права си, за теб би преплувал всичките морета. Доблестен и отговорен мъж е! Затова съм го назначил за капитан на най-големия си кораб. Имам му доверие, защото е сериозен и честен.
– Мечтаеш ли, Георгиос? Има ли нещо, което ще те зарадва силно?
– Мечтая постоянно, но и сбъдвам мечтите си. Достигна ли едната, иде ред на друга. Втора, трета…десета…Вече и осъществяването им не ме радва.
– Защо?
– Забравил съм сигурно да се радвам.
– Не е възможно. Аз исках щастие и ясна посока, по която да поема. Получих ги. Сега искам само да следвам любовта си към теб.
– А ако грешиш? Имаш си вече съпруг. Обича те. Какво още ти трябва? Дете, за да се усетиш майка и животът ти да добие смисъл?
– Детето е радост. Но бих искала да е от теб. Ти да си до мен, а не Панайот, колкото и да е добър!
– Това не бива да става. Не съм готов на този етап. А и защо? Така сме си добре. Виждаме се понякога, хубаво ни е…
– Защото искам да си до мен. Не за кратко, а завинаги!
– Тази думичка – „завинаги“…. Химера е! Ще ти омръзна – отвърна през смях гъркът.
– Няма. Любовта не омръзва и не отслабва с годините, ако е любов. Ако е истинска.
– А как ще познаеш, че е истинска? Като живееш с човека петдесет години и една сутрин се събудиш и се запиташ: Какво правя аз? Защо съм с човек, който не ми е драг? Дори и това да не се случи – какво? Драга моя, рутината е убиец. Да не допускаме да се вмъкне между нас!
– Мога да се разведа и да бъдем много щастливи. Но… – тъжно предложи несебърлийката и сякаш, за да прикрие разочарованието, си повика слугинята.
– Дено, какво правиш? Измисли ли с какво да ни гостиш на вечеря?
– Смокиново сладко варя, господарке. Презрели бяха плодовете и щяха да окапят. Каквото кажете – туй ще ви сготвя.
– Георгиос, какво ти се хапва? Мусака или миди със зехтин и лимон? Или сафрид на керемида?
– И сафрид може, но съм се затъжил за сувлаки.
– Туй що е? – попита момичето и тръсна глава, а плитките му подскочиха.
– Шишче, Дено, шишче. Нанизваш на дървена пръчица парчета пиле, домат, лук, гъби, пипер, тиквичка. Намазваш със зехтин и печеш на жар.
– А‑а-а‑а, то лесно било! – възкликна Дена – Сега почвам.
– Сготви и ни донеси тука, че вътре е задушно! Панайот и тая вечер ще закъснее. Няма да го изчакаме.
Капитанът, обаче безшумно отвори вратата на параклиса без да го усети никой и се изправи пред двамата грешници. Василики в първия миг се стъписа и притесни дали пък мъжът ѝ не е чул нещо, но си придаде спокоен вид и каза:
– Панто, прибра ли се? Не те усетихме кога си влязъл. Седни да си починеш! Тъкмо наредих на прислужницата да прави вечерята.
– Сега влизам, мила моя. Малко съм уморен, но ще се присъединя към вас.
– Бързо сте се върнали, капитане. Доставихте ли житото? – попита Карас, уж за да се измъкне от неловката ситуация, в която се усещаше.
– Разтоварено е, Георгиос. Всичко е, както трябва.
– А, добре, добре…, всякога си се справял добре!
– Значи ли това, че е време за увеличаване на заплатата му? – нервно се засмя Василики.
– Винаги добре и навреме съм плащал на работниците си. Ще помисля.
После говориха за цената на рибата и зърното, за търговците, които винаги се пазаряха, целейки да смъкнат цената на стоката. Усещаше се, че и тримата стоят на тръни и се притесняват да не изпуснат и една дума, която да издаде истинските им чувства и намерения. Дена сервира вечерята и те започнаха мълчаливо да се хранят. Привършил с рибата и сувлакито, Карас сподели:
– Панайоте, решил съм да намеря гмуркачи, които издържат дълго под вода. Ще търсят потъналото пиратско съкровище. Разправят, че камари злато и сребро лежат на дъното. Някои са изтегляли по някое парче от амфора, но драгоценностите още лежат на дъното. Дано чакат мен!
