Първа награда в литературния конкурс на Българския моряшки професионален съюз “проза” получи разказът на Красимира Кубарелова — “Моряк на бряг”. Предлагаме ви текста на наградената творба:
Моряк съм. Бях съвсем млад, когато тръгнах да направя един рейс с кораб и да видя свят. И да спечеля някой долар. Е, свят видях, много свят видях, и много долари спечелих, а още повече изхарчих. Уж за пари работих, но и досега не мога да разбера защо са измислени парите, на мен пари не ми трябват. Каквото съм спечелил от морето — на сушата съм го оставил: на жената и децата пари им трябват. И живота на сушата не можах да разбера — сложен е. Друго си е на кораба, там всичко ми е ясно, точно и подредено. А за моряклъка, така и не разбрах къде е магията. Романтиката ли? Непознатите страни ли? Морските бури, гларусите, жените по пристанищата? Остарях и вече мога да
призная — моряк бях, но все към сушата ме теглеше, там беше за мен магията.
Животът ми мина в морето, по корабите. А от морето и корабите ми останаха само спомени…Днес искам да разкажа не за подвизи, не за геройства, защото когато си на море, няма подвизи — просто си вършиш работата. Подвизи, по-големи от корабокрушения понякога са дребните неща — например да си далеч, когато се ражда детето ти, или когато прохожда, или пък да те няма на рождените му дни или да пропуснеш хиляди дребни неща. Когато мине време и си останал жив, виждаш, че всъщност това е било подвигът ти, другото е било само заблуда и лъжа.
Преди тридесетина година реших да направя един-два рейса и да пообиколя света за сметка на Параходство БМФ. Така го бях планирал,
един-два рейса и после се женя, семейство, деца, както си му е реда. Така го мислех, но друго стана. Моят живот мина в морето, а живота на семейството ми, на сушата. Мислех, че ще забогатея, а съм на една пенсия. Но не съжалявам за нищо. Какво ли не видях по пътя си, с кого ли не се срещнах! Чудя се откъде да започна историята си, не знам как да стане така, хем да разкажа повечко, хем да поскрия това-онова, а някъде да послъжа, за да стане по-интересно и да звучи по-моряшко. И няма да ви разказвам за звезди, морета, романтика и кораби. Това сте го чували. Искам да разкажа за хората, с които живях повече време заедно, отколкото със семейството си. Да разкажа историите на старите моряци, защото сега и моряците са други и животът по корабите е друг.
Вече съм пенсионер, затова ще започна с една история за колега , бай В. Тогава го мислех за много възрастен, а той сигурно е бил на моите години. До днес ми е пред очите. Вратата на каютата му отворена, потопил краката си в леген с подсолена вряла вода, главата му вързана с мокра кърпа. И на всеки, който мине покрай каютата, разказва среднощните си патила. Бай В., кротък човек, беше тръгнал на последен рейс — този, с който ще оправи финансовото си положение, всеки моряк прави такъв последен рейс. Но освен да си оправи положението, той беше решил да навакса и с „тънката част“. Отишъл бай В. в един много познат на моряците ресторант „Кристал“ в Жданов., седнал на една маса до оркестъра, поръчал си бутилка водка и рускините го наобиколили. „Голубчик“, „конфетчик“, а, а да стане нещо и се сетил бай В. за внуците, децата …и се отказал да си отваря очите с „тънката част“. Платил сметката с парите, с които щял да си оправи финансовото положение и тръгнал към кораба пеша, хем да си проветри главата, че не носел вече на алкохол, хем да спести някой лев. Да, ама с водката доста „Напиток“ изпил и му се наложило да се огледа за скришно място да „разтовари“ напитките. Тук, там, накрая видял една врата и се шмугнал да се облекчи. Вратата била на двор на училище, ама това разбрал чак сутринта, на разсъмване. А във въпросната вечер, под въздействието на „Напитока“, бай В. помислил, че вратата е изчезнала. Много ли водка изпил бай В., малко ли, безалкохолното ли дошло в повече, не знам, но цяла нощ обикалял двора на въпросната сграда да търси изход. Едва на развиделяване открил вратата, а иначе цяла нощ обикалял — хем да не замръзне, хем да намери откъде да излезе. „Ама на, пуста водка, врати не показва“, обобщаваше бай В. и доливаше гореща вода в легена да затопли премръзналите си крака.
