От каютата — Владимир Коловски
Проза
ТРЕТА НАГРАДА — 2016
− Няма по-хубаво нещо от това, вечерно време след работа да се наям, да се изкъпя и да си сипя една чашка от любимата ракия. Да запаля цигара и да си помечтая за живота.
− Всъщност, Хлапе, има. Няколко чашки от любимата ракия.
− Прав си, Барба. Една чаша не стига за това. Ти за какво си мечтаеш напоследък?
− Вече не мечтая, Хлапе. Не мечтая. Не вярвам на мечти. Не. Твърде стар съм за това.
− Барба, от кога си по корабите? Помниш ли въобще колко години си прекарал на море?
− Знам ли? До към петдесетата си година ги броях. След това спрях. Има ли смисъл? Виж, теб те помня, като се качи за първи път на борда.
− Наистина ли? Ласкаеш ме.
− Че теб човек може ли да те забрави?
− Знаеш ли, и аз го помня този ден, сякаш беше преди няколко часа. А оттогава досега изминаха цели четиринадесет години.
− Ха, четиринадесет! Хвали ми се като станат четиредесет. Надали ще съм жив да те видя.
− Ще бъдеш, ще бъдеш. Я се виж, не си мръднал.
− Като се сетя само как едвам се качи по трапа, мъкнейки тежкия си куфар, започва да ме избива на смях.
− Да. И аз си спомням. За първи път тръгвах на рейс и бях взел със себе си куп ненужни неща, от които куфарът ми се пукаше по шевовете.
− А помниш ли Радко?
− Че как! “Ей, пич! На ти десет кинта и иди ми купи едно шише водка от безмитния!”- това бяха първите думи, които чух на кораба. Думите на Радко. Аз го гледах отдолу нагоре, балансирайки върху люлеещия се трап, здраво стиснал куфара си. Той стоеше като канара, изсипала се на палубата, брадясъл, разчорлен, с кървясали очи, втренчени в недоумяващия ми поглед. “А цигарки? Носиш ли цигарки? ” — продължаваше да ме изпитва той. Още не бях пропушил. “И таз добра! А по курви ходиш ли? ” — Аз продължавах да кимам отрицателно с глава, а ръцете ми отмаляваха да държат тежкия куфар. “Ние тук на кораба светци не приемаме.” — каза той, видимо ядосан и се помести от трапа точно толкова, колкото да мина, отривайки се в огромния му корем. Исках да му кажа, че и мръвки не ям, но реших, че може да ме хвърли зад борда.
− Ех, Хлапе, вече и безмитни магазини не останаха! Човек няма от къде да се зареди с пиячка.
− За съжаление, Барба, така е. Между другото, подочух оттук-оттам, че боцманът е качил много ракия на борда. Вярно ли е?
− Май ще излезе вярно. Единият от саковете му е бил толкова тежък, че кадетчето не е можло да го отлепи от кея. Та той лично си го е натоварил с помощта на корабната бига.
− Брей, колко ли ракия е домъкнал?
− Като му знам сака колко е голям, поне петдесет, шестдесет кила със сигурност.
− Ц‑ц-ц! Препи ми се. Защо не ми сипеш още една чашка от твоята ракия?
− Да ти сипя, Хлапе, ама и моят запас вече привършва.
− Сипи ми, че като се сетя за боцманската ракия, устата ми пресъхва. Чух дори, че няколко човека са започнали да я издирват. Ще взема и аз да се включа.
− Няма да я намерите. Щом боцманът я е скрил, никой не може да я намери. Помни ми думата. Ще си я изпие всичката ракия сам и капка няма да сипе на нито един от екипажа. Да знаеш.
− Брей, майка му стара!
− Ако Пасторът беше сега с нас, щеше да ни сипе.
− Да. Ей, прекрасен боцман е. Жалко, че не пътува вече по корабите. Всяка сутрин преди работа и вечер преди сън четеше библията. Дори си беше направил специален постамент за дебелата книга. Като от олтар проповядваше.
− Но си и попийваше. И ако някой му направеше забележка, той веднага му цитираше божиите заповеди, където пиенето не се споменава за грях.
− Знаеш ли, Барба, че понякога разговарям с Господ? Всъщност, правя го доста често напоследък.
− Айде бе!
− Наистина. Ей така, на ум.
− Я дай да ти сипя още една чаша, че започна нещо да не ми харесваш.