– Тукашните няма да се съгласят. Особени са. Ще трябва да търсиш другаде. Или пък гърци да доведеш? Кога планираш да се случи това?
– Лятото вече си отива. Догодина ще е, за да имам достатъчно време да намеря гмурци.
– Аз мога да поразпитам тук-там, но не обещавам нищо – предложи Панайот и погледна небето. Първите звезди се бяха показали и любопитно надничаха в чиниите с рибени кости – Късно става. Ще си лягам, че и утре рано ще товарим и ще тръгваме.
– То и аз ще ставам да си ходя – усети се гъркът, бързо целуна ръка на домакинята и си тръгна в звездната нощ.
Василики нареди на слугинята да прибере съдовете вътре и легна до капитана, който се преструваше, че спи. Дълго мисли как да постъпи, дали беше правилно да прекрати връзката си с Георгиос или да ѝ се наслади, колкото се може по-дълго. Усещаше топлината на мъжкото тяло до себе си, но дълбоко в себе си желаеше другиго. На сутринта излезе преди Панайот да се събуди. Отиде в най-близката църква да се изповяда. Не беше гузна, не се срамуваше от постъпката си. Не търсеше опрощение, просто искаше да изкаже мислите си пред някого. Черното расо на свещеника щеше да ги попие, без да задава въпроси и без да съди. Но странно – от Божия дом излезе още по-неспокойна. Неспокойствието ѝ я отведе до отдалечен бряг. Седна на пясъка и доближи раковина до ухото си да послуша древните приказки на морето.
През това време мъжът ѝ ръководеше натоварването на кораб за Лариса. Товарът беше огромен и капитанът се притесняваше. В същото време се чудеше какво толкова беше сбъркал, че жена му предпочете друг. Не беше леконравна, не беше и алчна, та да каже човек, че звънът на парите я е привлякъл. Да, преглъщаше той ласкавите думи, а толкова много искаше да ги изрече. Носеше подаръци на Василики, но тя ги приемаше равнодушно, с безизразно лице. Казваше едно сухо „ благодаря!” и ги захвърляше нейде. Само копринения шал носеше с охота. Дали не беше защото Карас ѝ направи комплимент, че с него прилича на пъстра пеперуда? Панайот си припомняше думите, които чу и всяка се забиваше в сърцето му като отровна стрела. И да искаше да ги забрави, не можеше. Моряците забелязаха, че е замислен, но не предполагаха, че капитанът им е способен да нахрани рибите в Черно море с тъгата си. И така, както качваха чували и сковани дървени сандъци, те видяха как Панайот се олюлява и пада. Предупредиха Карас и отнесоха капитана си вкъщи. По-късно корабът тръгна, но този път с друг капитан. Георгиос не можеше да си позволи престой и забавяне на товара. Ала това бързане после му коства много. Корабът потъна и целият екипаж се издави в морето.