Думата дума отваря, като казах „замръзване“, се сетих за една друга история, пак в Русия, пак зимата. Те всъщност са две истории, ама не могат да се разказват поотделно. Тръгна една група от нашия кораб да прави побратимяване с колектива на детска градина. Как са се побратимявали, какво е ставало, не знам, не бях там, но сутринта част от екипажа се събудил в малките креватчета на децата от трета група. Тъй хубаво се били подредили побратимените — учительница, моряк, учительница, моряк, че имало и учительница и моряк заедно в няколко креватчета, но за такива неща и дума не обелвам, да не развалям семейства. Пък и може да са били малко креватчетата и да е нямало място за всички, не знам, повтарям, не бях там. Побратимяването вървяло от добре по-добре, но се разбрало, че корабът ще тръгва. Последната група — капитанът, третият помощник и рулевият спрели камион да ги закара до кораба, да не закъснеят. Младоците се качили при шофьора в каросерията, а капитана уредили в товарната част, да му е по-просторно и удобно. Откъде да знаят те, че в товарната част няма седалки, а на куки висят закачени прясно заклани прасета. Десен завой, ляв завой, стоп, шофьорът държавна кола кара, минава през дупки, хич и не мисли за камиона и пътниците си. Няма къде да седне капитанът, няма къде да се хване, прасетата се люлеят и кръв се лее от тях по неговите лампази и бяла риза. Навън зима, а вътре — хладилна камера. Чукал, удрял капитанът по стената на кабината, но шофьорът музика слуша, говори си с българските братушки на топличко, не чува. Стоварва ги право пред кораба, взема си трите рубли, изкарани с честен труд и потегля обратно. Вацман бях се паднал този ден. Посрещам колегите на трапа, гледам двамата, по-младите, целите в червило и помада, тяхната работа ясна, явно любовни битки са имали. Но капитанът — кръв по униформата, по лампазите, по бялата риза, по обувките, страшна гледка! Уж в кръв, но пък върви напето, бодро, погледът му бистър, не е ранен, навярно. Няма да викам милиция, ще чакам да разкажат къде са ходили, какво са правили, откъде е тази кръв. Прибра се побратимената дружина тихо, тихо по каютите. Капитанът се преоблече и право на мостика да посреща пилота за маневра, мълчи, дума не обелва, само лошо гледа. Едва като мина контролата момчетата разказаха всичко за побратимяването, креватчета на децата от трета група на детската градина и завръщането им в хладилен камион. Невинни били те! Кани се, кани капитанът да отмъсти на младоците, дето го подредили да пътува със замразените кървави прасета, но докато видим светлините на Варна ядът му се размина. Но повече не разреши никакво побратимяване и пътуване с непроверени превозни средства…
Тази Русия, тази Русия, как да я забравя! Отивам един ден в Жданов и право в Кляксата, една от седемте сестрици — хубавици, познати на цялото БМФ. Каня я на ресторант. Тя не тръгва като друг път веднага, с готовност, а се чуди дали е прилично да дойде с мен на ресторант. В средата на комуналката лежи в ковчег брат й, убит при някаква свада . И той с гореща кръв като сестричките си явно. Кляксата се разкъсва от семеен дълг и желанието да дойде на ресторант с мен, напетия български моряк. Такова изкушение и семейна трагедия по едно и също време! И накрая решава: „Ти отивай в ресторанта, поръчай водка и закуски, аз още малко ще поплача и ще дойда при теб“.
