Всеки един съюз, член на ITF от дадена държава, може да подпише, одобрен от ITF, колективен трудов договор с бенефициален корабопритежател от същата държава. Когато определен съюз подпише колективен договор от името на ITF, той поема ангажимента да се грижи за спазване на договора и да съдейства на моряците, уредили членството си, съгласно подписания договор.
Въпросът относно уреждането на членството на моряците принципно е решен чрез алинея 1 на чл. 30 “Membership Fees, Welfare Fund and Representation of Seafarers”, на най-разпространения одобрен договор на федерацията “Uniform TCC CBA”, цитираме:
“Subject to national legislation, in order to be covered by this agreement, all seafarers shall be members of an appropriate national trade union, affiliated to the ITF or of the ITF, allocated to the Special Seafarers’ Department.”
Съгласно горния текст моряците трябва да бъдат членове на националния съюз, член на ITF, а когато няма такъв, морякът става директен член на специалния моряшки отдел на ITF. Когато в страната, от която произхожда моряка има няколко национални съюза, членове на ITF, морякът има право на избор на кой съюз да стане член. Правото на избор обаче може да бъде приложено, само когато морякът плаща членския си внос лично в съответния съюз. Ако членският внос се удържа по ведомост морякът на практика не получава директно правото си на избор, но при наличие на добра воля, съюзите могат да решат проблема с членството и членския внос помежду си чрез двустранни споразумения.
Когато морякът, съюзът, на който той е член и бенефициалния корабопритежател, с който съюзът е подписал Uniform TCC CBA, са от една държава, жалба относно неизпълнение на клаузите на подписания договор, морякът може да подаде в съюза, както след завръщането си в страната, от която той произхожда, така и по време на плаването. Съюзът е длъжен да разгледа жалбата и да съдейства на моряка за изпълнение на клаузите на договора.
Ние съветваме нашите членове да потърсят решение на проблема, докато са на борда на кораба, понеже тогава, ако има действително неизпълнение на клаузите на договора или са нарушени правата на моряците, корабът може да бъде задържан и корабопритежателят във всички случаи ще изпълни задълженията си. След слизането от кораба въздействието върху корабопритежателя не може да бъде така ефикасно и решението на проблема може да се проточи.
Когато корабите се намират в чужди пристанища моряците имат право да потърсят съдействие от местния съюз, член на ITF или от ITF инспектор. Списък на съюзите и инспекторите ние даваме на всеки наш член. Подобен списък може да се намери на сайта www.itfglobal.org. Всеки един съюз, член на ITF, има задължението да се отзове на който и да е моряк, потърсил помощ.
Една от глобалните идеи на ITF е чрез членството си в съюза и плащането на членския внос, морякът да подпомага своята организация, с цел тя да може да съществува и да може да окаже съдействие на всеки чужд моряк, а той да може да получи такова съдействие, когато му се наложи, от който и да е друг съюз, член на федерацията.
ITF не определят индивидуален членски внос за моряците, членуващи в съюзите. Те определят тоталния членски внос за всяка организация. Единствено Общото или Делегатското събрание на съюза има право да определи членския внос, който трябва да плащат неговите членове.Когато в страната, от която произхожда морякът няма съюз, член на ITF, той може да стане директно член на ITF. Членският внос при директно членство в ITF е 120$ годишно.