Панайот лежа цяла седмица. Явно умората и мъката си казаха тежката дума. Макар прозорците му да гледаха към морето, той не се надигаше да погледне вълните, които преди го мамеха. Моряците се шегуваха, че морето му е роднина и има сол в кръвта. Радваха се на соленото слънце, пиеха си ракията с рибя чорба, смееха се на рибарите, които се връщаха с празни мрежи и казваха, че хубавото време и хубавата жена са голям късмет. А песните им се протягаха да хванат отражението на луната.Той обаче, не беше като тях. Беше закотвен в тъгата си. Чуваше камбаните за вечерня и си представяше бъдещето, потопено в пяна. Усещаше, че е изгубил хубавото в живота си. А хубавото бяха кестенявите къдрици на Василики, с които вятърът обичаше да си играе. Когато не беше в стаята до него, затваряше очи и си я представяше как стъпва по пясъка и очаква завръщането му от плаване. Беше толкова близо до него, а същевременно така далечна…
През това време Василики се отегчи, защото приятелките ѝ спряха да идват на бяло сладко и кафе и не можеше да вижда обичния си. Надяваше се съпругът ѝ да оздравее по-скоро и се учудваше колко чужд ѝ е станал. Преди пет години, когато се омъжи за него, го приемаше просто за изгодна партия. Тя – дъщеря на българка и грък, наречена с царско име, беше израснала в Несебър и се държеше като царска дъщеря. Мечтаеше за спокойно и добре уредено съществуване, а Панайот можеше да ѝ го осигури. Постепенно обаче, той се превърна в мъж, с когото ѝ бе удобно да живее, но който така и не успя да запали огънчето в сърцето ѝ. Това стори Георгиос, също дете от смесен брак, израснал в Созопол. За разлика от нея, той говореше чисто не само български, но и гръцки език, тъй като беше живял известно време и в Гърция, а имаше и семейство там. В очите ѝ изглеждаше красив, недостижим и фатален, точно колкото са и боговете. Древният град, църквите, рибарският кей, лодките, пълни с обещания създаваха представа, че е в рая. Рай само за нея и Георгиос…
Някак неусетно дойде септември. Ранните студове изненадаха всички и принудиха рибата да бяга на дълбокото. Облаците превзеха небето, а дъждовете станаха ежедневие. Василики не излизаше никъде. Стоеше до камината с книга в ръка или бродираше кърпички. Понякога идваше Георгиос, пиеха кафе, а после се заключваха в стаята. Слугинята мълчеше, а когато гостът си тръгнеше, отнасяше празните чаши все едно нищо не е било. От друга страна, Панайот все по-рядко се задържаше вкъщи. Усещаше се нежелан в собствения си дом и ако нямаше работа на кораба или не беше на плаване, се спираше при рибарите. Говореше с тях с часове, пушеше и мислеше какво ли се случва в дома му. Понякога закъсняваше. Прибираше се нарочно, чак като се стъмни, защото много му се искаше, когато се прибере да прочете тревога в очите на Василики. Но тревога нямаше. Имаше безразличие, което бавно го убиваше.
В една такава вечер се разрази страшна буря. Капитанът отново беше при морските вълци, а Георгиос – при съпругата му. Вълните яростно връхлитаха брега, а фарът едва-едва мъждукаше. Само някоя светкавица, от време на време, жигосваше небето. Карас се надигна да се прибира, а любимата му го изпрати с молба да се пази. Гъркът излезе, а едрите капки зашибаха лицето му. Бурята се усили. Притеснен какво се случва с корабите му, които още се бавеха, той тръгна съм пристанището. Панайот се отправи към пристанището по същата причина, но видя как в морето се образува петметрова вълна, способна да помете всичко живо по пътя си. На пътя ѝ за зла участ се случи Карас. Мъжът беше съвсем близо до морето, когато вълната го връхлетя. Повдигна го като парче дърво, преобърна го. След нея се зададе нова вълна, по-висока от предишната и го повлече навътре в морето. Видял какво се случва със съперника му, Панайот се затича. Знаеше, че гъркът не умееше да плува, защото като дете се беше давил и от тогава имаше страх от водата и че след минути ще е мъртъв. Смъртно бледото му лице се открои сред черната бездна за кратко и потъна. Достигнал водата, капитанът събу обувките си, че щяха да му пречат и се гмурна да спасява мъжа, който открадна сърцето на жена му. Взе си въздух, потопи се, изплува. Отново все въздух и се потопи. Този път видя Георгиос, отиваше към дъното. Прегърна го и го изкара на повърхността на водата, но напоените му дрехи и тялото на гърка продължаваха да го дърпат надолу. Панайот направи усилие да се задържи и издърпа съперника си на брега. Високите вълни бяха загубили силата си, но дъждът продължаваше да шурти като из ведро. Карас не дишаше. Капитанът започна да натиска гърдите му, за да изкара влязлата вода. После го понесе на ръце към къщата, в която бе отседнал. Залиташе, но стигна. Карас беше наел жена, която през деня се грижеше за домакинството му, но вечер се прибираше при семейството си и сега къщата беше пуста. Затова Панайот го сложи на легло в долния етаж и потърси сухи дрехи. Преоблече го и започна да разтрива тялото, за да може топлината да се върне в него постепенно. Георгиос отвори очи и се отпусна отново, но дишаше, беше жив. Панайот запали камината и сипа малко вино в две чаши. Искрите осветяваха резбования таван и прозорците, през които се виждаше страшната буря. Едва сега той видя керамична амфора, а до нея златен ритон, стари монети и златна гривна със сапфири. Георгиос ги бе откупил от един, който твърдеше, че са от потъналия град Бизоне, близо до Балчик и че там, където ги е намерил, има още много скъпоценности.