А колко култура и красота сме внесли пак там, в Русия — касинки, червила, дънки и други такива богатства за онова време време! Отиваме веднъж на гости на колега в руското му семейство, уточнявам за руското семейство, защото той си имаше семейство и в България. Ядохме, пихме и се веселихме, по едно време посетихме тоалетната и забелязахме, че там липсва така необходимата в някои случаи четка за тоалетна. След седем дни пак пристигаме в Жданов, пак сме канени на гости. Тръгваме този път с подаръци, един от
тях — розова пластмасова четка за тоалетна. Харесва ни сърдечното посрещане и на следващия рейс пак сме там. Какво да видим — на централно място на бюфета е поставена във ваза нашата розова пластмасова четка за тоалетна вместо цвете! Че то бива ли такава хубост да седи да скрито в тоалетната, мястото и е на бюфета, да краси интериора!
Сещам се и за С., боцманът с най- сладката приказка. Звъни той на вратата една сутрин у дома. Жена ми му отваря и той й вика: „Братовчедке, пусни ме да живея у вас, нищо друго не искам освен легло и топла лещичка“.
— Заповядай, С, . Къде е жена ти? Да не сте се скарали?
— Ами сърдит съм й.
Сърдит, сърдит, ще му мине, споглеждаме се ние с жената , слагаме да се вари лещичката и подготвяме легло за гостенина. Минава ден-два, подпитваме го, чакаме да му мине и накрая директно почваме да го разпитваме защо е сърдит.
— Кажи за какво й се сърдиш?
— Ами не помня, — добродушно заявява С., слага лъжица оцет на лещата и продължава да сърба.- Аз ако помнех, досега да съм се прибрал и да съм се извинил, ама на, не помня.
— Ами щом не помниш, давай да отиваме при жена ти. Или се развеждате или се сдобрявате.
И жена му не помнеше, та се сдобриха бързо-бързо.
Но това ме подсеща за една друга история, когато С. помнеше за какво се беше скарал с жена си. Пак сутрешен звън на вратата, пак подслон, пак леща с оцет и чесън, но този път страдания и покаяние! „Голям срам !“, само това повтаря С. и се изчервява.
— Какъв срам, какво си направил? Кога се прибра от рейс, кога успя да прегрешиш?
— Снощи се прибрах от рейс, нали знаеш, в нашето семейство традициите се уважават. Родата събрана, масата сложена, жената шета. Маневра правихме, контрола, митница, уморен съм, а гостите не си тръгват. А и си пийнах малко повече, не знам откъде ми дойде смелост да кажа — който е за „оправяне“ да остава, другите да си тръгват! И погледнах многозначително гостите, като очаквах да срещна разбиране поне от мъжката част от компанията. Ама като се огледах — подредени тъщата, тъста, майка ми, баща ми, брат ми, снахата, леля, чичо, стринка, вуйна, вуйчо, всички мълчат стъписани, никакво разбиране! Разбрах каква съм я свършил. Щеше ми се да си отрежа езика , ама късно. Ако знаеш как ме изгледа тъщата, а майка ми, милата, сложи ръка на устата си, обели очи, хвана се за сърцето, после ме изпепели с поглед, ама какво да направя, казах го вече! Тръгнаха си гостите, мен ме хвана срам. Изнизах се и аз подир тях. Изложих се пред цялата рода! Нито при нашите, нито при тъста и тъщата да отида, нито вкъщи при жената да се върна. Никога повече няма да се покажа пред очите на родата. Прибирайте ме при вас!
Хайде пак С. у дома, пак леща, пак срам, пак помиряване, всичко пак отначало — една седмица този път.
Същият С. поостаря, здравето му почна да куца, взеха го в болница, клапа на сърцето да му сменят. Много я беше закъсал , но с майтапите не спираше. И докато боледуваше, хем апетит нямаше, хем се размечтаваше само за забранени храни. Прияждаха му се я пръжки, я шкембе чорба, я агнешка главичка. Преди операцията питал докторката:
— Докторке, не давам да ме режете, но ако кажеш, че после всичко мога да ям, веднага лягам под ножа!
