Приватизация на БМФ
БМФ беше приватизирано една година преди да приключи мандата на Тройната коалиция. Апетит към БМФ за първи път прояви правителството на НДСВ. Причина за това може би е факта, че в момента на приемането на властта от НДСВ, БМФ има близо 80 милиона резерв, по думи на екипа управлявал дружеството по това време. Това явно се е видяло за недостатъчно за екипа на царя натоварен с тази задача и ръководството на БМФ беше сменено.Чрез умелите си действия новото ръководство само след 2 години доведе БМФ до милиони загуби. Смениха изпълнителния директор, но дали заради това или поради покачването на навлата, БМФ започна да излиза от блатото. Обаче времето до края на мандата се оказа твърде късо за приватизация, независимо че имаше наченки на стратегия за приватизацията. След като БСП решиха да управляват в съотношение 8:5:3 и бе създадена тройната коалиция и в управляващите структури на БМФ не настъпиха съществени изменения. Печалбата стигна близо до 80 милиона годишно и апетитите за приватизация нараснаха. Започна да се търси схема за приватизация, която да изключи участието на неудобни участници. Така се стигна до една от схемите, голям чартьор и корабен мениджър. Големият чартьор ще осигури товарите, а мениджъра управлението. По мнението на много специалисти в корабния бизнес, чартьора няма интерес да става и превозвач, тъй като той има интерес да наеме най-изгодния превозвач. Може би причината да се избере схема, в която да участва чартьор е имено да участва точно определен чартьор, с който може да се направи предварителна уговорка. Появи се обаче един български чартьор, за който приватизаторите явно не се бяха сетили и се наложи да му подскажат, че участието му е неприемливо. Въпреки, че този чартьор имаше и парите и товарите той се отказа от участие в приватизацията, най-вероятно в интерес да не бъде разстройвана бъдещата му дейност.
Така единствен участник в заключителната фаза на приватизацията се оказа КЕЙ ДЖИ МАРИТАЙМ ШИПИНГ. Собственици на това дружество са АДВАНС ПРОПЪРТИС с 30% и КЕЙ ДЖИ МАРИТАЙМ ПАРТНЪРС с 70% участие. Собственици на АДВАНС ПРОПЪРТИС са братята Георги и Кирил Домусчиеви с равно участие, а на КЕЙ ДЖИ МАРИТАЙМ ПАРТНЪРС са германската “МАРТРЕЙД Шипинг и Транспорт” (чартьор) с 99% и индийската “Акорд Шип Менаджмънт” (мениджър) с 1% участие.
Кои са “Акорд Шип Менаджмънт” няма смисъл да обсъждаме, първо поради нищожния процент и второ понеже управлението на БМФ не бе поето от тази компания. Смятаме, че участието им е формално тъй като съгласно стратегията за приватизация в консорциума трябва да има корабен менижър.
Кои са МАРТРЕЙД Шипинг и Транспорт. Ето извадка от сайта на МАРТРЕЙД Шипинг и Транспорт: „Нашатацел катоIQ MartradeGroupе да предложиминтегриранилогистичниуслугиза стоманодобивната промишленост …”. Преди приватизацията на БМФ, по време на пресконференция, на въпрос на журналист «Защо за фирмата няма много публична информация», управляващият директор на Маrtrade, Крастен Ролинг обясни: “Причината е, че сме частна компания, която се отдели от Thyssen Krupp през 1993 г. Като оператор транспортирахме първо техни товари, после разширихме дейността си”.
Кирил Домусчиев (вдясно) и немският партньор Крастен Ролинг.
Кои са в действителност МАРТРЕЙД Шипинг и Транспорт може само да се предполага?