− Сериозно ти говоря. Знам няколко молитви и си ги казвам полугласно. После го моля да ми помогне за неща, които ме притесняват или пък за нещо, което искам да се случи. И всеки път го моля да пази семейството ми, докато съм на рейс.
− Абе, ти май съвсем си откачил.
− И след като споделя с него се чувствам някак си по-добре. Как да ти обясня?
− Е, помага ли?
− Кой?
− Ракията! Стига си бръщолевил глупости! Хайде, наздраве.
− Наздраве, Барба. Какво ли бих правил без теб?
− Знаеш ли, Хлапе, не е страшно, че си говориш с Господ. Страшно е, ако той започне да ти отговаря. Аз вярвам само като се разболея, което напоследък взе да ми се случва доста често. Заради възрастта, нали разбираш? Значи, като ме заболи нещо започвам да търся помощ и спасение отвсякъде. Вярвам на всичко и на всеки, който ми дава съвет и рецепта. Готов съм да ям дори фашкии, стига да помагат.
− Донякъде си прав. Барба, искам да ти се оплача, че въобще не съм доволен от готвача!
− Защо така?
− Ето, вече два месеца и половина сме на борда и всеки ден ядем само пържено. Нито веднъж не е отворил фурната да изпече нещо. Да не говорим да омеси хляб, да направи пица или сладки. А такива хубави машини има в кухнята. Знае да ползва само един тиган и един котлон. Никога не слага подправки в яденето.
− Така е, Хлапе. Ама смееш ли да му кажеш? Ще вземе на яд да ти сложи нещо в манджата и три дни няма да можеш да си вдигнеш гащите. Пък после иди се оплаквай на Пушката. Той и Пушката не смее много да му се сопа. Понякога дори му се подмазва, белким готвачът му направи нещо по-така.
− Барба, можеш ли да ми обясниш, защо всеки ден по три пъти се яде месо на борда?
− Че как защо? Ако няма месо всеки ден някой от екипажа ще извие, ще изреве. Морски вълци, брачет! Между другото, забелязал ли си, че филипинците махат семките от всички видове плодове и зеленчуци?
− Да. Сега като се замисля, така е. И защо го правят?
− Причинявало апендицит. А да си ги видял някога да ядат папая?
− Не. Това пък защо го правят?
− Според тях, ако ядеш папая след това не може да си го надървиш. Папаята била храна само за свещеници. Брей, майка му стара, докато си бяхме само наши момчета по корабите беше по-добре. Сега сме се омешали с филипинци, индийци, китайци, бурми, украинци, руснаци и какви ли още не. Не знаеш кой кой е. Преди се знаехме. Всеки си имаше дори прякор. Знаехме кой какво може, кой държи на пиячка, кой на майтап, кой на бой. А сега какво? Омешаха екипажите и работата закуца. Единственото положително нещо в момента е, че като те стегне шапката можеш да ги препцуваш без да ти мигне окото. И отсрещната страна дори ще ти се усмихне, камоли да се засегне нещо.
− Барба, сигурно и те те псуват, но ти не разбраш.
− А‑а, смеят ли! Не може да бъде.
− Знаеш ли, много ме мъчи, когато ми се яде нещо, а то да го няма на кораба. Например боза, кисело мляко, сирене, шоколад, сладолед. Направо полудявам.
− За съжаление, така е. Зарядките с провизии се развалиха. Поръчва се евтина и некачествена храна и то на тройни цени. Като си представя, че ядем майонеза и кетчуп с двугодишен срок на годност, хлябът ни е замразен от почти шест месеца, а киселото мляко може да е годно и след една година, направо ми се отяжда всичко и ми се препива силно ракия.
− Да, Барба, но виж какво стана. Забраниха пиенето на кораба. Сега човек не може да си отвори дори една студена бира на почивката.
− Ха, ха! Забранили били пиенето! Хлапе, Хлапе! По корабите винаги се е фиркало и винаги ще се фирка. От мен да го знаеш. Само дето сега се фирка тайно по кабините. Предимно вечерно време. Сбъркаха те с тази наредба. Много сбъркаха. Преди, когато се намираше легално алкохол на борда, Пушката до известна степен можеше да контролира нещата. А сега всичкото пиене е контрабанда, нелегално. И никой не може да ти каже къде е скрито и колко е. Вечерно време Пушката се превръща на Тихата стъпка, докато обикаля канижелите и подслушва кабините, за да разбере къде точно се фирка. А в същото време стюардът му изхвърля празните бутилки от водка, увити във вестници, за да не дрънкат и будят съмнение.