Погледнала го тя, усмихнала се и му казала:
— Всичко може да ядеш след операцията, С. !
Ами шкембе чорба?
И шкембе чорба… — кимнала тя, само и само да го успокои.
Оперираха С., мина малко време, отиваме на свиждане. Болен човек, обаждаме се да го питаме какво му се е прияло. „Как какво? Искам да минете през Гюрлата и да ми вземете шкембе чорба с много чесън и лютив червен пипер“. Почудихме се ние, но на болен човек нищо не се отказва, минахме през Гюрлата, взехме му не една, две шкембе чорби му взехме, сипахме в отделно бурканче чесън и завихме лютив червен пипер в салфетка, да си направи чорбицата по свой вкус. Отиваме в болницата, вадим чорбите, той гълта, ама болен човек, две лъжици от първата порция шкембе чорба му се опряха. Поговорихме си, окуражихме го и си тръгнахме, на свиждане много не се стои. С. си прибра шкембе чорбата на сигурно място под леглото за нощна закуска. След нас обаче минали докторите на визитация.
— Каква е тази воня, С.?
— Каква воня, хубаво си мирише, на шкембе чорба с чесън!
— Шкембе чорба с чесън! В моето отделение! — разлютила се онази докторка, замалко да го прогони барабар с чесъна.
— Ама как, докторке? Нали преди операцията те питах и ти ми каза, че ще мога да ям всичко — и шкембе чорба!
— Може и да съм казала, но не съм имала предвид да се тъпчеш с шкембе чорба на петия ден след операцията!
— А аз не съм се тъпкал, само две лъжички изядох, ама с чесън, той нали е полезен за сърцето!
Няма полезно, няма вредно, изхвърлили му на бедния болен С. шкембе чорбата, останала му само найлоновата торбичка за утеха под леглото. Оставил си я той да си събира боклучета, че била хубава, здрава и с надписи . И се разминало изгонването му от отделението. На следващия ден, пак визитация. Пак пищи докторката: „ Тази стая пак вони на шкембе чорба!“
Не съм ял, докторке, честна дума, — почнал да се оправдава С.
Търсила докторката, тук шкембе, там шкембе, няма шкембе! На другия ден миризмата вместо да изчезне, започнала да се усилва. Бре, почнал и С. да се чуди откъде е тази воня и как да се спаси от нея. Мил се, трил се, сменил пижамата, санитарката чаршафите му сменила, пак мирише! Ама забравил за здравата торбичка с надписи под леглото, в която се бил излял малко от чесъна с оцет и от ден на ден вкисвал и замирисвал все по-силно. Добре, че санитарката най-накрая решила да измие пода , открила източника на миризма и го отървала от здравата торбичка с надписи и зловонна воня.
Сещам се и за един колега, моряк, с него пари щяхме да направим от бикини. Ама бикини! Не какви да е, със сърчица, с надписи, с дните на седмицата, абе, мечта за всяка жена в онези времена. Тогава по пътя Варна – Бургас голямо движение имаше само лятото, през сезона. Тръгнахме ние с колегата с бялата „Шкода“ по тъмно през месец октомври за Варна, пътят — пуст, багажникът — пълен с бикини. Чака ни отпуска, парите ни са, дето се вика не в кърпа, а в багажника вързани. Живот! Не щеш ли, по пътя преди Рудник, излезе едно заблудено прасе, от онези — полудивите. А наляво волана, а надясно да избегнем удара с прасето, ама то заслепено от фаровете, буквално се блъсна в колата и умря. Спряхме, слязохме от колата, слава богу, няма много щети по бронята. То тогава, освен бикини, и месо нямаше по магазините, та решихме да натоварим заблуденото прасе в багажника. Е, натоварихме го. Ама то, горкото прасе, кално, кърваво, явно само зашеметено, колата го лашкала по завоите и свинските му крачета накъсали найлона с бикините и мазали с кал, мазали. Отиде хубавата стока, пак хубава, ама кална! Ще хвърляме бикините, няма как. Но жените друго решиха — ще ги изперат, ще ги изгладят и пак ще ги продадат. Цяла нощ простори опъвахме, жените праха де на ръка, де с пералнята. На другия ден в един варненски двор се ветрееха безброй чифтове бикини. Добре, че съседките бяха свестни. Вместо да ни изпеят в милицията, само ехидничко одумваха: „Тези моряшки жени веднъж на три години си перат гащите! Само като си дойдат мъжете им, тогава перат!“. Пукнат лев не изкарахме от тези бикини, със зор ги подарихме, а и прасето беше жилаво и намирисваше, ама поне се повеселихме.
