Последици от приватизацията
1. Задължителни условия от стратегията за приватизация, приети от Народното събрание:
ІІ. Заключителен етап
А. .….….…..
Б. Участниците, допуснати до заключителния етап на конкурса и получили сертификат за регистрация, имат право да подадат окончателни оферти, които следва да включват следните елементи:
.….……
6. Безусловно, изразено от участника, съгласие със задължителните условия на приватизационната сделка, включително:
6.1. Задължение за запазване предмета на дейност на Дружеството, такъв, какъвто е към датата на прехвърляне на собствеността върху продаваните акции, за срок от 10 (десет) години, считано от датата на придобиване на собствеността върху продаваните акции, като е допустимо допълване на предмета на дейност на Дружеството, ако е извършено в съответствие с действащата нормативна уредба, регламентираща осъществяваната от Дружеството дейност;
6.2. Забрана за намаляване на придобитото акционерно участие от купувача в Дружеството за срок от 10 (десет) години от датата на придобиване на собствеността върху продаваните акции, включително в случаите на увеличение на капитала на Дружеството, освен с изричното предварително писмено разрешение на Агенцията за следприватизационен контрол;
6.3. Забрана за промяна на структурата и разпределението на капитала в дружеството-купувач за срок от 5 (пет) години от датата на придобиване на собствеността върху продаваните акции;
6.4. Купувачът се задължава да не намалява държавното участие в капитала на Дружеството до изпълнение на поетите задължения с приватизационния договор, по силата на който е придобил продаваните акции, освен с изричното предварително писмено разрешение на Агенцията за следприватизационен контрол;
6.5. Забрана за промяна на седалището на Дружеството;
6.6. Задължение за недопускане на ликвидация и обявяване на Дружеството в несъстоятелност за срок от 10 (десет) години, считано от датата на придобиване на собствеността върху продаваните акции;
6.7. Задължение за недопускане, иницииране или подкрепяне пряко или непряко преобразуване на Дружеството, включително чрез вливане, чрез разделяне, чрез сливане или чрез отделяне за срок от 10 (десет) години от датата на придобиване на собствеността върху продаваните акции, освен с изричното предварително писмено разрешение на Агенцията за следприватизационен контрол;
6.8. Задължение за поддържане средногодишно на общ тонаж на корабите на Дружеството не по-малък от 1,300,000 DWT, включително чрез дъщерни дружества на Дружеството, за срок от 10 (десет) години, считано от датата на придобиване на собствеността върху продаваните акции;
6.9. Задължение за осигуряване не по-малко от 60% (шестдесет на сто) от общия тонаж на корабите на Дружеството по т. 6.8. да плават под знамето на Република България за срок от 10 (десет) години, считано от датата на придобиване на собствеността върху продаваните акции;
6.10. Задължение в срок от 10 (десет) години от датата на придобиване на собствеността върху продаваните акции, средната възраст на корабите на Дружеството, които плават под знамето на Република България да бъде намалена под 20 (двадесет) години;
6.11. Задължение за осигуряване извършването на предложените, от купувача в комплексната бизнес-програма, инвестиции по вид, размер и срок;
6.12. Задължение за осигуряване и/или предоставяне от купувача на надлежни и приемливи за Агенцията за приватизация обезпечения за гарантиране изпълнението на задълженията му по приватизационния договор, включително, но не само задължението му за плащане на евентуалните неустойки за неизпълнение на задължението за осигуряване извършването на предложените инвестиции;
6.13. Задължение за осигуряване Дружеството да изпълнява възложените му задачи по Държавния военновременен план на Република България, както и да изпълнява задълженията, произтичащи от членството на Република България в НАТО.
По преценка на Агенцията за приватизация могат да бъдат включени и други задължителни условия на приватизационната сделка.
- Неоснователни изявления на управляващите преди приватизацията.
- Петър Мутафчиев – министър на транспорта.
Ограничението на условията за купувача на Параходство “Български морски флот” означава, че ние търсим един сериозен купувач. Това заявява седмица по-късно в кулоарите на парламента министърът на транспорта Петър Мутафчиев. “Чрез стратегията за приватизация на БМФ, ние сме постигнали основните цели, касаещи запазването на работните места в дружеството и паричното му развитие”, категоричен е Петър Мутафчиев.
- Тодор Николов – шеф на агенцията за приватизация.
За мен това е една от най-добрите сделки, осъществявани по време на приватизационния процес у нас. Това заяви директорът на Агенцията по приватизация Тодор Николов след подписването на приватизационния договор за закупуването на 70 % от капитала на БМФ от Българо-германския консорциум „Кей Джи Меритайм Шипинг”. Според Николов — поетият финансов ангажимент от инвеститорите (за продажбата — 440 100 000 лева и инвестициите 779 880 000 лева ) над 1.2 млрд. лева е много добър.
По думите на Николов — при цена от 440 100 000 лева за 70 % от капитала на дружеството, то цялото дружество би струвало общо около половин милиард долара, което е много добра цена.
Той подчерта, че е много важно и постигнатата договореност относно закупуването на нови кораби. Така ще бъде възстановена марката на БМФ като лидер на Средиземноморския пазар.