− Да, но нали сега се правят неоповестени тестове за алкохол на моряците.
− Правят се. Да си чул досега някой да са го хванали с алкохол? Последният път, когато ни караха да пикаем в епруветки, за да ни изследват алкохола в тялото, горкото кадетче трябваше да изпие пет шишета с вода, за да може да напълни колбите на половината екипаж. И накрая всички проби бяха отрицателни. Че как! Иначе може да стане страшно. Няколко човека на борда имат повече алкохол, отколкото кръв в телата си.
− Ти си ми разказвал, че някога по корабите е имало шпиони.
− Да. Нощно време излизаха на палубата и гледаха коя кабина свети. Значи там се пие и пуши. Сега дори не можем да пушим в кабините. Щяло да стане пожар. Защото, видиш ли, някакъв мухльо си бил подпалил дюшека и заради него всички моряци да страдаме. Остави това, ами трябва да ходим да пушим на точно определени места. Пепелниците трябва да са с капачки отгоре, че да не може човек да си изтръска хубаво цигарата. Глупости, глупости.
− Да. С всяка изминала година ограниченията на борда се увеличават.
− Виж какво стана с боклука. Сега хартийка не може да падне в морето. А някога хвърляхме всичко зад борда. Ако знаеш само как обичам да си изпия студената бира до капка, да въздъхна дълбоко и да запратя празното шише с всичка сила в морето.
− Мисля, че това дето ограничиха изхвърлянето на боклук в морето от корабите е едно от малкото правилни неща, които се въведоха напоследък.
− И защо така си мислиш, Хлапе? Мислиш ли, че някой ги спазва тези правила? Огледай се. Плаваме сред купища боклуци.
− Ами точно за това, Барба. Представи си, че някой ти отвори входната врата в къщи и си изсипе всичкия боклук в краката ти. Как ще се почувстваш като усетиш вонята, като видиш цялата тази смрад насред дома си? Нали ние правим същото в момента с морските животни, риби и растения. Много често наблюдавам океана. Забелязал съм как той си събира търпеливо боклука, който изхвърляме от корабите. Събира го на купища, на малки планини и го носи безропотно със себе си. Възхищава ме това океанско търпение. А ние сме стигнали дотам, че дори една лоша дума не можем да носим на гърба си. Докато пътуваме, затънали в проблемите си, в задачите си, ние пропускаме толкова интересни и рядко срещани неща, природни картини, морски същества, птици. Не обръщаме внимание на носовете и фаровете, понеже ползваме GPS. Не разглеждаме бреговете с бинокъл, за да ги сравним след това с описанието им в лоциите, понеже лоциите вече са електронни. Представи си, дори и звездният алманах вече не е на хартия. През двадесет и първи век моряците се самоизолират в кабините си, залепнали зад компютъра или телефона си. Днес живеем и работим с хора, които не познаваме. Не знаем дори имената им, защото се обръщаме с ранг към тях. Барба, не мисля, че това е нормално.
− Така като те слушам, Хлапе, понякога си мисля, че си умен. Наздраве.
− Наздраве. Барба, убедил съм се и аз като теб, че ние моряците много страдаме, заради хора на сушата, които дори не са си намокрили петите в солената вода, а си мислят, че всичко знаят. Учили-недоучили, чули-недочули, пишат закон след закон, творят правила, без да си зададат въпроса как всичката тази бумащина ще се спазва след това. С всяка измината година бремето на моряка се увеличава заради тези бюрократи. Преди хората намираха смисъл да ходят в морето на работа, а сега го правят само по необходимост, за пари. Моряклъкът загуби своя чар, своята привлекателност. От офисите на брега ни заливат с информация. Информация, която едвам успяваме да сдъвчем, камоли да я преглътнем. Достъпни сме по всяко време, на всяко място чрез телефон, факс, интернет. Корабът получава на ден по двадесет, тридесет писма, на които трябва винаги да се отговори възможно най-бързо, спешно, дори да става на въпрос колко тигана има в кухнята или аджеба, свети ли крушката на бака. Само ако знаеш как благородно завиждам на някой кораб за насипни товари като видя в информационната му система, че му предстои месец и половина преход. А ние с контейнеровоза летим като линейки, извикани по спешност, с преходи от по десет-петнадесет часа. Дотам се е стигнало, че предпочитам да съм в морето, отколкото в пристанище. За разлика от първите ми години на море, когато с нетърпение очаквах жадувания бряг, днес с нетърпение очаквам кога ще отплаваме от лудницата на брега.