Сещам се, че тогава и домашни телефони нямаше. Звъни се на вратата у един колега от Виница, поглежда той кой го търси по нощите, какво да
Види, милиционерска кола! Пуста гузна моряшка съвест! Почва да смята П. колко газови печки е продал, колко е декларирал. Докато питат: „Тук ли живее П.?“, бил ги сметнал вече хубавичко. Тъкмо да извика на жена си да му приготви топли дрехи и храна за пожарната, където смятал, че ще го водят, милиционерите му обяснили, че трябва да бъде сутринта в Бургас на кораба. Отдъхнал си човечецът, разбрал, че за работа го търсят. Щели да му се обадят по телефона, ама той телефон нямал във Виница, затова от оперативна помолили в районното да му съобщят, че корабът ще тръгне по-рано. Заради един телефон щеше да се спомине човекът от страх! Пусти телефони, пусти испански газови печки!
Големи зевзеци имаше едно време по корабите, паднеш ли им на мушка, спасение няма. Пътуваме насред океана, времето тихо, спокойно, че чак скучно. Как да не се напиеш! Имал едно скрито шише К., палубният боцман, изпил го. Добре, че си пийваше рядко, че пиянството му беше от най-лошите, като се напие и започва да се заяжда. С доста хора се заяде тази вечер и доста хора обиди. Ама ние си знаем работата, не му обръщаме внимание, той обижда, ние си мълчим. Изчакахме го да заспи и изпратихме рулевия да го събуди в три часа посред нощ : „Бързо, Боцмане, на бака за маневра!“ Става боцманът, пийнал, ама дисциплиниран човек, облича се и бегом на бака маневра да прави. Чака половин час, чака час маневра на студа, ама никой не излиза въжета да подава, не се чуват никакви команди по парлангото . Не издържа боцманът и се провикна: „Ало, мостика, какво става с маневрата?“ А отгоре капитанът се чуди: „Абе, Боцмане, да не си полудял? Каква маневра насред океана? “ После момчетата все го подкачаха „Боцмане, маневра насред океана, а ?“ Не кусна алкохол до сушата боцманът, доста време му държа влага този резил.
Едно време по корабите нямаше отделна каюта за всеки с тоалетна и баня. На някои кораби спяхме по двама в каюта, а баните и тоалетните бяха общи — по една на етаж. Отделни бяха само за офицерския състав. Имахме един крив боцман, крив, ама със железен режим. Изнерви ни нещо през деня на палубата и се наговорихме да му скроим номер. Знаем го, че той точно в пет часа сутринта влиза в тоалетната, никой да не го притеснява, докато върши каквото трябва, къпе се и си пие кафето на спокойствие до седем часа преди закуската.
На другия ден всички станахме рано и си намерихме работа по канижелите да се порадваме на яда му. А защо беше ядосан толкова рано сутринта ли? Ами защото тоалетната беше заета, по-скоро всички тоалетни бяха заети в запазения за него час. Като кабинки бяха тоалетните, с отвор да се вижда отдалеч заето ли е или свободно. Сложихме по чифт ботуши във всяка тоалетна да изглежда, че има човек там. Влиза, излиза боцманът, нервничи, по едно време го чуваме как започна да се моли пред нашите ботуши:
— Хайде де, моля ви се, бъдете хора, поне един да излезе! И аз съм човек и аз имам нужди! Не мога повече! Бъдете човечни!
