ПОД ЧУЖД ФЛАГ
Международната федерация на транспортните работници ITF е нарекла една част от флаговете, под които могат да бъдат регистрирани корабите “удобни флагове”. Най-общо критерият, по които един флаг може да бъде наречен удобен е: националността на корабопритежателя, моряка и флага на кораба да не съвпадат.
Причините, поради които корабопритежателите регистрират корабите под удобен флаг, са различни. Най-често това е заради изискване на банките кредитирали постройката на кораба, тъй като по този начин те лесно могат да го продадат, ако не се изплаща заема. В тези случаи корабопритежателят не променя мястото си на управление, което е от много важно значение за моряците по отношение на облагането им с данък. Втората по важност причина е свързана с желанието на корабопритежателя да плаща по-ниски данъци. Тогава мястото му на управление обикновено съвпада с флага на кораба, но има случаи, когато и мястото на управление и флага да са в различни офшорни зони.
Моряците, подписващи контракти с чужди корабопритежатели, трябва да знаят, че от особено важно значение по отношение на облагането с данък на доходите им е мястото на управление (регистрация) на корабопритежателя (работодателеля). В индивидуалния трудов договор трябва да е посочен адреса на управление на корабопритежателя. Ако България има спогодба за избягване на двойно данъчно облагане с държавата, в която се намира мястото на управление на корабопритежателя и в спогодбата е предвиден метода “облагане с прогресия”, морякът не дължи данък в България, независимо под какъв флаг е кораба. Страните, с които България има спогодби за избягване на двойно данъчно облагане и метода на облагане, са дадени в таблица на последната страница на декларацията за доходите на физическите лица от чужбина, която може да бъде снета от сайта nap.bg .
Последната колона на таблицата, “други доходи”, включва и доходите от трудови правоотношения. Там е посочен метода за избягване на двойното данъчно облагане. Където е използвано съкращението “ОП” (облагане с прогресия) и БВЗ (българско вътрешно законодателство) доходът се изключва от облагане в България и морякът не дължи данък за дохода си от чужбина у нас.