− Адски си прав, Хлапе! И към това ще добавя, че много сбъркаха, като въведоха безвахтеното машинно обслужване през нощта. Всеки знае, че около деведесет процента от проблемите на борда идват от машината. С това нововъведение нищо не се подобри. Напротив. Точно обратното. Съкратиха два щата механици и мотористи и сложиха алармени системи по кабините и салетите. И познай как вахтеният механик си почива през нощта, когато машината изреве два, три пъти? Търчи горкият нагоре-надолу и недай си боже да закъснее малко, алармата буди и другия механик, и шефа, та и те да почнат да се носят като сомнамбули в нощта.
− Щеше да е добре, ако будеше само механиците. Тя просто буди целия кораб за щяло и нещяло.
− Да, има такива глупави аларми, на който някога въобще не се обръщаше внимание, а днес са с голяма важност.
− Знаеш ли, Барба, че след като се събудя от алармата и след това, ако успея да заспя, сънувам много. Думи, вещи, лица, събития, които съм докоснал, видял, чул, срещнал, се подтеждат в картини, които оживяват и се превръщат в мои сънища. Не е нужно да има връзка между тях. Важно е да съществуват в моето съзнание. То да ги хване и подреди в случайна последователност, в логическа или нелогическа завършеност, да им даде направление, развитие и край. Много често сънувам неща, свързани с дома — семейство, роднини, познати. Сънувам хора, които никога не съм виждал през живота си. Едновременно мога да се намирам на няколко места, гледам се отстрани как спя. Потя се, плача, летя, правя секс — всичко виждам, усещам и преживявам. И като се събудя се чувствам много изморен. Сякаш се връщам от дълго пътешествие, преодолял хиляди мили. Често сънувам, че корабът се обръща. Рязко, за миг.
− Аз пък спя като заклан. Както легна, така се будя. Нито сънувам, нито летя. Е, понякога, като прекаля с бирата вечерно време, се налага да ставам по няколко пъти по нужда. Но дори тогава спя наполовина. Даже си отварям само едното око, докато ходя и пикая. Но откакто се качи Босия на борда не смея да затворя очи по време на неговата вахта. Той не знае какво е това склонение, какво е девиация, да не говорим, че не може да си настрои правилно радара, за да вижда нощно време. Знам, че по-голямата част от екипажа, на които животът им е мил, са се приготвили за абандон. Увили са си парите и документите в найлонови торбички, държат ги под възглавницата, спасителната риза е винаги готова. За съжаление морето е дом и на знаещи, и на незнаещи. Такъв е животът, кара на сляпо.
− Барба, разправят, че Пушката си е загубил съня. Не можел да заспи. От офицерите го чух. По цяла нощ обикалял канижелите. Слизал дори в машината. Онази нощ, мотористът, Куцият, едва не напълнил гащите. Докато си бършел той маслото, усеща, че някой го наблюдава. Обръща се и вижда Пушката. А той в парадна униформа, с пагоните, целият брадясал, намусен. На Куция му се изкарали ангелите.
− Бе той и боцманът разправяше, че вчера Пушката цял следобед е чегъртал с рашкета капаците на хамбарите, за да се умори, че да заспи, но найсе. Хлапе, всеки се справя сам с бремето и мъката си на борда. Виж фитера — всяка вечер рисува една и съща жена. И то я докарва много хубава. Питам го аз коя е тази жена, а той всеки път ми отговаря, че не я знам. Механиците лющят бридж, моряците играят на табла, някои тайно фиркат, други само спят.
− Често ми се струва, че се движим в затворен кръг. Всичко се повтаря. На обяд Босият сподели, че обсервациите на кораба съвпадали до минута с тези от предишната врътка. Понякога дори си мисля, че корабът съществува като някакъв вид спасение, което ме предпазва от грешки, които бих направил, ако не бях на борда му. От друга страна, затворили сме се в тази стоманена черупка и с всеки изминал ден съзнанието ни се променя. Мислим само за работа, за проблеми и тяхното решаване, за контейнери и пломби. Всеки контракт се обсъждат все едни и същи теми, дъвчат се безкрайно и след това се изплюват. А е много важно да се опитваме да запазим човешкото в себе си, да реагираме като нормални хора, колкото и трудно да е това. В споделянето, в обсъждането на проблемите се крие ключът на тяхното преодоляване. Реч човешка, а не сумтене животинско ни е нужно на борда. Няколко човека от екипажа си мислят, че като мълчат като пънове са нещо повече от останалите. Други са се изолирали от всичко и от всеки, като Синята Брада — живеят в свой собствен свят без допирни точки с обкръжаващата ги среда. Аз винаги се опитвам да се държа нормално в тази ненормална среда, но много често се поглеждам от страни и виждам у себе си друг човек. В този момент осъзнавам, че корабът ме е обзел, превърнал ме е в нещо, което по принцип не съм. Преставам да мисля са семейство, за жена и дете, за приятели, за роден дом. В главата ми се въртят само контейнери, боя, ръжда, разписание, сън и храна. Достигам до състояние на съществуване, от което все по-трудно успявам да се връщам към нормалното.