Тъй се беше притеснил човекът, че не се усети, че уж тоалетните са заети, а цялата палубна команда се мотае по канижелите. Усети се той, ама доста
по-късно.
Като казах тоалетни, какви ли не тоалетни съм видял! Ама най ми бяха интересни тоалетните в Сенегал. Представляват нещо като кабинка за преобличане на плажа, но по- ниска. И естествено, еко-тоалетна. Бедните държави са много по еко-технологиите, щат не щат, както много български села и престижни извънградски квартали, и те по неволя. Та местните, които ползват въпросните съоръжения, имат възможност да наблюдават минаващите по улицата и околния пейзаж докато се облекчават, голямо удобство! А ние пък, минаващите по улицата, се наслаждаваме на наклякали хора, които въртят любопитно глави от кабинките като щрауси, докато извършват естествените си нужди. Смешна работа, ама хем еко, хем с гледка!
Имаше едно време и такова явление по корабите — помполит. Те младите, дори не са и чували за него. Минаваме Босфора, аз съм на руля, до мен капитана, помполита, пилота и старши камериера. Старши камериера, от гагаузките села, говори си с пилота на турски по комшийски и отвреме – навреме превежда с коментар: “Брей, голям прогрес в тази Турция, на двадесет човека — по един ходжа!“. Помполитът авторитетно се включва в разговора: „Хубаво, че при нас такива религиозни извращения няма!“, а
старши-камериера разсъждава: „А, как да няма, другарю помполит, може в България да няма ходжи, ама на кораба е почти същата работа като в Турция. На тридесет човека, един ходжа, помполит де. Дали е помполит, дали е ходжа, разлика няма, работата им е да пеят“. Хубаво, че бяха дълги рейсовете тогава, че до края на рейса помполитът позабрави тези коментари, иначе щеше да му изстине мястото на камериера.
И още нещо имаше едно време по корабите, дето сега го няма,
жени-камериерки на товарен кораб. Те бяха мъжки момичета, хем на почит, хем винаги нащрек, защото не се знае кой присмехулник какъв номер ще им извърти. Сещам се за С., едно нежно създание, което, за да се впише в нашата грубовата моряшка среда, понякога караше закоравели моряци да се изчервяват с приказките си. Не знам кого е ядосала през деня С, но на следващия ден третият помощник Т.Т. излъчи поне три пъти следната молба по парлангото: „Умоляват се членовете на екипажа да върнат бикините на С., които тя е простряла да съхнат на простора в лазарета!“ Меден глас имаше този Т.Т., така хубаво пееше и свиреше на акордеон, да ти е драго да го слушаш как прави това съобщение по парлангото! Върви С. с кофата и парцала по канижелите, занича по каютите да си намери гащите, а ние само се подхилкваме . И си говорим, ама така, че тя да ни чуе, че сигурно нарочно сама си е скрила бикините за да слезе на брега без бельо. Брегът вече се вижда, пилотът ще дойде всеки момент да ни вкарва в Керч канал, а С. фучи и бълва огън и жупел по мъжката част от екипажа. Пак се чува по парлангото учтива молба да се върне бельото на С. Но работата на кораба си върви, пилот чакаме, флаг трябва да вдигнем, кой да мисли за бельото на С.! По едно време, като се развика С., ама по парлангото, всички да я чуят : „Маскари с маскари, не ви ли е срам! Гащите ми да закачите вместо пилотския флаг!“ Та намериха се бикините, всички ги видяха, вместо пилотския флаг се развяваваха бели и червени бикини, на С. естествено! После една седмица тя ни сервираше супите, невинно топнала пръста си в чиниите за отмъщение.