Домакинът се надигна леко от леглото и попита:
– Защо ме спаси? Друг на твое място би ме оставил да умра…
– Защото си човек. Никой не заслужава такава смърт!
– И ти си човек! Рискува собствения си живот заради мен.
– Аз съм моряк. А истинските моряци познават морето по-добре от сушата, Георгиос. На брега сме риби. Премятаме се, въртим опашки, отваряме хриле да дишаме и усещаме, че умираме. Водата е нашето спасение – капитанът отпи от виното, за да събере смелост да говори и продължи – Знаеш ли колко пъти съм попадал в буря? Десетки. Вятърът късаше платната и здравите въжета, мачтите се чупеха. Носът на кораба потъваше под грамадните вълни. Не знаех дали ще изплава следващия път. И в пробита лодка с едно весло съм бил. Водата нахлуваше през пробойните и пълнеше лодката за минути. Силни течения я хващаха като детска играчка и я повличаха навътре в морето. Изгребвал съм с шепи и съм се вкопчвал в живота. Ще кажеш – заради себе си? Не. Заради Василики. Цялата си мъжка сила събирах, за да оцелея и да се върна при нея. Заради нейната прегръдка оживявах.
– Свети Никола те е пазил, Панайоте.
– Не, мисълта за Василики ме пазеше! Само тя!
– Ти знаеш за нас, нали?
– Знам. Знам, че и ти я обичаш. Вярно, по свой си начин, но имаш силни чувства към нея…Но те моля – върви си! Заклинам те в най-скъпото ти, върви си!
– Живот за живот? Това ли предлагаш, капитане? Длъжник съм ти. Ти ми спаси живота, аз ще ти върна твоя. Така да бъде, ще си тръгна, каквото и да ми коства!
След това обещание и двамата млъкнаха. Гледаха огъня в камината, потънали в мислите си. Панайот допи виното си и си тръгна спокоен. Бурята беше утихнала, тази в душата му – също. А Георгиос удържа на думата си. След два дни отиде в къщата на капитана, сложи гривната със сапфирите на ръката на Василики и ѝ каза, че се разделят.
– Моля те, носи я! Нека ти напомня за мен! Сбогом, Василики!
– Но защо, Георгиос? Сторила ли съм нещо да те засегна?
– Не, не си. Така трябва, мила! Налага се!
– За кратко ли заминаваш? Ще ми липсваш.
– И ти ще ми липсваш. Няма да се върна никога повече тук. Но ще те помня докато съм жив!
– Аз също няма да мога да те забравя. Не може ли да размислиш и да останеш?
– Не бива, не мога да ти кажа друго освен, че не бива…
– Сбогом, Георгиос! Обичам те!
– Панайот… Бъди му вярна! Той не заслужава друго.
Така и не ѝ каза, че я обича с цялото си сърце. Целунаха се за последно, много дълго. Устните им не искаха да се отделят едни от други. Когато се откъснаха, от очите му бликаше светлина. Беше любов. Георгиос продаде корабите и замина за Атина, където в красива бяла къща го очакваха двете му дъщери и жена му Евантия.
Василики спря да се взира в сребърната далечина и да очаква любовта да се върне. Двамата с Панайот започнаха да си говорят повече, да излизат заедно на разходка край брега и да лекуват пресолените си рани. Всеки от тях погледна другия с нови очи и те видяха светлинка в себе си за още път напред. Мъката (за Панайот – една, за Василики – друга…) ги обедини и те се вкопчиха един в друг, сякаш да станат нови хора. След няколко месеца дойде и чудото – капитанската жена забременя. Благодарна беше Василики, че капитанът остана с нея и беше щастлива, че носи нов живот до сърцето си, но същото това сърце щеше да пази свиден спомен за един мъж до края на земните ѝ дни.
Ивелина Радионова
Първа награда
0 Коментара
Отговори
Трябва да влезете в профила си, за да коментирате.