О, нощем, само нощем, капитане…

Начало поезия О, нощем, само нощем, капитане…
О, нощем, само нощем, капитане…
Информация 1 мин. четене

ПОЕЗИЯ

НЕЛИ ПИГУЛЕВА, Първа награда

. . .

О, нощем, само нощем, капитане…

Потънаха ли всичките ти кораби,

с които разчертаваше стихиите,

амбициите, времето, надеждите?

Сега, когато тишината вечер падне,

навън шумят тополите от вятъра,

а ти сънуваш свойте стари кораби,

вълните, ураганите, прибоите. 

И виждаш как във трюмовете им солени

през кръглите стъкла заничат риби

и питат още колко ще се бавиш.

Защото те очакват твойте кораби

за ново, може би вълшебно плаване.

 

В нощта до тебе тихо спи жена ти,

която ненавижда твойте кораби.

И по лицето й се стичат уморено

на бръчките безсмислените белези –

чертаят друга карта – само със едно пристанище.

Чертаят картата на нейното очакване.

 

. . .

Къде е моята, непобедимата армада –

въжетата проскърцват и се късат, –

за да спаси това, което се разпада

и като ситен пясък се разпръсва.

Отвяха ветровете сто сезона,

очите ми от сол са избелели.

Хиляда пъти птици между клоните

изпяха песните си – щури-пощурели.

И всяка вечер бавно водораслите

заплитат ядно примките си стръвни –

притеглят котвите си зеленясали.

 

Аз чакам ураган – да ги изтръгне

и да заплуват корабите ми в небето.

Ще бъде сто и първата ми есен

и хоризонтът ще блести отвесен,

а слънцето от дъното ще свети.