А че капитаните бяха на чест и почит, две думи няма! Сега ще ви разкажа една случка, потвърждение на това. Седя си аз в Бургас, в Гибралтарчето, пия биричка, хапвам сочни кебапчета и чакам да дойде служебния автобус да ни прибере до Варна. По едно време приближават се капитан С. и старши камериера Д.К. Хем вървят един до друг, хем гледат в различни посоки и не си приказват, а иначе всеки знае, че са дружки. Дружки, дружки, ама отдалеч личи, че са много скарани. Сядат при мен, поръчват си и те бира и кебапчета. Чакат в мълчание автобуса. Единият гледа надясно, другият наляво, не продумват. Мълчат, мълчат, по едно време капитан С. не издържа и вика на Д.К.: „Довечера аз ще се напия и ще те изложа пред целия кораб, както ти мен вчера ме изложи!“ . Д. К. мълчи и се спотайва, видимо много виновен и засрамен- „Ами, другарю капитан, без да искам съм се напил“. „ То само да се беше напил, хубаво, ами тръгна да се разхождаш и където ме срещнеш по канижелите да ме целуваш по челото и да викаш, че ме обичаш! Аз да не съм.…“ Ами истина, другарю капитан, обичам ви много, не е лъжа. Исках само да ви благодаря. Не че съм мислил, че вие сте таковата, такъв де, или пък аз съм .….нещо такова. “ Докато изпият бирите се бяха сдобрили и пак си бяха приятели, все на един кораб, докато смъртта ги раздели.
Сещам се за още един капитан, дето за всичко се тревожеше, но
най-много се боеше да не остане някой гладен на кораба. Свърши рейсът, никой не заслабна, но се разбра, че ще правим смените в Петербург и ще се прибираме с влак. По това време имаше практика да се заключват спалните вагони на влаковете за сигурност, тоест да нямаме достъп до
вагон-ресторанта. Щяхме да пътуваме три дни и да бъдем обречени на глад през това време. Затова капитан З. свика корабно събрание с дневен ред „Как да предотвратим глада по време на пътя до България?“
— Домакина, имаме ли запаси? Добреееее, имаме значи запаси, пиши сега. Първо, по десет яйца на човек, значи двеста и петдесет яйца, по половин пита кашкавал на човек, по три хляба, по една щафета салам, лютеница, по два буркана, сирене, кюфтета, поне по десет, по едно печено пиле, не, по две, малко е едно, консерви , зеленчуци, лимони да не ни хване скорбута, плодове и
туй-онуй, вафли да не забравиш — да гризем нещо. И вода, вода, минимум по двадесет литра на човек!
— Готово, капитане, записах! Ами в какво ще го носим туй чудо?
— Как в какво, в кофи! В кофите от продуктите, дето ще ги носите по лозята си!
— Ами кофите как ще пренесем, поне в стотина кофи ще се събере туй всичкото ядене и отделно водата. И багаж имаме, а по гарите се краде.
— Ей, за всичко аз трябва да мисля! Как щяло да се пренесе? Много просто! Слизаме от автобуса, правим всички моряци жива верига до влака и си предаваме кофите! И пренасяме всичко!И багажите си и кофите с храната!
Сещам се за една песен от предаването „Тутурутка“ и за това, как българският моряк сее култура по света. Ходихме до Колумбия, в Буена Вентура, седнахме в един бар да се почерпим. Барманът там, едно отворено момче, като разбра, че сме българи пусна песен на Лили Иванова. Това му беше номерът, на гърците пуска гръцко, на българите- българска музика, номер да привлича клиенти и развързва кесии. И като пийнахме едно-две, пита: „Да имате някоя българска касета, че се изтърка тази с Лили Иванова? Дадохме запис на песен от предаването „Тутурутка“, сигурно само това сме имали. На другия ден влизаме пак да изпием по една бира и какво да видим! Негърките танцуват, друсат се на мелодията „На теслата дръжката“. Тя направо като за тях написана! Барманът вика: „Ще я запиша тази касета, че постоянната клиентела много я хареса, от сутринта поне сто пъти се върти.