Постигнахме и сериозни ангажименти по отношение на социалната сфера. Има известно намаляване на персонала през първите три години, но в първите пет години заплатите в БМФ ще се увеличават с 15 %, което означава на практика, че те ще се удвоят. По този начин — БМФ ще се конкурира с всички други шипингови компании, категоричен бе Николов.
- Данни за приватизационния договор от публикации в медиите.
Източник: 18.06.2008 в‑к Капитал
Програмата за развитие на дружеството от страна на купувача предвижда инвестиции през следващите 10 години в размер на 779,88 млн. лв.
Купувачът се задължава да запази основния предмет на дейност на дружеството за срок от десет години, както и да не инициира или подкрепя ликвидация, сливане, вливане или разделяне на дружеството. Средносписъчната численост на плавателния състав на дружеството, която купувачът предвижда да поддържа за срок от 10 години, е 2851 души за първата година, 2594 души за втората и 2360 души — от третата до десетата година.
Приватизационният договор е засекретен.
Източник: 26.03.2009 радио Варна.
Да се разсекрети приватизационният договор за продажбата на БМФ, поиска днес пред журналисти ръководството на партия ГЕРБ — Варна. Проблем е и рефлагирането на новите кораби на Параходството от български под малтийски флаг, отбеляза Свилен Крайчев.
Източник: temanews.
През март 2009 г. ръководството на ГЕРБ във Варна поиска да се разсекрети приватизационният договор за продажбата на БМФ. То беше против рефлагирането на новите кораби под малтийски флаг. В края на годината обаче правителството на ГЕРБ даде съгласие БМФ да не изпълни инвестиционната си програма за 2009 г. Новият собственик успял да инвестира само 300 000 лв. В одобреното споразумение се предвижда остатъкът от 53.3 млн. лв. да се разпредели пропорционално за следващите периоди.
Източник: finance.news.bg, focus-news.net.
В бизнес програмата на купувача се предвижда още придобиването на 25 нови кораба, замяна на остарелите плавателни съдове с по-нови и по-големи, извеждане от експлоатация и продажба на старите и неотговарящи на стандартите кораби и т.н.
Източник: 12 май 2010 dariknews.bg.
Според приватизационния договор купувачите трябва да придобият 25 нови кораба с общ тонаж 890 000 тона през първите 5 години след сделката.
Източник: 03.04.2012 Afera.bg.
Според приватизационния договор средногодишният общ тонаж на корабите трябва да се поддържа не по-малък от 1 300 000 DWT, както и не по-малко от 60% от общия тонаж на корабите трябва да плават под български флаг или под знамето на друга държава от Европейската общност или на Европейското икономическо пространство.
Коментар от Моряшки професионален съюз.
Съгласно ІІ. Заключителен етап – раздел Б:
Приватизационният договор трябва неотменно да включва задължителните условия от стратегията, тъй като тя е приета от Народното събрание. Текстът в стратегията на точка 6.9, от този раздел, предвижда само български флаг. Добавянето на текста „или под знамето на друга държава от Европейската общност или на Европейското икономическо пространство” обезсмисля българския флаг. Агенцията за приватизация е превишила правата си. Тя има право да добавя нови изисквания, а не да облекчава дадено изискване. Това е нарушение, което не е санкционирано от Министерски съвет и от прокуратурата. Непосредствено след приватизацията този факт никой не го споменаваше. Едва когато бяха продадени корабите под български флаг и остана под въпрос изпълнението на задължителното условие 60% от тонажа да бъде под български флаг, Агенцията за след приватизационен контрол обяви този скриван в началото факт.
- Мнения на управляващите няколко месеца след приватизацията.
Източник: 15 март 2009 вестник “Дневник”
Плавателният състав на Параходство БМФ ще бъде свит с повече от 26 на сто, каза за “Дневник” изпълнителният директор Христо Донев. Според решението броят на съкратените ще бъде 719 души от общо около 2700 моряци. Целта е оптимизиране на разходите. Съкращенията ще бъдат извършени поетапно в следващите няколко месеца. Преди това ще бъде направен подбор, за да се запази по-качествения екипаж. Тези, които ще бъдат уволнени, ще получат възможност да се реализират в менинговата фирма (за наемане на морски кадри) на дружеството “Нептун менинг”.
Това не е първото орязване на състава на БМФ за последните месеци. Още през ноември миналата година финансовата криза доведе до намаляването на броя на моряците със 17%.
Източник: 24 Март 2009 Днес+
Агенцията за следприватизационен контрол е сезирана за съкратените 719 души от плавателния състав на Параходство «Български морски флот». Това съобщи във Варна
зам.-министърът на транспорта Красимира Мартинова, която участва в кръгла маса въпросите на морския бизнес. … Министър Мартинова обясни, че би трябвало държавата да проведе «приятелски разговор» със собствениците, в който да ги убеди да намалят броя на съкратените.
Представителят на министерството на транспорта в Борда на директорите на БМФ Красимира Стоянова от своя страна съобщи, че няма информация за сезирането на Агенцията за следприватизационен контрол и, че сигналът не е бил подаден от нея.