След 1993 г. БМФ е имало кораби чартирани от МАРТРЕЙД Шипинг и Транспорт. По думите на някои от организаторите отговарящи за чартираните кораби преобладаващия език, който са позвали в офисите на МАРТРЕЙД Шипинг и Транспорт е бил руския. Може би това не е случайно имайки пред вид, че МАРТРЕЙД Шипинг и Транспорт имат представителство, дъщерно дружество и пристанищен терминал в Одеса, от който терминал отпътуват към близкия и средния изток основно метали произведени в Украйна. Дали има в МАРТРЕЙД Шипинг и Транспорт участие на одеските евреи може само да се предполага.
Знае се само, че аргументите на приватизаторите от типа: „чартьора ще осигури ноу хау и товари” не се сбъднаха, а може би тези аргументи са били мними, изказвани с цел заблуда на обществото. Работещите в БМФ знаят, че само няколко кораба превозиха метали на чартьора и то основно през първата година след приватизацията.
Всичко това още веднъж навежда на предположението, че участието на МАРТРЕЙД Шипинг и Транспорт е формално и е преследвало други цели, а не огласяваното преди приватизацията. Има още две неща в полза на това предположение:
1. Извадка от вестник „Капитал” преди приватизацията: Новост е също така, че приватизационната цена от 440 млн. лева ще бъде платена основно от българския участник в консорциума — братята Кирил и Георги Домусчиеви. “В този консорциум ние сме финансовият инвеститор, а немците дават ноу-хау и нови пазари. Затова ние плащаме голяма част от цената,” каза за “Капитал” Кирил Домусчиев.
2. Отсъствието в момента на представители на МАРТРЕЙД Шипинг и Транспорт в управлението на БМФ, докато в началото имаше немско участие, както в надзорния така и в управителния съвет. Ето състава на управлението на БМФ в момента:
Надзорен съвет:
- Георги Петров Домусчиев
- КИРИЛ ПЕТРОВ ДОМУСЧИЕВ
- Явор Иванов Илиев
Управителен съвет:
- АЛЕКСАНДЪР ЯНЧЕВ КАЛЧЕВ
- ГЕОРГИ АНДОНОВ ТАШУКОВ
- ЕМИЛ НИКОЛАЕВ КОЛЕВ
- ЗЛАТИНА КОСТОВА АНГЕЛОВА
‑КРАСИМИР ХРИСТОВ ВЪЛЧЕВ
‑КРАСИМИРА ЙОРДАНОВА СТОЯНОВА
За въпроса, кои от власт имащите са имали интерес МАРТРЕЙД Шипинг и Транспорт да участва в приватизацията, без да даде образно казано един лев и без да осигурява непрекъснато товари на БМФ, ние предоставяме фактите и оставяме всеки сам да намери отговора.
В АДВАНС ПРОПЪРТИС братята Георги и Кирил Домусчиеви имат равно участие. За това кои са братята Георги и Кирил Домусчиеви е писано много в пресата. Ето една любопитна подробност.
В словото си президента Георги Първанов при честването на 50-годишнината на 5‑то СОУ “П. Р. Славейков” в Перник 12-05-2005 15:00 казва следното: „Не мога да не изкажа своите послания към съучениците и съвипускниците си. Сигурно някои от тях са тук, а други задочно биха могли да получат това послание. Във всеки случай няма да забравя онези приятелски мигове, които съм имал с Георги Домусчиев .…..”
Екс президента Георги Първанов е роден през 1957 г., а Георги Домусчиев е роден през 1972 г., т.е. между двамата има 15 години разлика. Интересно е как хора с 15 години разлика се оказват съученици или съвипускници. Ако екс президента е сбъркал Георги Домусчиев с неговия брат Кирил Домусчиев, който е роден през 1969 г. отново има разлика от 11 години, а ако е имал пред вид баща им Петър Домусчиев, който е роден 15 години преди г‑н Първанов отново не може да бъде с нито един от тях съученик или съвипусник. Каква е връзката и на какво се основават приятелските мигове между г‑н Първанов и господата Домусчиеви вероятно те си знаят, ние можем само да гадаем.