„Елате тук да ви черпя по една бира, че много ми се увеличи оборота.“. Като се върнах във Варна, жената ме прати за марулки на Синьото пазарче. Насреща ми Венци Куцаров, този, дето пееше песента, хит в Колумбия. Спрях го, представих му се, разправих му, че в Буена Вентура неговата песен се върти от сутрин до вечер по баровете! Зарадва се момчето и почерпи по една бира, после аз почерпих за запознанството, после пак той… Много бира се изпи покрай тази песен!
Среща ме оня ден С. и ми вика:
— Ей, наборе, същия си си, не си мръднал! Шкембе нямаш, коса имаш! Браво! Браво!
— Да, не съм мръднал! — съгласих се аз. — Ама да ти разправям. На жената й се прияли мидички, реших хем да я разходя до плажа, хем да и извадя малко миди, да натрупам малко червени точки, че с тази пенсия трудно мога да я зарадвам с някое подаръче! Стегнахме чантата, сложихме капелите и право на плажа! Направих аз няколко юнашки стойки, облях се с морска вода и далдисах за мидички. Ама като далдисах, рекох да си поема по дълбоко дъх, отворих широко уста и … си изтървах ченето. Далдисвах, далдисвах докато го намеря, сили не ми останаха после да далдисам и за мидички. Не можах да извадя на жената мидички…Та не съм се променил казваш! И ти, и ти, наборе, не си се променил.…Същите сме си!
Докато се случваха историите, които разказвам, деца ми се родиха, изучиха се, ожениха се, внуци имам. Като се гледам, на акъл съм същия, ама огледалото и дясното коляно друго казват. Аз да съм все същия, невъзможно. Даже морето не е същото, не е до колене, не ловиш лесно от него долари, както ми се струваше на млади години.
Отдавна беше, но никога няма да забравя първия си рейс…
Индия, екзотика, мизерия, култура, слонове — сувенири и подаръци за близките, първи спечелени пари, и то долари. Попаднах в един лъжовен омагьосан свят, от който не можах да изляза никога завинаги. Тъкмо разтоварвах багажа и си обещавах, че това е последната разходка на моята изстрадала чанта по летища, автобусни спирки и митници, и много скоро едно безпокойство ме обхващаше, като че ли моретата и океаните щяха да станат безсолни без мен и пак тръгвах накъдето ми видят очите. Или пък, тъкмо свиквах да купувам всеки ден хляб от магазина и инспектор „Кадри“ ме привикваше и пак тръгвах на път.
Когато бях на сушата, ми липсваше безгрижния моряшки живот, дори вълнението и бурите, даже колегите, които след първия месец ми омръзваше да гледам. Но когато пък бях на кораба, ми липсваше семейството, жената, децата, та дори и тъщата. И така, животът ми мина между брега и морето и никъде не бях на мястото си и за дълго.
А сега млъквам, не смея да разказвам повече, че като се зачетох какво съм написал, страх ме хвана, водката, „напитока“ и рускините май са дошли в повече. Млъквам, че писанието ми е заприличало на моряшки разговор на кърмата. Но поне не звучи сухо и неистинско, приповдигнато, като производствен репортаж от стари времена. Всеки, случайно попаднал на кораб, остава излъган в своите очаквания. Очаква едно, вижда друго. И не върви да опише разочарованието си. Очаква романтика, пътешествия, морски вълци, а вижда работа, пристанища и обикновени хора. И започва да си мисли, че само той не съзира романтиката. И за да не се изложи, си плюе на молива, и почва да си ги съчинява едни истории … На кораба моряците работят. А живеят… на брега. Това исках да се знае, затова написах тези истории…
0 Коментара
Отговори
Трябва да влезете в профила си, за да коментирате.