− Забрави, човече. Щом си тук, ти вече си ненормален, без значение какво се опитваш да правиш.
− Барба, дотам сме стигнали, че дори всичко да ни е наред, да нямаме никакви проблеми, винаги ще ни трябва някой, за когото да мислим лошо, да злословим по негов адрес.
− Момче, от мен запомни, че на кораба едни деградират, други алкохолизират, шизофренират, регресират, но никога не прогресират. Работата е такава. Като се върна от рейс, жената всеки път се опитва да ме върне към културата, води ме на опера, на театър и кино. Аз все й повтарям, че това, което морето е взело от мен през всичките тези години, тя не може да ми го върне.
− Ако знаеш как по някога ме стяга шапката? Направо ми идва да избягам от кораба. Ей така, просто да си взема багажа и да сляза. Дори не всичкия багаж, а само една раничка и да се махна. Друг път пък вземам решение, че повече няма да пътувам. Слагам точка и толкова. Тази безкрайна работа, този сизифов труд на борда, понякога ми идва в повече. Но след това винаги размислям.
− Работата на борда съществува само, за да те държи зает, умът ти да се знимава с нещо, времето да тече. Иначе си загубен. Работата на кораба е безкрайна. Тя никога не може да свърши. Свършва само контракта. В работата се крие твоето оцеляване в морето.
− Почти винаги, Барба, докато работя си мисля за детето. Водя мислен диалог с него. Усмихвам му се, шегувам се. Представям си какво ми казва, как реагира, какви мимики изразява, как се смее или ядосва, как си иска направо всичко, което му трябва.
− Аз докато бях млад си мислех за жената. Но откакто разбрах, че се е хванала с някакво женкарче, докато съм на рейс, охладнях към нея и започнах да мисля за други жени. Виж, децата са ми винаги на мисъл. Знаеш ли колко приятно ми става, докато си лежа в леглото да чувам в съседните кабини как моряците разговарят с децата си. Струва ми се някак си неестествено да слушам детски гласове, а в същото време корабът да се клати.
− Преди да се кача на самолета, детето ме помоли да му донеса маймунка за подарък. Решил съм да се пазаря с негрите в Оне. Те са готови и крокодил да ми хванат, стига да поискам и по-важното да си платя. Не мога да не му донеса. С такива очи ме помоли, че на мен ми се доплака.
− Че къде ще я скриеш тази маймуна на кораба?
− Ще я скрия. Ти ще ми помогнеш. Шефът скри четири кучета в машината, та аз една маймунка ли няма да скрия. Нали не е горила.
− Ей, Хлапе, внимавай много. Маймуна е това. Ако нещо се обърка Пушката ще ни линчува. Аз винаги се качвам на рейс затънал до шията в дългове. Печеля добре, а все съм на червено. То май всички моряци са така. И как ще имам пари, като цялата рода ми се е увисила на шията като воденичен камък. От мен да знаеш, Хлапе: моряците печелят много пари, но нямат. Те са самo едни прости проводници на парите. Парите минават през тях и заминават. Това е истината.
− Барба, има лица и събития, свързани с професията, които никога няма да забравя. Има и такива лица, които веднага забравям след вахта, за да си ги спомня с нежелание на следващия ден. Ако аз бях капитан нещата на борда нямаше да са такива, каквито са сега.
− Ако ти беше капитан! Мечтай си! Никога няма да станеш капитан. Ти не си роден за море. Объркал си си професията, но един ден ще го осъзнаеш.
− Да. Но все пак си представи…
− Няма какво да си представям. И тази нощ не мигнахме. Пресушихме и последната бутилка ракия. Хайде, връзвай си обувките, че наближаваме пристанище.
20 февруари 2016 год. Владимир Коловски
Малакски проток
0 Коментара
Отговори
Трябва да влезете в профила си, за да коментирате.