Източник: 25.03.2009 вестник Черно море
Николай Василев, министър на държавната администрация.
БМФ хитрува по клаузите на приватизационния договор.
Очакваното предоговаряне на сделката създавало условия за корупция.
Обезпокоени сме от изпълнението на следприватизационния контрол в БМФ, особено по клаузата за работните места. Това заяви Николай Василев, министър на държавната администрация, който беше водещ на организираната от НДСВ дискусия по проблемите на морския бизнес. По неговите думи в договора по сделката пише точно колко трябва да са работните места, а в момента се хитрува с “уж наемането в други дружества” на масово съкратените моряци.
Източник: 25.03.2009 вестник Черно море.
Приватизацията на БМФ е една от най-добрите сделки, категоричен бе Тодор Николов, изпълнителен директор на Агенцията за приватизация (АП). Той съжалява само за това, че не е станала по-рано. Малшанс за купувача бе това, че кризата дойде, преди да успее да преструктурира параходството, коментира Тодор Николов. Шефът на АП призна, че съкращенията в БМФ са повече от очакваните, но смята това за по-малкото зло в сравнение с последиците върху дружеството, ако бе останало държавно в условията на кризата.
Източник: 25.03.2009 вестник Черно море
Красимира Мартинова, зам.- министър на транспорта.
Представителят на държавата в борда на БМФ не подкрепи решението за съкращаване на част от моряците, но, така или иначе, 30-процентовият миноритарен дял не му позволи да наклони везните и то вече е факт, каза за в. “Черно море” зам.-министърът на транспорта Красимира Мартинова. При тази ситуация Мартинова само ще може да препоръча на ръководството на дружеството да положи максимални усилия, за да реши положително социалния въпрос на всеки отделен моряк и да му се намери място за плаване. Що се отнася до нарушените клаузи на приватизационния договор за работните места
зам.-министърът на транспорта прехвърли топката на отговорността в полето на АП. Министерството на транспорта не било страна по договора. Доколкото ми е известно, агенцията вече е сезирана и трябва да се задейства системата за следприватизационен контрол, заяви Красимира Мартинова. Ако има нарушения, АП трябва да предприеме нужните действия.
Коментар от Моряшки професионален съюз
Как си е представяла г‑жа Мартинова изпълнението на горе изказаните думи „ръководството на дружеството да реши положително социалния въпрос на всеки отделен моряк”, може би е имала предвид имено това, което последва. Предложиха на моряците 2–3 основни заплати за да напуснат доброволно, с цел да не бъдат обвинени, че уволняват и да не приложат изискванията на Кодекса на труда при масови уволнения.
Санкцията за БМФ във връзка с неизпълнение на задължителните изисквания в договора за работните места е мижава (виж раздела Следприватизационен контрол). И това не би трябвало да впечатлява когото и да е, след като за „Кирил и Георги меритайм” бяха положени особени усилия в процеса на приватизацията.
По другия въпрос — за течащия активен процес по преминаването на сравнително нови кораби под чужд флаг, зам.-транспортният министър заяви, че това не е в интерес на държавата. “Ние искаме страната ни да запази най-новите си кораби под български флаг, но този въпрос е в ръцете на корабособствениците” — каза Красимира Мартинова. При тази ситуация мисля, че патриотичната политика на корабособствениците е да запазят корабите си под националния флаг, добави Красимира Мартинова.
Коментар от Моряшки професионален съюз.
От думите на г‑жа Мартинова става ясно, че тя като че ли не знае за променената клауза в приватизационния договор, спрямо стратегията, относно възможността корабите да са под флага на Малта понеже Малта е в Европейската общност и нарушение на договора
всъщност няма. Всъщност за чий патриотизъм говори г‑жа Мартинова, може би е имала предвид този на извънземните.
Източник: 25 Март 2009 Публикувано в Морето нет – новина от вестник Народно дело.
На въпроса:
Заетите кораби са 35 – 45. В стратегията се предвиждаше БМФ да избере чартьор, който да осигури товари…
Тодор Николов – шеф на Агенцията за приватизация отговаря:
— Според мен това, че плават 45 кораба, е много добро постижение. Средната възраст на корабите на БМФ е 22 години. .…. Ако сте товародател, коя компания ще изберете. Компания, която е с кораби на 4 години, или такава с кораби на 20 години.
Коментар от Моряшки професионален съюз
С последното изречение г‑н Николов косвено признава, че прехваления чартьор “МАРТРЕЙД Шипинг и Транспорт” не осигурява товари на БМФ поради старите кораби. Тогава може да се зададе въпроса: „Защо “МАРТРЕЙД Шипинг и Транспорт” са участвали в приватизацията на БМФ, за да осигурят ефективно товари или за да изпълнят формално изискванията на стратегията, подпомагайки и осигурявайки нечие предварително набелязано участие. По този начин се потвърждават мненията на редица специалисти в корабоплаването, че чартьрът няма интерес да закупува корабоплавателна компания и че участието му е формално и преднамерено.